Festiwal LAMPA.DOC po raz pierwszy w Warszawie – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Festiwal LAMPA.DOC po raz pierwszy w Warszawie

4 lipca 2018
Festiwal LAMPA.DOC po raz pierwszy w Warszawie

13 i 14 lipca Instytut Adama Mickiewicza otworzy swój dziedziniec przy Mokotowskiej 25 dla wszystkich spragnionych dobrego kina. Po praz pierwszy w Warszawie zawita festiwal Lampa.doc, który od trzech lat podróżuje po Ukrainie, prezentując najlepsze polskie i ukraińskie filmy dokumentalne.

Tegoroczna edycja obejmie aż 9 ukraińskich miast, m in. Łuck, Użgorod, Żytomierz, jak również Kramatorsk i Berdiańsk na wschodzie Ukrainy. Oprócz pokazów filmowych odbywają się warsztaty, spotkania z reżyserami filmów oraz sesje Q&A. W tym roku Ukrainę odwiedzi Piotr Stasik, który spotka się z widzami w Kramatorsku.

Do tej filmowej mapy dołączy również Warszawa.  

„Program festiwalu od początku składał się właśnie z polskiej i ukraińskiej dokumentalistyki. Pokazujemy na Ukrainie kino naszych sąsiadów, bo uważamy je za jedno z najlepszych na świecie.  Pozwala nam zrozumieć, jaka jest współczesna Polska, jakie tematy są aktualne dla jej mieszkańców. Film dokumentalny otwiera nowe horyzonty dla dialogu o tym, co jest wspólne dla nas wszystkich, buduje drogę do porozumienia,” – mówi Natalia Krasilnikova, dyrektorka Lampy.doc.

Widzowie w Warszawie będą mieli okazję nie tylko obejrzeć polskie dokumenty, ale również zapoznać się z najnowszymi ukraińskimi produkcjami, docenionymi na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

W polsko-ukraińskim programie, który w tym roku koncentruje się na temacie relacji rodzinnych, zobaczymy 8 filmów w tym  m. in. zwycięzcę konkursu dokumentalnego Odeskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, film Siergieja Bukowskiego „Główna rola” – piękną, osobistą opowieść o 80-letniej matce reżysera, aktorce Ninie Antonowej, która ostatnią wielką rolę zagrała 45 lat temu. Z kolei o niełatwej relacji matka – córka opowiada Julia Staniszewska w filmie „Trzy rozmowy o życiu”, filmowej rozmowie dwóch najbliższych sobie osób, reprezentujących skrajnie odmienne poglądy.

Zrozumieć siebie nawzajem spróbują bohaterowie filmu „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego, laureata Srebrnego Lajkonika na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Fenomenowi nowej polskiej gościnności, którą umożliwia popularny portal społecznościowo-podróżniczy reżyser przygląda się z humorem, ale też pozostawia miejsce na refleksję nad czasem dobrze maskowaną potrzebą bliskości.

„Lampa.doc to projekt dzięki, któremu docieramy z polskim kinem do odbiorców w całej Ukrainie. Plenerowym pokazom, często towarzyszą dodatkowe działania np. warsztaty, które konsolidują lokalną społeczność. To dodatkowa wartość tego projektu. Tematyka filmów dokumentalnych też często opisuje ważne dla Polski i Ukrainy problemy społeczne. Mamy nadzieje, że dzięki wsparciu IAM i ukraińskich partnerów festiwal w kolejnych latach dalej będzie się rozwijał. Zapraszamy wszystkich, których interesuje najnowsze polskie i ukraińskie kino na wieczory filmowe na dziedzińcu IAM” – mówi Monika Grochowska, menedżerka Programu OPEN POLAND Instytutu Adama Mickiewicza, który odpowiada za współpracę z Ukrainą.

Instytut Adama Mickiewicza wspiera organizację festiwalu Lampa.DOC na Ukrainie już od dwóch lat. Współpraca rozpoczęła się ramach projektu ramach projektu Culture for Local Development skierowanego do managerów kultury z krajów Partnerstwa Wschodniego i Polski. Dzięki uczestnictwu w projekcie i możliwościach networkingowych, jakie oferuje IAM, festiwal rozszerzył grupę miast festiwalowych i wprowadził nowe komponenty do programu.

Lampa.doc na dziedzińcu Instytutu Adama Mickiewicza
13-14 lipca 2018, start o godz. 21.00
Wstęp wolny

Szczegółowy program:

Główna rola reż. Siergiej Bukovski, 2016, Ukraina, 63 min.
Ukraińscy szeryfowie reż. Roman Bondarchuk, 2016, Ukraina, 85 min.
Diorama reż. Zoya Laktionova i Tatiana Korneeva, 2018, Ukraina, 11 min.
Na Wielkanoc reż. Svitlana Hryhorenko, 2015, Ukraina, 14 min.
Obcy na mojej kanapie reż. Grzegorz Brzozowski, 2017, Polska, 53 min.
Więzi reż. Zofia Kowalewska, 2017, Polska, 18 min.
Trzy rozmowy o życiu reż. Julia Staniszewska, 2016, Polska, 24 min.
Polonez reż. Agnieszka Elbanowska, 2016 Polska, 16 min.