Nauka jazdy w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Nauka jazdy w Polsce

16 września 2016
Nauka jazdy w Polsce

Od dawna wiadomo, że kupno samochodu w Polsce jest tańsze niż w Ukrainie. Korzystają z tego nasi rodacy, szczególnie ci, którzy mieszkają w Polsce. Nie muszą wówczas ponosić na granicy opłat celnych, które wynoszą praktycznie tyle samo, co koszt samego auta, a mogą legalnie wjeżdżać z jednego do drugiego kraju. Z prawem jazdy także wszystko wygląda całkiem prosto – zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym, Ukraina i Polska uznają nawzajem swe prawa jazdy, a to oznacza, że posiadając prawo ukraińskie należy, albo wymienić prawo jazdy wydane na Ukrainie na polskie lub po prostu przekroczyć granicę.

Ale co zrobić, gdy nie macie prawa jazdy? Należy zapisać się do szkoły nauki jazdy, przejść kurs teoretyczny i praktyczny, a następnie zdać egzaminy. Powszechną praktyką są wyjazdy Polaków do Ukrainy, w celu łatwego i taniego zdobycia prawa jazdy. Dziś opowiemy o kursach na prawo jazdy dla Ukraińców w Polsce.

O  czym należy wiedzieć zanim złożymy dokumenty?

Po pierwsze, zastanowić się, czy rzeczywiście musicie przejść ponownie całą procedurę, jeśli już macie ukraińskie prawo jazdy, czy nie wystarczyłoby je wymienić, a także czy wasza kategoria wymaga ponownej rejestracji. Warto podkreślić, że przy składaniu wniosku o wymianę ukraińskiego prawa jazdy na polskie należy dołączyć potwierdzenie, że posiadacie prawo do legalnego pobytu na terytorium Polski na co najmniej 180 dni (wiza, karta pobytu czasowego itp.) lub macie zezwolenie na pobyt stały.

Po drugie, zdać egzamin można wyłącznie pod warunkiem znajomości języka polskiego na dobrym poziomie. Niektóre ośrodki oferują egzaminy w języku angielskim lub niemieckim.

Po trzecie, korupcyjne praktyki panujące przy zdawaniu prawa jazdy w Ukrainie, nie działają po drugiej stronie granicy, dlatego, jeśli nie jesteście pewni swych sił – lepiej nie próbujcie.

W jakim wieku można otrzymać prawo jazdy?

Obywatele Ukrainy mogą rozpocząć kursy prawa jazdy po osiągnięciu takiego samego wieku co obywatele Polski, w zależności od kategorii.

  1. Prawo jazdy kategorii A1 – 16 lat
  2. Prawo jazdy kategorii B – 18 lat
  3. Prawo jazdy kategorii B1 – 16 lat
  4. Prawo jazdy kategorii C – 18 lat
  5. Prawo jazdy kategorii C1 – 18 lat
  6. Prawo jazdy kategorii D – 21 lat
  7. Prawo jazdy kategorii D1 – 21 lat
  8. Prawo jazdy kategorii T – 16 lat
  9. Prawo jazdy kategorii B+E – 18 lat
  10. Prawo jazdy kategorii C+E – 18 lat
  11. Prawo jazdy kategorii D+E – 21 lat
  12. Prawo jazdy kategorii C1+E – 18 lat
  13. Prawo jazdy kategorii D1+E – 21 lat

Co należy zrobić, aby rozpocząć kurs nauki jazdy?

  1. Wybrać odpowiednią, według kryterium lokalizacji oraz ceny szkołę. Poziom nauczania we wszystkich warszawskich szkołach jest praktycznie jednakowy, dlatego szukajcie promocji oraz najtańszego wariantu.
  2. Zapisać się na kurs za pomocą Internetu lub w szkole – wypełnić formularz.
  3. Przejść badania medyczne. Niektóre szkoły oferują wizytę u współpracującego z nimi lekarza. W przypadku, gdy nie posiadacie ubezpieczenia medycznego w Polsce warto rozpatrzyć taką propozycję – i tak trzeba będzie zapłacić, a zaoszczędzicie przynajmniej czas.
  4. Założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). W tym celu należy złożyć wniosek do Wydziału Komunikacji w swoim miejscu zamieszkania wraz z zaświadczeniem lekarskimi oraz fotografią. Dopiero po założeniu profilu można składać dokumenty do szkoły nauki jazdy.

Nauka

Odpowiednio do potrzeb i możliwości, można wybrać kurs zwykły lub intensywny (drugi będzie droższy), a także dni tygodnia i godziny zajęć. Warszawskie szkoły oferują także zajęcia weekendowe, które odbywają się w każdą sobotę i niedzielę. Oprócz tego, istnieją specjalne kursy dla osób niepełnosprawnych. Nauka odbywa się w sposób standardowy: zajęcia teoretyczne oraz praktyka, czyli jazda, początkowo na placu szkoleniowym, a następnie ulicami Warszawy. Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego szkoła wnosi do bazy i aktualizuje wasz Profil Kandydata na Kierowcę. Jedynie po tym może odbyć się oficjalny egzamin. Cena kursu waha się od kilkuset (szukajcie promocji i zniżek) do kilku tysięcy złotych za kurs.

Egzamin państwowy

Z aktualnym numerem PKK należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) i uzgodnić datę egzaminu. W celu rejestracji należy przedłożyć paszport lub kartę pobytu, potwierdzenie wniesienia opłat, fotografię i potwierdzenie ukończenia kursu w szkole jazdy. Jedynie po zdaniu dwóch część egzaminu – teorii i jazdy, ośrodek aktualizuje numer PKK. W przypadku, gdy nie uda się zdać egzaminu za pierwszym razem, za każdą kolejną próbę należy ponownie zapłacić.

Otrzymanie prawa jazdy

Po zdaniu wszystkich egzaminów wydział komunikacji jeszcze raz zweryfikuje wasze dane PKK i sprawdza, czy zostały wniesione opłaty za wystawienie dokumentu, możecie otrzymać nową plastikową kartę i siadać za kierownicę.

Więcej dowiecie się wchodzą na stronę internetową Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Znajdziecie tam potrzebne dokumenty, terminy oraz informację o egzaminach i wymaganych opłatach.

Julia LASZCZUK