Konkurs literacki: #kierunekpolska – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Konkurs literacki: #kierunekpolska

17 czerwca 2015
Konkurs literacki: #kierunekpolska

Przyjechałyście do Polski z najdalszych zakątków świata. Z jedną walizką lub z całym dobytkiem. “Na trochę”, “na zawsze”, “na jak długo się da”. Za pracą, za szczęściem, za lepszym życiem. Bez znajomości języka i z mglistym wyobrażeniem o Polsce. Część z was znalazła tu pracę, przyjaciół, bezpieczny kąt. I stan tymczasowości próbuje zamienić na stabilną przyszłość. Inne wciąż żyją w zawieszeniu między Polską a swoją ojczyzną.

Bez względu na to, czy spełniły się wasze nadzieje związane z emigracją, z jakiegoś powodu, nadal jesteście w Polsce.

Opowiedzcie nam o tym.

Opiszcie w formie listu lub kartki z dziennika swoją codzienność w Polsce. Napiszcie o swoich doświadczeniach, tęsknotach i obawach wynikających z decyzji o emigracji.

Jak to jest być cudzoziemką w Polsce? Co was tu zaskoczyło, a co okazało się największym rozczarowaniem? Z czym musiałyście się zmierzyć, a co przyszło bez trudu? Czy, tak jak liczyłyście, przyjazd do Polski odmienił wasze życie?

Do 21 czerwca czekamy na wasze listy i zapiski z dzienników. Wierzymy, że ze skrawków tych intymnych historii, ułoży się rzeczywisty obraz życia migrantek w naszym kraju.

Czekamy na prace w języku polskim lub prace przetłumaczone z innych języków na język polski. Długość tekstów nie powinna przekraczać 3600 tysięcy znaków ze spacjami, czyli tekst powinien mieć około 2 stron A4.

Dodatkowo wybrane przez zespół projektowy w Instytut Spraw Publicznych utwory literackie zostaną opublikowane w formie książkowej.

Dodatkowo, jury złożone z pisarek, dziennikarzy i dziennikarek oraz działaczek społecznych nagrodzi trzy prace. W ręce laureatek trafi sprzęt elektroniczny ufundowany przez firmę Samsung Polska. W jury zasiądą m.in. pisarka Beata Chomątowska, dziennikarze Małgorzata Borowska i Jacek Hołub związani z Gazetą Wyborczą, Myrosława Keryk, szefowa Fundacji Nasz Wybór oraz Ana Vilma Castellanos, nauczycielka hiszpańskiego pochodząca z Kuby.

Wszystkie prace zostaną poddane też pod ocenę publiczności. 10 prac najwyżej ocenionych w plebiscycie publiczności zostanie nagrodzonych książkami reporterskimi ufundowanymi przez polskie wydawnictwa.

Wielki finał konkursu odbędzie się w Faktyczny Dom Kultury 30 czerwca o godz. 19 podczas wieczoru reportażu z udziałem laureatek i zaproszonych gości.

Partnerami konkursu są: InstytutR oraz Gazeta Wyborcza.

Regulamin konkursu oraz informacja o nagrodach znajdują się tu: http://www.zobaczniewidzialne.pl/13/konkurs

Utwory należy dostarczyć pocztową elektroniczną na adres: [email protected] do dnia 21 czerwca 2015 (w tytule maila należy wpisać “Konkurs literacki “Kierunek: Polska”). Teksty można też złożyć osobiście w siedzibie Fundacji Instytut Spraw Publicznych przy ul. Szpitalnej 5/22 w Warszawie do 19 czerwca 2015 r. do godziny 15 lub wysłać pocztą tradycyjną do dnia 21 czerwca 2015 z dopiskiem: Konkurs literacki “Kierunek: Polska” (decyduje data stempla pocztowego).

Konkurs jest częścią realizowanej przez ISP kampanii społecznej na rzecz migrantek mieszkających w Polsce pt “Zobacz niewidzialne” współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.

Celem kampanii społecznej jest zwrócenie uwagi polskiej opinii publicznej na sytuację migrantek w Polsce, które w szczególny sposób narażone są na dyskryminację zarówno na rynku pracy, jak i w sferze kulturowej oraz społecznej.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.zobaczniewidzialne.pl

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!