Tanie podróżowanie po Polsce i z Polski – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Tanie podróżowanie po Polsce i z Polski

14 lutego 2016
Tanie podróżowanie po Polsce i z Polski

Ruch to życie, a podróże czynią życie ciekawym i kolorowym. Często można usłyszeć narzekania, w rodzaju – na podróże trzeba mieć dużo pieniędzy, a tych brakuje. W rzeczywistości, każda podróż zaczyna się nie od kwestii budżetu, a – chęci. Zadajcie sobie pytanie – ile każdego miesiąca kupujecie niepotrzebnych rzeczy? Ile codziennie wydajecie na przejazdy, chociaż można przejść pieszo? Ile wydajecie w weekend na piwo z przyjaciółmi? Gdyby zsumować te wszystkie niepotrzebne wydatki, wówczas znajdą się oszczędności na pieniądze na podróż, a właśnie o nich będzie mowa. 

Moja przygoda z podróżami zaczęły się wiele lat temu, gdy będąc w Tunezji, zmęczona wylegiwaniem na tamtejszej plaży w formule all inclusive, na którą oszczędzałam szalone na ten czas pieniądze, nie wytrzymałam i wyruszyłam w podróż pociągiem. Zapłaciłam za nią dokładnie dziesięć razy mniej, niż za taką wycieczkę brały firmy turystyczne, a wrażeń i wspomnień miałam bezmiar. Obecnie podróżuje jedynie w taki sposób.

Długie planowanie i zbieranie pieniędzy nie jest potrzebne, najważniejsze to zebrać się i jechać. Nawet w obecnych ukraińskich ekonomicznych realiach można podróżować ponosząc minimalne koszty. Szczególnie, gdy podróżuje się po Europie, a za punkt wypadowy obiera Polskę.

Najtańszy wariant dojazdu do Polski – przekroczyć granicę na pieszym, ukraińsko – polskim przejściu w Szeginiach, w obwodzie lwowskim, dostać się do Przemyśla, a stamtąd dalej podróżować pociągiem. Chociaż podróżowanie koleją w Unii Europejskiej jest dosyć drogie, kupując bilety w przedsprzedaży można trafić na niskie promocyjne ceny. Odpowiednie połączenie można znaleźć przy pomocy strony rozkład-pkp.pl. Oprócz tego, istnieje świetna oferta, o jakiej mało kto wie – bilet weekendowy. Płacąc 79 złotych, można podróżować koleją nieograniczoną ilość razy od godziny 19:00 w piątek do 6:00 rano w poniedziałek. Jeśli w piątek lub poniedziałek przypada dzień wolny od pracy – ważność biletu przedłuża się o dobę. Szczegółowa informacja oraz zakup biletu na stronie   intercity.pl.

Dla najbardziej wytrawnych podróżników jest jeszcze bardziej ekonomiczny wariant: dojechawszy z Przemyśla do Rzeszowa, można „za grosze” podróżować autobusami firmy „Polski Bus”, którymi można dotrzeć do takich europejskich stolic jak: Praga, Berlin, Wiedeń, Bratysława, Wilno czy Budapeszt. Kupując bilety odpowiednio wcześniej, można trafić nawet na ofertę za 1 zł. Dodatkowo, „Polski Bus” ma w ofercie liczne promocje, podczas których, wpisując do formularza odpowiedni kod, można kupić bilet w niskiej cenie. Promocje można śledzić na stronie polskibus.pl.

Dosyć popularnym i tanim jest podróżowanie przy wykorzystaniu serwisu blablacar.com, na którym znajdziecie oferty wspólnych przejazdów. W wyszukiwarce należy wpisać punkt wyjściowy podróży oraz cel, a także wybrać datę. System wybierze kierowców, którzy zechcą was podwieźć, poda ich telefony, w celu skontaktowania się z właścicielami samochodów.  Plus takich podróży – niska cena i możliwość pokonywania długich odległości, a także to, że kierowca często zabiera pasażera spod domu i zawozi bezpośrednio do punktu docelowego. Minus – kolejka na polsko – ukraińskiej granicy.

Szukając możliwości odbycia tanio podróży na długiej trasie zwróćcie uwagę na tak zwane tanie linie. W przypadku Ukraińców, popularnymi kierunkami stały się kraje, do których z Polski latają tanie irlandzkie linie Ryanair. I tak, za jedyne 19 zł można dolecieć do Oslo, za 29 do Londynu, za 39 – do Paryża czy Mediolanu, a za 79 – aż do Barcelony. Przy zakupie biletów linie dają zniżki na hotele, przejazd autobusem do miejsca docelowego. Bilety można zakupić  na stronie internetowej ryanair.com.

Inna możliwość taniej podróży samolotem to Wizzair. To droższe od poprzednich linie, ale do listy europejskich krajów dodają bardziej egzotyczne kierunki, jak: Gruzja, Turcja, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oferowane ceny można znaleźć na stronie wizzair.com.

Korzystając z tanich linii należy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, ich samoloty często startują i lądują na drugorzędnych lotniskach, oddalonych od centrów miast, dlatego do ceny biletu należy doliczyć większą kwotę oraz czas na dojazd do celu. Po drugie, istnieją ograniczenia odnośnie bagażu – bezpłatny jest jedynie podręczny, a nawet cały może być płatny.

No i, na koniec, wielokrotnie przeze mnie sprawdzony, najtańszy ze wszystkich sposobów – autostop. Wychodzicie na główną trasę w kierunku celu podróży z kawałkiem kartonu, na którym piszecie nazwę miasta i zatrzymujecie samochód. Podróżowanie autostopem  w Polsce jest świetne, w niektórych europejskich krajach, na przykład w Grecji – ciężkie, ale możliwe. Do minusów tej metody należy zaliczyć niemożność zaplanowania czasu, bo nigdy nie wiadomo, ile będzie trwać podróż, a także potencjalne niebezpieczeństwo, bo wsiadasz do samochodu nieznajomej osoby. Do plusów – bezpłatna podróż, nieocenione doświadczenie i niezapomniane wrażenia.

Marzcie o podróżach i podróżujcie, i niech każdy maleńki krok do przodu stanie się początkiem realizacji wielkiego marzenia i niezapomnianej przygody.

Julia LASZCZUK