Nowość – skutery elektryczne w Warszawie

0

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

3 maja, w Dniu Konstytucji, na Polu Mokotowskim w Warszawie można było przetestować nowe skutery elektryczne. Skorzystaliśmy z tej okazji. Jak informowali organizatorzy testów, już od końca maja taki środek transportu można będzie wypożyczać w różnych punktach Warszawy. 

„JedenŚlad” – tak nazywa się sieć skuterów elektrycznych, która zaczyna działalność w Warszawie. To urządzenie w stylu „eko” – nie zanieczyszcza środowiska i umożliwia sprytne omijanie korków. Kolejny korzyść polega na tym, że skuter można wypożyczyć i oddać w różnych dzielinicach Warszawy.

Co to jest skuter elektryczny?

Kierować nim może osoba, która nie posiada prawa jazdy. Skuter elektryczny jest obsługiwany jedynie przy pomocy rąk. Aktywizujecie go za pomocą aplikacji na smartfona i powoli startujecie, używając pokrętła na prawej rączce (to gaz), hamulce także znajdują się na kierownicy.

Na skuterze spokojnie mieszczą się dwie osoby, z tyłu są całkiem spore bagażniki z dwoma kaskami. Skuter rozwija prędkość do 40 km/h.

Porada: przy starcie należy bardzo powoli uruchamiać rączkę gazu, w przeciwnym wypadku może was trochę „szarpnąć”.

Kto może wypożyczać skutery elektryczne?

Osoba pełnoletnia, która ukończyła 18 lat. W przypadku, gdy skończyliście 18 lat 19 stycznia 2013 roku lub po tej dacie, aby korzystać ze skutera, musicie mieć dokument upoważniający do kierowania środkiem transportu tego typu lub dokument, w którym zaznaczono, że możecie kierować skuterem elektrycznym z silnikiem do 4 kW lub posiadać prawo jazdy co najmniej kategorii AM. Natomiast, jeśli ukończyliście 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, wówczas możecie korzystać jedynie na podstawie dowodu osobistego.

Uwaga! Obywatele Ukrainy mogą wypożyczać skuter, na podstawie ukraińskiego prawa jazdy, natomiast aby żeby jeździć bez prawka, muszą posiadać kartę stałego pobytu w Polsce. 

Jakie są zasady działania.

Aby rozpocząć swą przygodę z „JedenŚlad”, na początku należy zarejestrować się na jego stronie. Rejestracja to umowa, którą  podpisujecie z siecią. Wówczas należy ściągnąć na telefon aplikację, poprzez którą można śledzić mapę z miejscami, gdzie znajdują się wszystkie skutery w Warszawie, rezerwować je i wypożyczać. Aby skorzystać z aplikacji i wnieść opłatę za skuter, trzeba mieć konto w polskim banku. Używając aplikacji można także od razu określić swój „plan taryfowy” – korzystać ze skutera w abonamencie (szczegóły dotyczące rodzajów abonamentu będą wkrótce opublikowane na stronie „JedenŚlad”) lub korzystać zgodnie z taryfą czasową.

Ceny

Cena to 0,69 zł za minutę korzystania ze skutera. Można także pauzować, na przykład, gdy idziecie na zakupy i chcecie mieć pewność, że w tym  czasie nikt nie wypożyczy waszego skutera. Cena za minutę pauzy – 0,10 zł.

Na stronie opublikowano informację o możliwości zakupu czasu próbnego – 60 minut jazdy za 49 zł, a jeśli zdecydujecie się zostać z „JedenŚlad”, wówczas otrzymacie 150 minut bonusu.

Warto pamiętać, że „JedenŚlad”, jako firma nowa, która dopiero wchodzi na rynek, ma wiele promocji i zniżek, dlatego należy śledzić jej stronę. Dla przykładu – na testach wydano nam kupon – zniżkę na roczny abonament.

Jednocześnie wraz z „JedenŚlad” w maju ruszyła druga sieć miejskich skuterów „Scroot”, dzięki której można wypożyczać zwyczajne skutery.  Szczegóły – już  wkrótce.

Daryna POPIL

 

Share.