Couchsurfing – jak działa w Polsce? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Couchsurfing – jak działa w Polsce?

27 września 2017
Couchsurfing – jak działa w Polsce?

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Tanie podróżowanie to dzisiaj nie tylko marzenie najbardziej wytrwałych poszukiwaczy okazji, ale nasza codzienność dostępna dzięki coraz tańszym lotom i couchsurfingowi, który od 2002 roku stał się jednym z najpopularniejszych sposobów na znalezienie darmowego noclegu na całym świecie. Idea couchsurfingu przyjęła się i w Polsce, przede wszystkim wśród młodych ludzi, aktywnie korzystających z możliwości internetu i otwartych na świat.

A czym on dokładnie jest? Jak z niego korzystać i kto może brać w tym udział? Dowiedz się i też podróżuj po świecie bez wydawania milionów!

Jak powstał couchsurfing?

W 2002 roku Amerykanin Casey Fenton założył stronę internetową www.couchsurfing.com. Skłoniły go do tego jego własne doświadczenia z poszukiwaniem darmowego noclegu W Irlandii 3 lata wcześniej, kiedy posiłkował się tylko e-mailami. Zachęcony sukcesem, stworzył stronę, która stała się portalem społecznościowym umożliwiającym podróżnikom z całego świata znalezienie osób gotowych zaoferować swoją wolną kanapę jako darmowy nocleg lub po prostu oprowadzić po mieście. Kanapa może być tylko przysłowiową kanapą i tak naprawdę mieć postać skromnej karimaty czy materaca rozłożonego w wolnym miejscu w mieszkaniu – couchsurfingowcy to zaprawieni w bojach zawodnicy, którzy doceniają inne zalety tego typu noclegów niż designerskie meble i śniadanie w formie szwedzkiego bufetu.

Couchsurfing – co warto wiedzieć wypełniając profil?

Co liczy się w couchsurfingu? Jak w innych portalach społecznościowych – otwartość i gotowość do przeżycia nowych doświadczeń. Pierwsze kroki stawiamy wypełniając profil na stronie, gdzie należy zamieścić jak najwięcej informacji o sobie, które mogą przyciągnąć naszych gości czy osoby chętne do udzielenia nam noclegu. Dobrze działają takie elementy, jak:

  • uśmiechnięte, radosne twarze na zdjęciach
  • dokładny opis naszej oferty noclegowej lub oczekiwań
  • nietypowe hobby, podobnie jak w przypadku pisania CV: im bardziej szczegółowe informacje na ich temat podajemy – tym lepiej, bo pozwala nam na wyróżnienie się z tłumu korzystającego z couchsurfing.com.

Najważniejszy jest jednak system weryfikacji, które możemy wystawić sami i spodziewać się ich od naszych gości lub gospodarzy. To pozytywne opinie stają się najlepszym miernikiem budującym zaufanie w serwisie couchsurfing.com. Dodatkowo, konto na stronie można połączyć ze swoim profilem na Facebooku, co znacznie ułatwi komunikację i podjęcie decyzji.

Korzyści z couchsurfingu

Couschsurfing to nie tylko sposób na ograniczenie wydatków związanych z podróżą, ale przede wszystkim szereg innych korzyści wykraczających poza hotelowe śniadania i łóżka w standardzie lux. Jak opowiada Ania, która z couchsurfingu korzysta regularnie, zwiedzając na razie w ten sposób Europę: „Zaangażowany gospodarz nie tylko oferuje nocleg, ale też pokaże miasto, w którym żyje na co dzień w zupełnie inny sposób. Dzięki swoim hostom trafiałam do knajp nieopisywanych w przewodnikach, które miały jednak tak doskonały klimat, że czułam się, jakbym była tam stałym gościem od lat”.

Dzięki portalowi można poznać niezwykłych ludzi z całego świata, którzy pokażą nam prawdziwe życie w danej kulturze – nie tylko samo miasto, ale też opowiedzą o swoich tradycjach, zwyczajach, a może nawet ugotują tradycyjne danie! Co więcej, jest to idealna okazja na podszlifowanie języka.

Jak bezpiecznie korzystać z couchsurfingu w Polsce?

Moda na couchsurfing w Polsce rozwija się głównie w największych jej miastach, atrakcyjnych turystycznie, jak Kraków i Warszawa lub miejscach związanych z dużymi wydarzeniami kulturalnych, jak muzyczny festiwal Opene’r w Gdyni czy filmowe Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Pełno tutaj młodych mieszkańców, płynnie poruszających się między znajomościami w sieci i na żywo. Podobnie jak w przypadku innych krajów, przed skorzystaniem z tej opcji noclegowej w Polsce warto:

  • rozpocząć poszukiwania noclegu co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym przyjazdem
  • przejrzeć profil osoby oferującej noclegi i poczytać wystawione jej opinie i referencje dające miarodajny obraz gospodarza
  • zapoznać się z jej pasjami i zainteresowaniami, dzięki czemu łatwiejsze będzie nawiązania kontaktu między dwiema obcymi przecież sobie osobami
  • sprawdzić, jaki rodzaj noclegu jest u niej możliwy – czy będzie to faktycznie kanapa, czy tylko karimata i materac i czy przyda się własny śpiwór
  • spróbować nawiązać kontakt bezpośredni – w dobie komunikatorów internetowych nie jest trudne złapanie się na Skypie czy Messengerze
  • włożyć nieco wysiłku w rozbudowanie wysyłanych wiadomości, które pokażą, że faktycznie zależy nam na przenocowaniu u tej akurat konkretnej osoby
  • przygotować plan zapasowy – wypadki się zdarzają, warto mieć więc jakąś inną opcję noclegową.

Co ciekawe, ruch couchsurfingowy w Polsce rozwija się głównie oddolnie, media interesują się nim podkreślając przede wszystkim korzyści wynikające z darmowych noclegów. Działa jednak na tyle prężnie, że szukając możliwość w Polsce, warto zajrzeć do grup skupionych w danym mieście, które niemal codziennie organizują jakieś wydarzenia sportowe, towarzyskie czy rozrywkowe. W przypadku braku zajęć wieczornych, może się okazać, że trafimy w ciekawe towarzystwo skupione razem właśnie dzięki couchsurfingowi.

Katarzyna LASOCKA
redaktorka bloga Morizon.pl.