#PomagajUkrainie – pomoc uchodźcom ze wschodu Ukrainy – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

#PomagajUkrainie – pomoc uchodźcom ze wschodu Ukrainy

21 lutego 2015
#PomagajUkrainie – pomoc uchodźcom ze wschodu Ukrainy

 #PomagajUkrainie to inicjatywa, która pojawiła się we wrześniu 2014 roku, w odpowiedzi na katastrofalną sytuację humanitarną w Ukrainie, która powstała w wyniku wojennych działań oraz okupacji części terytorium Ukrainy. #PomagajUkrainie prowadzi swą działalność we współpracy z Fundacją „Nasz Wybór”, Stowarzyszeniem „Pro Collegio” oraz Estońskim Centrum dla Uchodźców. W kampanii pomagają: Studenckie Centrum Wolontariatu Akademii Specjalizowanej Pedagogiki im. Marii Grzegorzewskiej oraz Fundusz Pomocy Studentom.

Problem uchodźców jest bardzo trudny i złożony. Nie każdy, nawet rozwinięty i bogaty kraj, może uporać się z tym problemem w pojedynkę, bez pomocy wspólnoty międzynarodowej, aktywistów oraz organizacji społecznych z całego świata. To także wyzwanie dla Ukrainy.

Przed konfliktem wojskowym na wschodzie Ukrainy uciekło ponad pół miliona osób. Przeważnie są to grupy bez socjalnego zabezpieczenia: dzieci, kobiety, ludzie podeszłego wieku oraz inwalidzi. Najwięcej przesiedleńców mieszka w obwodach, które graniczą ze strefą konfliktu. Akcja #PomagajUkrainie jest skierowana do uchodźców, którzy zamieszkali w nowoutworzonych „budynkach dla uchodźców” w obwodzie zaporoskim. „Budynki dla uchodźców” – to nieoficjalna nazwa miejsc zamieszkania przesiedleńców ze wschodu Ukrainy. W rzeczywistości są to budynki po byłych akademikach, internatach, nawet szpitalach, które nie są przystosowane do zamieszkania przez tak dużą liczbę osób. Sytuacja pogorszyła się zimą, ponieważ pomieszczenia są słabo ogrzewane, a czasami wcale, dostęp do ciepłej wody, a także zimnej, jest ograniczony, nie wystarcza kuchni i toalet.

W ciągu kilku miesięcy nieobojętni na los uchodźców ludzie przekazali pieniądze na wsparcie akcji #PomagajUkrainie. W styczniu za zebrane środki zakupiono i przekazano najbardziej potrzebne rzeczy, a wśród nich: środki higieniczne, pościel, ciepłą odzież oraz obuwie, płytki elektryczne.

Komentarz dla „NW” koordynatora akcji #PomagajUkrainie Tomasza Lewińskiego.

„NW”: Jak wygląda sytuacja w ośrodkach i w jakiej pomocy udzieliliście uchodźcom?

Odwiedziliśmy 5 ośrodków, w których mieszka obecnie ponad tysiąc osób. W ciągu kilku miesięcy trwania akcji #PomagajUkrainie wsparło ją prawie pół tysiąca osób, przeważnie byli to Polacy, co umożliwiło udzielenie pomocy 90 ukraińskim rodzinom. W styczniu tego roku koordynacyjna grupa z Polski, Ukrainy oraz Estonii osobiście przekazała zakupione rzeczy przesiedleńcom, którzy mieszkają w Zaporożu i Berdiańsku. Na miejscu dowiedzieliśmy się, czego konkretnie ci ludzie potrzebują, kupiliśmy wszystko w Zaporożu i Berdiańsku i od razu przekazaliśmy. Za zebrane środki udało się zakupić leki dla ponad 50 osób, kilkanaścioro dzieci otrzymało ciepłą odzież. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to kropla w morzu potrzeb, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim potrzebującym. To był pierwszy krok – udało się nam polepszyć warunki pobytu kilkuset osób.

Czy planujecie kontynuować tę inicjatywę?

To, co zobaczyliśmy na miejscu, pokazało, że potrzeby są coraz większe. Nadal zbieramy pieniądze na nieodzowne rzeczy dla tych ludzi. Pierwszy etap akcji pokazał, że obecnie przesiedleńcy wymagają pomocy medycznej i psychologicznej. Naszym najważniejszym zadaniem jest udzielanie konkretnej pomocy konkretnym osobom – udzielania jej osobiście, bez pośredników. Informacje, które zebraliśmy podczas wyjazdu do Zaporoża i Berdiańska są dla nas bardzo cenne. Jesteśmy gotowi podzielić się nimi z innymi organizacjami lub potencjalnymi donatorami, którzy chcą pomóc ludziom w potrzebie. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy wsparli nas finansowo i mamy nadzieję, że liczba ofiarodawców będzie wzrastać. Pozwoli nam to udzielić pomocy większej liczbie osób. Kwestia opieki medycznej przymusowych przesiedleńców ze wschodu jest bardzo trudna – bez pomocy aktywistów, wolontariuszy, ludzi dobrej woli tego problemu nie da się rozwiązać. Następną wizytę do Zaporoża planujemy w końcu marca tego roku, dlatego zachęcamy wesprzeć naszą akcję już dziś.

Na stronie www.pomagajukrainie.pl możecie dowiedzieć się o akcji #PomagajUkrainie oraz wpłacić pieniądze. Dodatkowa informacja pod adresem: [email protected].

Tetiana RODNIENKOWA