Tajemnice listu motywacyjnego – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Tajemnice listu motywacyjnego

10 września 2016
Tajemnice listu motywacyjnego

Panuje przekonanie, że pisanie listu motywacyjnego nie ma sensu i nie warto tracić na to czasu. Uważają tak, zarówno pracodawcy, jak i ci, którzy szukają pracy. Moim zdaniem, takie stwierdzenia wynikają z faktu, że większość osób nie umie napisać listu motywacyjnego. Dlatego, z punktu widzenia pracodawcy, czytanie nudnych, napisanych według szablonów listów motywacyjnych to rzeczywiście strata czasu. Spróbuję jednak, nie tylko przekonać was, że niedocenianie znaczenia listu motywacyjnego to błąd, ale pomogę także w opanowaniu sztuki jego tworzenia.  

Wiele razy zwracano się do mnie z pytaniem, czy mam jakieś wzorce listu. Oczywiście, sama wykorzystuję często listy motywacyjne zamieszczone w Internecie po to, aby uzupełnić zasób słownictwa. Z szablonu można także przepisać nagłówek i poznać obowiązującą strukturę. I tyle! Cała reszta musi być w pełni waszym osobistym dziełem, które ukaże waszą motywację. Czy można bowiem „przepisać” czyjąś motywację?

O czym warto pamiętać? Po pierwsze, główne zadanie listu motywacyjnego to uzupełnienie i rozszerzenie tradycyjnego CV. List motywacyjny daje możliwość opisania w swobodnej formie tego, na co nie starczyło miejsca w CV – przedstawienia się jako fachowca lub utalentowanego debiutanta. Ale w żadnym wypadku nie powtarzajcie danych z CV. Można śmiało powiedzieć, że list motywacyjny to wasza personalna oferta biznesowa, dlatego należy z dużą odpowiedzialnością podjeść do formy i treści jej przedstawienia.

List motywacyjny. Od czego zacząć?

Czytając uważnie ofertę pracy już powinniście zastanawiać się nad treścią listu motywacyjnego.

Koniecznie wejdźcie na stronę internetową firmy, dowiedzcie się, jaki jest profil jej działalności. Pokażcie pracodawcy, że znacie specyfikę działalności firmy i napiszcie, co osobiście możecie do niej wnieść. Jeśli możecie dowiedzieć się kto  prowadzi rekrutację, zróbcie to i zwróćcie się w liście motywacyjnym konkretnie do tej osoby. Można przy tym wykorzystać  zawodowo – biznesowe sieci społecznościowe  (Golden Line, LinkedIn).

Zastanówcie się, dlaczego zainteresowała was właśnie ta oferta. Niejednokrotnie spotykałam się z sytuacją, gdy czynnikiem decydującym o przyjęciu do pracy konkretnej osoby była jej chęć do pracy, rozwoju i nauki – można powiedzieć – „zapał”.

Jeśli nie odnajdujecie w sobie żadnej motywacji, pomińcie ten punkt. Ale nawet jeśli unikniecie tej kwestii w liście motywacyjnym, przygotujcie się na to, że może się ona pojawić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak nie poświęcajcie kwestii motywacji nadmiernej uwagi. To prawda, że pracodawca chce znaleźć lojalnego i zmotywowanego pracownika, ale przede wszystkim szuka korzyści dla siebie. Dlatego w liście motywacyjnym powinniście skoncentrować się na tym, jakie korzyści będzie miała firma z waszego zatrudnienia.

Następny krok to analiza zdobytego doświadczenia, umiejętności i osiągnięć. Zgodnie z zasadą, propozycję pracy wybieramy, gdy odpowiada naszym umiejętnościom czy zdobytej wiedzy lub gdy chcemy zdobyć doświadczenie w nowej dla nas sferze. W każdym z dwóch przypadków list redagujemy inaczej.

Uwaga! W liście motywacyjnym nie wymieniamy naszych umiejętności! Unikajcie szablonowych określeń w opisie swych cech personalnych, takich jak: konsekwentny, odpowiedzialny. Najbardziej właściwym byłoby ukazanie ich  poprzez osiągnięte rezultaty waszej działalności, konkretne sukcesy i osiągnięcia w poprzednim miejscu pracy.

Na przykład – „zdolność dobrego organizowania pracy” może być opisana w taki sposób: „dzięki mojej zdolności organizacji pracy zespołowi udało się w krótkim  czasie zrealizować trzy duże międzynarodowe projekty (przeprowadzić trzy kampanie reklamowe), w rezultacie czego liczba klientów zwiększyła się dwukrotnie”. Jeśli poprzednio zdobyliście doświadczenie w innej branży, skoncentrujcie się na umiejętnościach i cechach charakteru, które mogą pomoc w wykonywaniu nowych obowiązków i zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności.

Na przykład: „Zdobyte doświadczenie w prowadzeniu prezentacji produktu, gromadzenia informacji o kliencie oraz umiejętność nawiązywania kontaktów z menadżerami różnych szczebli umożliwiły osiągnięcie wysokich rezultatów. Po dokładnym  poznaniu obszaru  obowiązków i wymogów, które stawiacie kandydatom, jestem zdania, że moje doświadczenie i zdobyte umiejętności pomogą w osiągnięciu dobrych wyników w Państwa firmie, a mi w kontynuacji rozwoju pod względem zawodowym i finansowym”.

W opisie osiągnięć ważnym jest, aby zachować równowagę między waszym wkładem i pracą całego zespołu. Szczególnie, gdy pracodawca zwraca w ogłoszeniu uwagę na umiejętność pracy w zespole. Analizujcie wymagania i dostosowujcie do nich to, jak opisujecie swe umiejętności.

W przypadku braku doświadczenia w pracy należy podkreślić wiedzę i umiejętności, które zdobyliście na kursach i szkoleniach, poprzez aktywność w okresie studiów, jako wolontariusze, podczas praktyk. Opiszcie, jakie wypełnialiście zadania, jak sobie z nimi poradziliście, czego się nauczyliście. Jeśli brak wam i takiego doświadczenia, postarajcie się je zdobyć.

Dobrze byłoby, gdybyście opracowali własną koncepcję pracy na nowym stanowisku lub pomysł rozwiązania jakiegoś problemu, z którym styka się firma. Nawet jeśli okaże się, że firma takiego problemu nie ma, wasz list motywacyjny będzie się odróżniał od innych.

Zakończenie listu można wziąć z szablonów lub stworzyć osobiście. Pamiętajcie o podpisie na końcu listu.

Ważne! Podstawowe wymogi odnośnie CV i listu motywacyjnego – zwięzłość, konkretność, logiczność wypowiedzi i prawdziwa informacja! Wszystkie dane o was będą sprawdzane jeszcze wiele razy, między innymi – podczas rozmów, a także w pracy.

Arkusz listu motywacyjnego nie powinien przekraczać formatu A4. Bardzo ważne, aby prawidłowo umieścić w adresie nazwę firmy oraz stanowisko, o które się ubiegacie. Nie należy stosować trudnej specjalistycznej terminologii oraz pisać o czymś,  co nie odnosi się do konkretnej oferty.

Przed wysłaniem listu wydrukujcie go i przyjrzyjcie się, jak wygląda, sprawdźcie, aby nie było w nim błędów. List musi być schludny, a zawarty w nim tekst łatwy do zrozumienia. Zadbajcie o odpowiednią czcionkę i wielkość liter. Nie należy wykorzystywać kursywy, pogrubień oraz liter w innym kolorze.

Czy należy wysyłać list motywacyjny, jeśli pracodawca tego nie wymaga? Moim zdaniem, i tak,  i nie. Nie warto dołączać oficjalnej wersji listu. Jednak w liście e-mail, w zwięzłej i mniej oficjalnej formie warto zamieścić skróconą wersję. Zróbcie to, nawet, gdy na wymóg pracodawcy, dołączacie list motywacyjny. Kilka słów o sobie może być tym elementem, który zwróci na was uwagę już na początku przeglądania waszego emaila i zdecyduje o sprawie.

Udanego poszukiwania pracy!

Olena LYTWYNENKO