Festiwal młodzieży «JarmaRockFEST» – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Festiwal młodzieży «JarmaRockFEST»

26 października 2016
Festiwal młodzieży «JarmaRockFEST»

Już tradycyjnie, jesienią Gdańsk staje się miejsce spotkania setek Ukraińców z całej Polski i z zagranicy. W dniach 18-19 listopada odbędzie się tu ukraińska młodzieżowa impreza „JarmaRockFEST”. 

„Jarmark” staje się festiwalem

„JarmaRockFEST” odbędzie się w gdańskim Klubie B90 (Gdańsk Stocznia, ul. Elektryków). W tym roku jest to jubileuszowa impreza – ma już 40 lat. Organizatorzy zdecydowali się nadać jej nową nazwę, łącząc z tradycyjną. W programie festiwalu -różnorodne formy twórczości młodych artystów, którzy w ukraińskiej kulturze odnajdują swe korzenie i czerpią inspiracje.

W ostatnich latach formuła „Jarmarku” ewoluowała. W 1976 roku w ramach imprezy prezentowano różnorodne rodzaje sztuki – teatr, kabaret, taniec, poezję śpiewaną, performance, odbywały się nawet prezentacje szkół z ukraińskim językiem nauczania w Polsce. Następnie „Jarmark” zmienił się w koncert muzyki rockowej. W tym roku największe wydarzenie skierowane do ukraińskiej młodzieży w Polsce przeradza się w festiwal.

1980 rok /facebook.com/Jarmarok
1980 rok /facebook.com/Jarmarok

– „Jarmark” tylko z nazwy pozostaje młodzieżowym. W rzeczywistości obecnie łączy wszystkie pokolenia, to wydarzenie, na którym każdy znajdzie coś dla siebie – mówi jeden z organizatorów festiwalu Paweł Zariczny. Głównym elementem tegorocznej imprezy będzie niezwykły koncert galowy, podczas którego byli uczestnicy „Jarmarków” wystąpią z orkiestrą. W ich wykonaniu usłyszymy piosenki znanych ukraińskich zespołów, jak na przykład: „Skriabin”, „Haydamaky”, „Pikardyjska Tercja”, „Perkałaba”. Podczas dwóch festiwalowych dni na scenie klubu B90 można także będzie usłyszeć muzyków z Ukrainy i wykonawców z Polski, którzy odnajdują swe korzenie w ukraińskiej kulturze i grają w różnych muzycznych stylach: ska, folk-rock, etno-folk, jazz, folk-metal.

Do solidarności i demokracji przez muzykę

Cel jaki stawiają organizatorzy tego wydarzenia to, między innymi, propagowanie zasad wolności, demokracji i solidarności z Ukrainą przy wykorzystaniu współczesnej muzycznej formy, dostępnej dla szerokiego grona młodzieży i starszej grupy wiekowej. Czasami formuła i koncepcja artystyczna festiwalu odnosiły się do aktualnych wydarzeń w Ukrainie. Było tak w 2004 roku, podczas Pomarańczowej Rewolucji i w 2013 roku, gdy festiwal odbywał się kilka dni przed oczekiwanym podpisaniem umowy  o stowarzyszeniu z Unią Europejską. W ramach festiwalu organizowano także akcję „Od Majdanu do Krymu”, podczas której informowano polskie społeczeństwo o wydarzeniach w Ukrainie i prowadzono zbiórkę pieniędzy na wsparcie  żołnierzy, którzy zostali ranni lub ucierpieli w strefie Operacji Antyterrorystycznej.  Należy wspomnieć, że żołnierze, którzy leczyli się na Pomorzu byli gośćmi „Jarmarków”. Ich wizytę zaplanowano także w tym roku. Młodzież na „Jarmarku” solidaryzowała się z Ukrainą także w czasach Polskiej Republiki Ludowej.

1998 r.. / A. Степан /facebook.com/Jarmarok
1998 r.. / A. Степан /facebook.com/Jarmarok

– W latach 80-tych niezapomniane były występy studentów z Krakowa, którzy przywieźli poetycko – muzyczną kompozycję złożoną z wierszy poetów zakazanych wówczas w Ukrainie – Wasyla Symonenka i Wasyla Stusa – wspomina przewodnicząca pomorskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Elżbieta Krzemińska, która wraz ze Związkiem Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej od ponad 20 lat organizuje to wydarzenie. W ostatnich latach starają się oni nawiązać jak najwięcej kontaktów ze studentami, którzy przyjechali na naukę do Gdańska, Gdyni, Sopotu. W ubiegłym roku rozpowszechniono informacje  wśród ponad tysiąca studentów.

– Odnajdywaliśmy ich w sieciach społecznościowych informowaliśmy o wydarzeniu i zapraszaliśmy. Jednak odzew był słaby – podkreśla Paweł Zariczny, – Chociaż to festiwal dla wszystkich!

Spotkanie i budowa relacji

Muzyczno – teatralny festiwal gromadzi każdego roku nawet tysiąc  Ukraińców, a także wielbicieli ukraińskiej kultury z całego kraju. Obecnie, jak i kiedyś, na „Jarmark” przychodzą całymi rodzinami, a bywa, że na festiwalu są przedstawiciele różnych pokoleń jednej rodziny. To przeważnie Ukraińcy, którzy urodzili się w Polsce. Fenomen „Jarmarku” polega na tym, że nie są to jedynie spektakle i koncerty. Dla przedstawicieli ukraińskiej mniejszości to przede wszystkim możliwość spotkania z rozproszonymi po całym kraju, a także za granicą, znajomymi oraz budowania przyjacielskich polsko – ukraińskich relacji, szczególnie wśród młodzieży, która podczas dwudniowego festiwalu ma okazję do dialogu i wzajemnego poznania. „Jarmark” to także miejsce, w którym swą muzyczną zagraniczną przygodę zaczynali niektórzy ukraińscy artyści, prezentowali po raz pierwszy swe nowe albumy lub piosenki.

Wśród gości z Ukrainy na „JarmaRockFEST” występowali: „Vopli Vidopliassova”, „Tanok na Majdani Kongo”, „Tartak”, „Mertwyj Piweń”, „Komu Wnyz”, „Mandry”, „Skriabin”, „Druha Rika”, „Perkałaba”, „Vivienne Mort”, „Gorgiszeli”, „Flit”, „Odyn w Kanoe” oraz wiele innych zespołów.

Paweł ŁOZA