Kultowi  „Kozacy” wracają! Czym zadziwi nowa ukraińska gra komputerowa? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Kultowi  „Kozacy” wracają! Czym zadziwi nowa ukraińska gra komputerowa?

10 października 2016
Kultowi  „Kozacy” wracają! Czym zadziwi nowa ukraińska gra komputerowa?

Wielka strategiczna gra poświęcona wielkim bitwom XVII-XVIII wieku „Kozacy 3” weszła na rynek. Prapremiera polskojęzycznej wersji gry odbyła się 19 września w Warszawie.

„Kozacy 3”, po angielsku „Cossacks 3” – to remake strategii czasu „Kozacy – Europejskie Boje” z 2011 roku, opracowana i wydana przez firmę  GSC Game World dla platform Microsoft Windows, Linux oraz Mac OS X.

Czym zaskakuje nowa wersja ukraińskiej gry komputerowej? Przede wszystkim rozmachem! Pozwala graczowi wykorzystywać na placu boju nawet do 10 000 żołnierzy. Do wyboru jest 5 historycznych kampanii dla jednego gracza, 12 nacji, w tym polska i ukraińska, 70 różnych typów jednostek, 100 naukowych odkryć i ponad 140 różnorodnych historycznych budowli, wśród których jest, na przykład, sobór św. Sofii w Kijowie. Możliwości jakie daje gra można sprawdzić na stronie:

„Kozacy 3” to historyczna strategia z budownictwem, pozyskiwaniem zasobów i drzewkiem rozwoju.  Gracz i przeciwnik (komputer lub inny gracz) wykonują czynności jednocześnie. Bitwy morskie, wpływ krajobrazu i realna fizyka dają graczom ogromną liczbę możliwości taktycznych.

Amatorów tego rodzaju gier czekają wciągające wieloosobowe potyczki do 8 graczy. W „Kozakach 3” istnieje możliwość łączenia w drużyny oraz gry z komputerem. Zasadnicze różnice w porównaniu do starszej wersji to najnowsza grafika z wykorzystaniem 3D, co czyni grę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Prapremiera polskiej wersji odbyła się 19 września, w jednej z warszawskich księgarni Empik. „Kozacy 3” jest już dostępna w polskich sklepach.

Należy przypomnieć, że gra „Cossacks” to nie jedyny międzynarodowy sukces firmy GSC Game World, która początkowo zajmowała się tłumaczeniem zagranicznych gier na język rosyjski. Ukraiński producent gier komputerowych, którego założycielem jest Kijowianin Serhij Hryhorowycz, jest także znany z gry „S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla”. Wydarzenia w niej rozgrywają się we współczesności, w alternatywnym świecie w czarnobylskiej strefie. Gra zdobyła status kultowej i odniosła sukces finansowy – sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy.

Paweł ŁOZA