Spotkanie z dyrektorem Archiwum SBU Andrijem Kohutem – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Spotkanie z dyrektorem Archiwum SBU Andrijem Kohutem

19 maja 2016
Spotkanie z dyrektorem Archiwum SBU Andrijem Kohutem

Fundacja “Nasz Wybór” zaprasza 20 maja o 18:00 do Ukraińskiego domu (ul. Zamenhofa 1) na spotkanie z dyrektorem Archiwum SBU Andrijem Kohutem pt. “Po co nam otwarte archiwa radzieckich służb specjalnych?”

Po rozpadzie ZSRR, byłe republiki radzieckie w różny sposób przechodzą drogę od totalitaryzmu do demokracji. Jednym z elementów procesu dekomunizacji i przejścia do standardów demokratycznych jest otwarcie dostępu do dokumentów archiwalnych radzieckich organów represyjnych. Wraz z uchwaleniem ustawy „O dostępie do archiwów organów represyjnych komunistycznego reżimu totalitarnego z lat 1917–1991”, Ukraina zapoczątkowała szeroko zakrojony proces otwarcia archiwów służb specjalnych, dołączając tym samym do niektórych byłych republik radzieckich oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Ukraińskie archiwa są teraz największymi na świecie otwartymi archiwami KGB, a mieszczące się w nich materiały stanowią część ogólnoświatowej historii. Na czym polega innowacyjność ustawy oraz jakie ma ona znaczenie dla Ukrainy w procesie transformacji? Jakie znaczenie mają otwarte archiwa? O tym wszystkim opowie na spotkaniu w Ukraińskim Domu Andrij Kohut – dyrektor Oddziałowego Państwowego Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Spotkanie poprowadzi dr. hab. Tomasz Stryjek, historyk, politolog, profesor nadzwyczajny w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wykładowca w Collegium Civitas, specjalizujący się w historii najnowszej i współczesności Ukrainy.

Andrij Kohut – dyrektor Archiwum SBU, absolwent wydziału historii. Przed objęciem stanowiska dyrektora Archiwum SBU – p.o. dyrektora Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego, szef projektu „Elektronicznego Archiwum Ukraińskiego Ruchu Wyzwoleńczego avr.org.ua”, kierownik grupy „Polityka Pamięci Narodowej” Reanimacyjnego Pakietu Reform, członek Komitetu Obywatelskiego ds. upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu-ludobójstwa 1932-1933 lat w Ukrainie. Koordynator projektu „Zostawiając ZSRR” – serii wydarzeń, mających na celu zbadanie doświadczeń posttotalitarnych transformacji państw Europy Środkowej i Wschodniej. Specjalizuje się w temacie społeczeństwa obywatelskiego, sieciowania oraz kampanii obywatelskich. Aktywny członek Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, ekspert Komitetu Sterującego. W okresie 2013-2014 jeden z koordynatorów Sektora Obywatelskiego Euromajdanu. Jeden z założycieli i koordynatorów Kampanii Obywatelskiej „Pora!” w 2004 roku.

Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim, z tłumaczeniem na język polski.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Nasz Wybir – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa”.