Ukraińskie centrum we Wrocławiu – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraińskie centrum we Wrocławiu

19 grudnia 2016
Ukraińskie centrum we Wrocławiu

Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju (CUKR) – tak zabawnie i stylowo nazwano nowe centrum ukraińskiej kultury i rozwoju, które rozpoczyna działalność przy ulicy Ruskiej 46A we Wrocławiu. Integrując Ukraińców różnych pokoleń i pochodzenia centrum ma stać się międzynarodową platformą do realizacji twórczych i biznesowych projektów.

Na oficjalne otwarcie centrum, które odbyło się 18 listopada, przybyli szacowni goście: Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleh Mandiuk, Honorowy Konsul Ukrainy we Wrocławiu Grzegorz Dzik, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Wrocław Jacek Ossowski, miejscy radni oraz przedstawiciele miejscowej ukraińskiej społeczności. Zebranych na dobre dzieło błogosławił Ordynariusz Diecezji Wrocławsko – Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego biskup Włodzimierz Juszczak.

Dwie organizacje i dwa pokolenia – wrocławski oddział Związku Ukraińców w Polsce na czele z Igorem Salamonem i utworzona w 2013 roku z inicjatywy honorowego konsula Ukrainy we Wrocławiu Grzegorza Dzika Fundacja „Ukraina”, którą kieruje Artem Zozulia, podjęły się ważnego i tak nieodzownego obecnie zadania – pomocy nowoprzybyłym Ukraińcom w zaadaptowaniu się na Dolnym Śląsku, a także ukazania tradycji i doświadczenia tych, którzy zapuścili już tu swe korzenie.

Mariana Lisina
Mariana Lisina

W dniu otwarcia w CUKR było tłoczno, twórczo i wesoło. Od samego rana scenę opanowali najmłodsi uczestnicy festiwalu „VIVA UKRAINA”, którego co roku organizuje Związek Ukraińców w Polsce. Występy młodych i utalentowanych osób oceniało poważne jury i, oczywiście, nikt z uczestników nie pozostał bez upominku.

W tym samym czasie w innych salach odbywały się różnorodne wydarzenia kulturalne. Prezentacja ukraińskich filmów animowanych zrobiła wrażenie nie tylko na dzieciach, ale i na dorosłych, którzy z nostalgią wspominali swe dzieciństwo. Dzieci pod okiem wolontariuszy malowały, lepiły z plasteliny, pisały kredą na tablicy, robiły cudaczne zwierzątka z balonów, a w tym czasie ich rodzice mogli podziwiać występy dwóch wspaniałych zespołów z Ukrainy – zespołu „Homin Karpat” oraz ludowego zespołu tańca „Swarha” z Kołomyji.

W innej sali odbywały się warsztaty teatralne. Ich  inicjatorem był młody i zaangażowany reżyser, Ukrainiec z polskimi korzeniami Andrij Maciuk. Jego ostatni projekt – międzynarodowy studencki teatr, wsparł Uniwersytet Wrocławski.

Nie obeszło się i bez „sztandarowej” ukraińskiej potrawy – hałuszek! W nowocześnie wyposażonej kuchni tworzył kucharski mistrz Roman Kononenko – odwiedzający mogli więc nie tylko podejrzeć tradycyjne sekrety, ale także posmakować smacznych przekąsek.

Pełen emocji i bogaty w wydarzenia dzień zakończył wieczorny koncert ukraińskiego zespołu „Vivienne Mort”.

Wnętrza ośrodka CUKR są ciekawie zaprojektowane. To dzieło młodej Ukrainki, absolwentki wydziału architektury Politechniki Wrocławskiej Kseni Andrijenko.

– Miałam zadanie – stworzenie miejsca nowoczesnego, z duchem świeżości i niestandardowego, a jednocześnie ukazującego różnorodność naszej kultury. Przestrzeń jest bardzo plastyczna i wdzięczna do wykorzystania: na ścianach można prezentować różnorodne wystawy, prezentacje, prace dziecięce, a można nawet malować – ściany dobrze się zmywają. Obecnie wnętrza zdobi wystawa wielkoformatowych fotografii „Listy na front”, autora filmu „Lot złotej muszki” Iwana Krawczyszyna.

 Jak zauważyła specjalistka do spraw marketingu Fundacji „Ukraina” Ołena Brenycz – w  dalszych planach i działaniach CUKR zamierza opierać się na osobach w różnym wieku, ale takich, które idą z duchem czasu.

Otwarcie CUKR-u Foto: Fundacja „Ukraina”.
Otwarcie CUKR-u Foto: Fundacja „Ukraina”.

Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju jest zainteresowane w rozszerzaniu geografii swej działalności. W tym celu, na otwarcie zaproszono przedstawicieli różnych organizacji społecznych ze wszystkich regionów Polski. Nawiązywana jest także współpraca z organizacjami partnerskimi z Niemiec, Finlandii, Grecji i, oczywiście, także z Ukrainy.

W ciągu swego istnienia Fundacja „Ukraina”  stworzyła swoisty  ośrodek pomocy Ukraińcom, organizując szkolenia dotyczące legalizacji pobytu, kwestii adaptacji i nauki, poszukiwania pracy, pomocy przy wypełnianiu dokumentów, pisania CV, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

 Zainteresowane osoby mogły skorzystać z  pomocy psychologa, prawnika. Ukraińcom pokazywano duże firmy Wrocławia, gdzie mogliby znaleźć pracę i zaznajomić się z realiami pracy i specyfiką rekrutacji, ponieważ wielu z tych, którzy przyjechali do Polski do pracy, nawet nie wiedziało w ogóle, co to jest rozmowa kwalifikacyjna i po co jest ona potrzebna.

Obecnie Fundacja „Ukraina” realizuje duży projekt językowy „Pokaż swój język!”.

Prezes zarządu Fundacji Artem Zozulia zapewnia

– Pragniemy zbudować markę. Chcemy stworzyć jakościowy produkt na wysokim poziomie dla wszystkich ludzi. I zrobimy to dzięki swej pracy i zaangażowaniu.

Pozostaje jedynie życzyć całemu zespołowi CUKR-u sukcesu w ambitnych zamiarach. Nie na darmo mówi się przecież, że drogę pokona ten, kto idzie.

Oksana HORDIJKO (Wrocław)
Otwarcie CUKR-u Foto: Fundacja „Ukraina”.