Aby kupić ziemię w Polsce cudzoziemcy potrzebują pozwolenia – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Aby kupić ziemię w Polsce cudzoziemcy potrzebują pozwolenia

23 lutego 2013

Coraz więcej deweloperów kupuje ziemię, na której powstaną nowe mieszkania. Zresztą, dla wybudowania domu również konieczne jest nabycie ziemi. I tu niespodzianka: „Cudzoziemcy spoza UE, aby nabyć ziemię, powinni otrzymać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych.

Nawet jeśli kupują Państwo jedną setną czy tysięczną część ziemi lub drogi” – wyjaśnia notariusz Artur Szadkowski. Wymóg ten nie ma zastosowania wobec posiadaczy stałego pobytu, to znaczy obcokrajowców z UE. Departament Zezwoleń i Koncesji w ciągu 2 tygodni rozpatruje wszystkie wnioski, ale jeśli kupują Państwo sami i nie posiadają zgody na osiedlenie się, to warto zatroszczyć się o takie zezwolenie. W przeciwnym razie, ziemia nie zostanie sprzedana. Natomiast jeżeli chodzi o lokal mieszkalny, to takiego wymogu nie ma. Dlatego, albo należy wziąć zezwolenie, albo kupować mieszkanie z balkonem.

O czym powinien wiedzieć obcokrajowiec szukający mieszkania?

Zwykle ludzie oglądają nie więcej niż 5 mieszkań. Szukając mieszkania warto pamiętać, że agencje nieruchomości, które posiadają bardzo szeroki wybór lokali, bardzo rzadko mają ofertę na wyłączność. Zwykle czerpią informację z Internetu. Prowizja agenta nieruchomości to standardowo 2% wartości transakcji plus VAT. Dlatego, jeśli decydują się Państwo na jego usługi, warto się potargować i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy gotowi jesteście zapłacić tę sumę. 

Kiedy już wymarzone cztery kąty zostaną wybrane, zostają drobnostki, tj. podpisanie umowy przedwstępnej z właścicielem, w której określona jest cena i data do której konieczne jest pojawienie się u notariusza. Ponadto, określone są warunki, na jakich sprzedawana jest nieruchomość – kto kiedy się wprowadza i przekazuje mieszkanie. 

Umowa ta jest konieczna dla rozpoczęcia procedury uzyskania kredytu. W dokumencie tym określa się również kwotę zadatku – standardowo 10% ceny nieruchomości, ale można się umówić też na inną sumę. Jeżeli nie zdążycie Państwo wykupić mieszkania do określonej daty, właściciel mieszkania ma prawo zatrzymać zadatek, a mieszkanie sprzedać komu innemu. Jeżeli przed umówionym terminem, właściciel zechce sprzedać mieszkanie innej osobie, zobowiązany jest zwrócić zadatek w kwocie dwa razy wyższej.

Oprócz tego, potrzebny jest aktualny meldunek oraz zaświadczenie o braku zadłużenia i można iść do banku. Albo z gotówka do notariusza!