„Nasz Wybór” w 2018 roku – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

„Nasz Wybór” w 2018 roku

14 marca 2019
„Nasz Wybór” w 2018 roku

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Nadszedł rok 2019, a to oznacza, że czas na podsumowanie tego, czym żył Ukraiński Dom i Fundacja „Nasz Wybór” w 2018 roku.

Miniony rok był dosyć trudny, ponieważ Fundacja, będąca organizacją społeczną, realizuje swoje statutowe zadania najczęściej dzięki grantom. Już od dwóch lat polski rząd nie daje dostępu do unijnych funduszy na integrację cudzoziemców, dzięki którym przez siedem lat mogliśmy wydawać gazetę, prowadzić portal i rozwijać Ukraiński Dom w Warszawie. Brak jest także pomocy od ukraińskiego państwa, dlatego kontynuacja działalności stała się dla zespołu Fundacji nie lada wyzwaniem. Dzięki naszemu uporowi i wsparciu dobrych ludzi udało się nie tylko przetrwać, ale zrealizować szereg cennych inicjatyw. Dzięki staraniom pracowników, wolontariuszy oraz przyjaciół „Naszego Wyboru” prawie codziennie w Ukraińskim Domu odbywały się wydarzenia, działał punkt konsultacyjny, a pracownicy Fundacji często byli zapraszani jako eksperci na liczne konferencje i spotkania robocze. Przed nami rok 2019, i nowy etap, nie tylko walki o istnienie, ale, mamy nadzieję, że także  rozwoju.     

Informacja 

W 2018 roku w Ukraińskim Domu, już tradycyjnie, można było otrzymać fachową i bezpłatną poradę odnośnie legalizacji pobytu, zatrudnienia oraz integracji w Polsce, zwracając się do punktu konsultacyjnego dla migrantów. W ciągu roku udzielono tu 2818 konsultacji (bezpośrednich, pisemnych i telefonicznych). Większość beneficjentów punktu konsultacyjnego stanowili obywatele Ukrainy, ale o konsultacje zwracali się także obywatele innych państw z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Konsultanci doradzali, jak prawidłowo wypełniać dokumenty, pomagali w poszukiwaniu mieszkania i pracy, w obronie praw pracowniczych przed nieuczciwymi pracodawcami i udzielali wszelkich informacji, które są konieczne do tego, aby proces integracji migrantów z polskim społeczeństwem przebiegał jak najbardziej komfortowo. Dla Ukraińców zainteresowanych tematem legalizacji pobytu w Polsce, zorganizowano szereg spotkań informacyjnych, podczas których można było zadawać pytania prawnikowi oraz ekspertom z odpowiednich dziedzin.

Już od ośmiu lat Fundacja „Nasz Wybór” wydaje gazetę „Nasz Wybór” i prowadzi portal naszwybir.pl, które powstały, aby informować obywateli Ukrainy, którzy już przebywają na terytorium Polski lub dopiero planują tu przyjechać, o wszystkich ważnych aspektach legalizacji i integracji. Na portalu można znaleźć informacje o różnorodnych tematach dotyczących życia w Polsce, a także wiadomości odnośnie polsko – ukraińskiej współpracy, oświaty, kultury, polityki oraz innych dziedzin. W 2018 roku portal miał ponad trzy miliony odwiedzin. Czytelników, już tradycyjnie, najbardziej interesowały tematy związane z legalizacją pobytu oraz pracy w Polsce, zakupem i wynajmem mieszkania, a także informacje na temat wydarzeń w kraju. Dzięki polskiej wersji językowej portalu, o życiu Ukraińców w Polsce oraz działalności Fundacji, mogli dowiedzieć się polskojęzyczni użytkownicy, którzy w 2018 roku byli częstymi gośćmi Ukraińskiego Domu. Papierowa wersja gazety wychodzi w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy i jest rozsyłana do ponad 80 miejsc w Polsce. W 2018 roku ukazało się siedem numerów gazety.   

W ubiegłym roku Fundacja wydała „Poradnik dla obywateli Ukrainy w Polsce: praca i edukacja”. Publikacja ma pomagać obywatelom Ukrainy w zapoznaniu się z najważniejszymi regulacjami, dotyczącymi zasad pracy i edukacji w tym kraju. To już trzeci poradnik, skierowany do ukraińskich obywateli. Pierwszy, wówczas jeszcze jako społeczna inicjatywa “Nasz Wybór – Ukraina”, wydaliśmy 13 lat temu, a drugi – w 2016 roku.                     

Poradnik przygotowany przez Fundację „Nasz Wybór” wydano dzięki wsparciu finansowemu firmy „Meest” oraz Ambasady Ukrainy w Polsce. Poradnik można otrzymać bezpłatnie w ukraińskich przedstawicielstwach dyplomatycznych, siedzibach organizacji społecznych oraz związków religijnych, czyli w ponad 80 miejscach w Polsce. Można także korzystać z elektronicznej wersji poradnika, w zakładce „Biblioteka” na portalu www.naszwybir.pl . Nakład poradnika to 10 000 egzemplarzy.     

Edukacja

W Ukraińskim Domu działa szkoła językowa, w której prowadzona jest nauka języka polskiego. Na liczne prośby Polaków zainteresowanych nauką ukraińskiego, prowadzone są tam także zajęcia z języka ukraińskiego.

Od trzech lat, pod kuratelą Fundacji, działa Ukraińska sobotnia szkoła dla obywateli Ukrainy. W 2018 roku placówka otrzymała wsparcie Ambasady Ukrainy, dzięki czemu odbyły się tu 272 lekcje i konwersacje języka ukraińskiego oraz 60 lekcji historii i kultury Ukrainy. Zajęcia odbywały się w pięciu grupach wiekowych. W zajęcia uczęszczało ponad 60 uczniów. Nauczyciele i uczniowie brali udział w szkolnych świętach, obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy, a także spotkaniu ze świętym Mikołajem w Ambasadzie Ukrainy oraz w Ukraińskim Domu. 

Już tradycyjnie, w ostatnich latach w Ukraińskim Domu dla najmłodszych Ukraińców  działa weekendowy klub „Rękawiczka”, w którym dzieci mogą nie tylko wesoło i ciekawie spędzić czas, ale mają także różnorodne zajęcia, na przykład taneczne oraz rozwijające znajomość języka ukraińskiego.     

Kultura

W ubiegłym roku w Ukraińskim Domu odbyło się 548 wydarzeń, wśród których były szkolenia, kursy, zajęcia z jogi, warsztaty oraz spotkania ze znanymi osobami: pisarzami, aktywistami, ekspertami. Gośćmi Fundacji byli między innymi: Ann Appelbaum, Myrosław Marynowycz, Taras Kompaniczenko i „Chorea Kozacka”, Andrzej Bodnar, Jerzy Stępień, Hanna Hopko, Jewhen Czolij, Dmytro Szczerbatiuk, Andrij Liubka.

Fundacja „Nasz Wybór” kilka razy reprezentowała Ukrainę na jarmarkach oraz ulicznych festiwalach, a w murach Ukraińskiego Domu zorganizowano dwa duże jarmarki – Bożonarodzeniowy i Wielkanocny, podczas których mistrzowie i mistrzynie ukraińskiego rękodzieła prezentowali swoje wyroby oraz usługi. 

Kulturalne życie Ukraińskiego Domu kręciło się także wokół sztuk pięknych i literatury. W 2018 roku w galerii odbyło się pięć wystaw. Prezentowano prace ukraińskich artystów pochodzących z różnych miast Ukrainy. 

W 2018 roku kontynuował działalność Klub Literacki Ukraińskiego Domu „Po sąsiedzku”, którego uczestnicy dyskutują o książkowych nowościach oraz klasycznych utworach polskich i ukraińskich autorów.   

Podsumowując, w 2018 roku w Ukraińskim Domu odbyło się:

  • 548 wydarzeń (wystawy, spotkania, kursy, szkolenia, obchody świąt)
  • 2018 konsultacji (bezpośrednich, pisemnych i telefonicznych)
  • 5 wystaw
  • 2 jarmarki
  • 3 zbiórki charytatywne
  • Ukraiński Dom odwiedziło 9645 osób

W 2018 roku Fundacja, wspólnie ze Związkiem Ukraińców w Polsce oraz szeregiem partnerów i sponsorów, była organizatorem „Święta Niepodległości Ukrainy. 100 lat Niepodległości Polski i 100 lat Państwowości Ukrainy”. W programie święta były koncerty takich wykonawców jak między innymi: „Kozzak System” (Kijów), „Horyna” (Równe), zespół pieśni i tańca „Osławiany” (Mokre, Podkarpacie), „GO-A” (Kijów). Odbyła się także  debata zudziałem znanych badaczy historii i polsko – ukraińskich relacji, wśród których byli prof. Jarosław Hrycak, prof. Ola Hnatiuk, prof. Tomasz Stryjek. Odbył się również jarmark ukraińskiego rękodzieła, warsztaty tradycyjnych ukraińskich tańców, gry na lirze korbowej, ukraińskiej wycinanki, tradycyjnego malarstwa „Petrykiwka”, zajęcia dla najmłodszych Ukraińskiej Sobotniej Szkoły w Warszawie, a także wystawy. Pierwsza była poświęcona sojuszowi polsko – ukraińskiemu 1920 roku, a druga to wystawa fotografii Paraski Płytky – Horycwit – huculskiej artystki, pisarki, ludowej filozofki, etnografki i fotografki. W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób. 

Pomoc

Nie zważając na brak finansowania własnej działalności, Fundacja już po raz kolejny pomagała innym. W 2018 roku inicjatywa „Bohaterom Majdanu” zebrała w ramach akcji „Święta bez taty” rekordową kwotę – 103 000 złotych, dzięki czemu organizatorzy mogli zakupić choinkowe prezenty dla 2987 dzieci, których rodzice zginęli na wschodzie Ukrainy. Oprócz tego, przez cały grudzień wszyscy chętni mogli przynosić do Ukraińskiego  Domu zabawki i słodycze dla osieroconych dzieci, które następnie przekazano do różnych regionów Ukrainy. Była to już piąta zbiórka.      

Ukraińskie kobiety rozpoczęły pracę z osobistym trenerem, w ramach programu wsparcia ukraińskich kobiet w Polsce, realizowanego przez Klub Ukraińskich Kobiet.  W 2018 roku rozpoczął się projekt wsparcia skierowany do kobiet z wysokimi kwalifikacjami, które przyjechały do Polski ze swymi mężami i mają problemy z wchodzeniem na polski rynek pracy.

Prawa ukraińskich pracowników

W 2018 roku Fundacja realizowała dwa projekty zmierzające do zbadania sytuacji ukraińskich pracowników na polskim rynku pracy w kontekście ich praw.

Wspólnie z organizacjami z Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy Fundacja „Nasz Wybór” od stycznia 2017 do lipca 2018 roku realizowała projekt ukierunkowany na wsparcie migrantów: „W stronę silniejszej transgranicznej współpracy w zakresie migracji zarobkowej pomiędzy instytucjami zajmującymi się ochroną praw pracowników (STRONGLAB)”.   Celem projektu było wzmocnienie współpracy i wymiany doświadczeń między inspekcjami pracy, organizacjami społecznymi oraz innymi podmiotami, które wspierają pracowników – migrantów, w celu wzmocnienia ochrony ich praw i wypełniania standardów pracy.  Projekt był finansowany ze źródeł Visegrad Fund oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów. 

Kolejny projekt: „W stronę wspólnych interesów między migranckimi i miejscowymi pracownikami” fundacja realizowała z szeregiem europejskich partnerów. Jego celem było  zebranie „zapomnianych głosów” trzech podstawowych grup pracowników (mobilnych pracowników z Unii Europejskiej, spoza Unii oraz miejscowych pracowników) z konkretnych sektorów gospodarki i przedstawienie ich szerszej społecznej opinii za pomocą drukowanych materiałów oraz serii konferencji. W ramach tych dwóch projektów zorganizowano dwie konferencje, które miały na celu zbliżenie instytucji, które chcą bronić praw ukraińskich pracowników.

W ramach wspomnianych projektów przeprowadziliśmy dwa badania, dotyczące warunków pracy ukraińskich migrantów, wydaliśmy dwa raporty i nagrali jeden reportaż. Fundacja rozpoczęła współprace z Państwową Inspekcją Pracy i w Ukraińskim Domu odbywają się regularne konsultacje dla obywateli Ukrainy.

Inne projekty

Fundacja realizuje projekt: „Migranci – przedsiębiorcy w krajach Grupy Wyszehradzkiej: regionalny wymiar współpracy startupów”. Jego zamysł to promowanie przedsiębiorczości wśród migrantów poprzez prezentację startupów, które odniosły sukces i działalność przedsiębiorców. Celem jest stworzenie platformy dla wymiany innowacyjnych pomysłów oraz modeli biznesowych małych przedsiębiorstw, które założyli migranci.   

Fundacja wzięła udział w projekcie „Dekonstrukcja. Archiwum KGB dla mediów”, który koordynował Instytut Badań nad Ruchem Wyzwolenia. W ramach projektu dziennikarze ukraińscy, czescy, słowaccy i polscy uczyli się pracować z niedawno odkrytymi archiwami KGB. W wyniku projektu wydano podręcznik do pracy z archiwami KGB „Archiwum KGB dla mediów”, który wyjaśnia, jakie dokumenty mogą znaleźć dziennikarze w otwartych archiwach, jak je czytać, jak sprawdzać informacje i jak dokumenty archiwalne mogą przezwyciężyć „fałszywe”, błędne informację i propagandę.

W kwietniu 2018 roku za działalność Ukraińskiego Domu zostaliśmy uhonorowani prestiżową nagrodą „Okulary równości”, przyznawaną przez Fundację im. Izabeli Jarugi -Nowackiej. W uzasadnieniu podkreślano nasze wysiłki na rzecz budowy polsko – ukraińskiego dialogu oraz wsparcie dla potrzebujących osób.   

Podsumowując, w 2018 roku z naszą ofertą dotarliśmy do 482 260 osób. Dzięki datkom w ubiegłym roku udało się nam zebrać 7403,96 złotych, które wpłynęły na nasze konto i 5110,55 złotych w ramach społecznej zbiórki. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaufanie i wsparcie. Mamy nadzieję, że nadal będziecie wspierać naszą wspólną sprawę.

Abyśmy mogli kontynuować wymienione inicjatywy, prosimy o przekazanie 1% podatku. Aby to zrobić, należy w formularzu wpisać:       KRS: 0000507234
Obowiązkowo należy wskazać сel szczegółowy: 5498 Nasz Wybór

Wspierać nas można także przekazując darowiznę na nasze konto bankowe:
Fundacja Nasz Wybór
Numer konta: PL 39 1440 1387 0000 0000 1295 6509
Nazwa przekazu: darowizna na cele statutowe
Przypominamy, że darowizny można odpisać od podatku.
Zapraszamy do współpracy i wspierania naszej wspólnej sprawy!

Myrosława KERYK