Na wczasy do Odessy! – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Na wczasy do Odessy!

18 września 2018
Na wczasy do Odessy!

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

Jeśli przed sezonem wakacyjnym zastanawiacie się, gdzie pojechać na wypoczynek, warto zwrócić uwagę na Południową Palmirę – czyli Odessę. 

Wypoczynek w mieście

Odessa posiada ofertę dla każdego, według uznania oraz możliwości cenowych, od tanich prywatnych pokoi, baz turystycznych i sanatoriów, aż do nowoczesnych, komfortowych hoteli i pensjonatów nad brzegiem morza. Są tu także kempingi, na które można przyjechać ze swym namiotem.

Złote słońce, szmaragdowe morze, gorący piasek, aromatyczne arbuzy, słodkie winogrona, czerwone wino… Ale nie tylko to. Jeśli zmęczy was upał czas na odpoczynek w jednej z kafejek w Miejskim Parku („Gorsad”). Poczujcie atmosferę miasta, przejdźcie się ulicami, chronionymi przed spiekotą namiotem z platanów, przez które przebijają i rozbłyskują złociste promienie słońca.  Podziwiajcie wyszukaną architekturę na ulicach, po których chodzili Puszkin i Mickiewicz, pójdźcie na operę w jednym z najpiękniejszych teatrów operowych. Spacerujcie Bulwarem Nadmorskim, Puszkina. Odczujcie niepowtarzalny koloryt Prywozu – wizytówki starej Odessy, skosztujcie jego przysmaków. Odessa ma co pokazać nie tylko na powierzchni – jak wiadomo, całe miasto stoi na katakumbach. Polecamy wycieczkę po podziemiach Odessy. Ale zalecamy ostrożność – każdy Odessyjczyk wie, że w katakumbach „różne rzeczy mogą się zdarzyć”.

Plaże

Plaże wokół Odessy ciągną się wzdłuż całego wybrzeża. Miejsce do wypoczynku można znaleźć w każdej położonej nad brzegiem morza wsi – od Koblewa (kierunek na Mykołajiw) do Zatoky (kierunek na Białogród Dnistrowski).

Odeskie plaże, nawet te, które są własnością nocnych klubów w Arkadii, są bezpłatne i ogólnodostępne. W płatnej ofercie są dodatkowe usługi, takie jak: łóżko, parasolka, szezlong, bungalow, namiot, dostęp do basenu, ręcznik. Prawie wszystkie plaże są piaszczyste, sztucznie nawożone piaskiem.

Amatorzy wypoczynku z dala od turystycznych centrów także nie będą rozczarowani – na odesskim wybrzeżu jest wiele, ukrytych za  klifami, dzikich plaż.

Drogi do większości miejskich plaż prowadzą przez wielki masyw drzew i zarośli, którymi obsadzono nadmorskie stoki. Do wybrzeża prowadzą sprej wysokości schody. Osobom, które nie lubią podejmować wysiłku fizycznego radzimy skorzystać z  kolejki linowej, ciągnącej się od Bulwaru Francuskiego do bulwaru na plaży Widrada. Inny wariant to wypoczynek w Arkadii lub Łuzaniwce, gdzie z miasta można bezpośrednio dojść do nabrzeża. W prywatnych domach w Łuzaniwce można niedrogo wynająć noclegi.

Łuzaniwka – piękne miejsce do wypoczynku w spokojnej części miasta, z niezbyt głęboką wodą, delikatnym zejściem na plaże. Doskonałe dla rodzin z małymi dziećmi.  Jednak, uwaga – rodzice, zanim puścicie dzieci do wody, obowiązkowo sprawdźcie grunt pod wodą. Nie zapominamy także o ochronie dzieci przed słońcem.

Uwaga! Bądźcie czujni, gdy wasze dzieci są w wodzie. Nie zostawiajcie ich samych na dmuchanych materacach.  Nigdy nie zostawiajcie dziecka bez nadzoru, nawet gdy umie pływać.

Między centralnymi plażami Arkadia i Lanzheron ciągnie się „Ścieżka zdrowia” – nadbrzeżna asfaltowa ścieżka spacerowa o długości 6 km, na której obowiązuje zakaz poruszania samochodów. To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki. Pomiędzy Arkadią i Lanzheron na „Ścieżce zdrowia” kursują niewielkie turystyczne autobusy elektryczne.

Plaża Lanzheron, w greckim stylu, jest położona najbliżej centrum miasta. Znajduje się tu odesskie Delfinarium. Pomiędzy Lanzheron i Widradą, przy plażach, znajduje się wiele kawiarni i restauracji z widokiem na morze.

Jeszcze jedna wizytówka Odessy to centrum rozrywki Arkadia. Nocą w najpopularniejszych nocnych klubach kipi tu życie. A w słonecznym świetle Arkadia zamienia się prestiżowy kurort z nowoczesnymi klubami oraz atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Przy centralnej alei Arkadii znajduje się jeden z odesskich aquaparków – „Hawaii”. Kilka lat temu centralna część Arkadii została gruntownie przebudowana. Osoby, które były tu wcześniej, mogą nie poznać  tego miejsca.

Dalej od centrum rozciągają się cudowne plaże Wielkiej Fontanny. Znajdują się w pobliżu dzielnic mieszkaniowych, gdzie można tanio wynająć kwaterę.

Aquaparki

Oprócz aquaparku w Arkadii, w pobliżu Odessy znajduje się jeszcze kilka centrów rozrywki na wodzie: aquaparki „Koblewe” i „Orbita” (w Koblewe) oraz „Odessa” (we wsi Awangard, w pobliżu centrum handlowego „7 kilometr”).

Zatoka

Zatoką nazywa się  pas wybrzeża od Karolino – Buhaz do samej Zatoki. To najbardziej znany kurort w pobliżu Odessy. Jest tu dosyć rozwinięta infrastruktura z kawiarniami, restauracjami, bazarami, supermarketami, aptekami. Z Odessy można tu dojechać kolejką lub kursującymi tzw. marszutkami. Jeśli macie bagaż lepszym wyborem będzie tzw. „elektryczka”. Marszutki także wyjeżdżają spod dworca kolejowego. Szybciej dotrą na miejsce, jednak podróż może być dosyć ciężka, jeśli macie duże walizki.

Osobiście radzę zwrócić uwagę na Karolino – Buhaz i stację Łymańska. W odróżnieniu od centrum Zatoki są tu odnowione szerokie plaże, ze wspaniałymi alejkami i ławeczkami, gdzie wieczorem można z przyjemnością pospacerować. Po drugiej stronie centralnej ulicy znajduje się zatoka, do której warto wybrać się wieczorem przy zachodzie słońca.

Noclegi można znaleźć w prywatnych kwaterach, hotelach i bazach turystycznych.

W przypadku, gdy wybierzecie właśnie Zatokę, radzę poświęcić jeden dzień na wycieczkę do fortecy w Białogrodzie Dniestrowskim. Koneserzy wyszukanego wina mogą odbyć wycieczkę z degustacją do „Centrum Kultury Wina Szabo”.

Koblewe

Koblewe dopiero niedawno pojawiło się na turystycznej mapie jako znaczące centrum wypoczynkowe, pomimo to, infrastruktura jest tu dosyć dobrze rozwinięta: jest bazar, sklepy, supermarkety. Są tu dwa aquaparki i jedno duże centrum wypoczynkowe „Orbita”; wiele tanich miejsc noclegowych oraz prywatnych kwater.

Na trasie z Odessy do Koblewa znajduje się, oddalona od miejskiego zgiełku, Wapniarka. Podobnie jak Karolino – Buhaz, Wapniarka jest położona na wąskiej smudze między morzem i zatoką, co dodaje wypoczynkowi w tym miejscu uroku. Morze w tym miejscu nie jest głębokie, co powoduje, że miejsce jest odpowiednie dla wypoczynku z dziećmi.

Z Odessy do Wapniarki i Koblewa można dojechać autobusem z dworca autobusowego „Prywoz”.

Rezerwacja

Noclegów w Odessie i okolicy można szukać zarówno przed, jak i po przyjeździe na miejsce. Nie zważając na to, że ofert wypoczynkowych jest bardzo dużo, w sezonie ze znalezieniem ładnego i niedrogiego lokum może być trudno, dlatego warto jednak pomyśleć o rezerwacji. Jeśli nie zarezerwowaliście wcześniej kwatery, nie martwcie się – nocleg zawsze się znajdzie, jednak może to wymagać od was więcej wysiłku. Kwatery w Odessie i przedmieściach można zarezerwować przez booking.com. Może się jednak zdarzyć, że skontaktuje się z wami przedstawiciel ośrodka i będzie chciał zmienić warunki rezerwacji. Takie przypadki zawsze można zgłosić do administratorów portalu booking.com.

Kiedy jechać

Sezon plażowy w Odessie trwa od maja do września, jednak na stabilnie ciepłą pogodę i przyjemną wodę można liczyć od końca czerwca do końca sierpnia.

Mój ulubiony miesiąc w Odessie to sierpień. Powietrze rozpływa się wówczas w gorących słonecznych promieniach, jest przepełnione aromatami brzoskwiń, melonów, arbuzów, jabłek, pierwszych winogron, słodkich mołdawskich pomidorów. Jednocześnie, w sierpniu mamy większą niż w upalnym lipcu, szansę na przyjemne, chłodne wieczory.

Więcej informacji o wypoczynku w Odessie szukajcie na stronie serwisu turystycznego City Card Одеса. Na razie strona działa, jak poradnik, jednak autorzy planują wiele ciekawych promocji i ofert dla turystów odwiedzających miasto. Śledźcie nowości.

Udanego wypoczynku!

Olena LYTVYNENKO