W Beskidach otwarto muzeum Bojków – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

W Beskidach otwarto muzeum Bojków

30 maja 2013
W Beskidach otwarto muzeum Bojków

Eksponaty, które trafiły do muzeum były gromadzone przez 30 lat. 
W górskiej beskidzkiej miejscowości Myczków, w pobliży Soliny, województwo podkarpackie, oficjalnie otwarto Gminne Muzeum Kultury Bojków.

Najpierw eksponaty (ubrania, przedmioty i urządzenia codziennego użytku, sprzęty rolnicze) były gromadzone w jednej z sal miejscowej szkoły. Kiedy jednak miejsca zaczęło brakować, były nauczyciel historii, a obecnie emeryt – Stanisław Drozd, zaproponował wójtowi gminy Solina, Zbigniewowi Sawińskiemu, otwarcie prawdziwego muzeum kultury bojkowskiej w byłym przedszkolu. Dzięki funduszom europejskim, miejscowym samorządowcom udało się zdobyć pieniądze na przebudowanie i przystosowanie pomieszczeń dla zwiedzających. 
Kurator Muzeum Kultury Bojków, Stanisław Drozd, powiedział, że eksponaty, które trafiły do muzeum, były gromadzone przez 30 lat. „Muzeum gromadzi, opracowuje i eksponuje kolekcje byłych mieszkańców tego terenu – Bojków”.
Bojkinia Olga Samborska, która mieszka w Berlinie i kieruje portalem o tematyce bojkowskiej (bojky.wordpress.com/author/samborska/) twierdzi, że pan Drozd dokonał wielkiego dzieła, gdyż nie pozwolił zginąć rzeczom, które pokazują fragment kultury Beskidów oraz ich duchowego dziedzictwa. Olga pracuje nad otwarciem podobnego muzeum na południu Ukrainy, dokąd w 1951 r. wysiedleni zostali Bojkowie z Beskidów.
Entuzjastom udało się zebrać 800 przedmiotów, przede wszystkim odnowić oryginalne warsztaty tkackie, których może im pozazdrościć nawet Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Większość Bojków (etnograficzna grupa Ukraińców) w latach 1945–47 wysiedlono z terytorium Beskidów. Ale dzięki młodzieży szkolnej oraz ich rodzicom, w miejscowych zagrodach, udało się ocalić przedmioty ekonomicznej działalności Bojków.
Do Myczkowa, na uroczystość otwarcia Gminnego Muzeum Bojków, przyjechali maszkańcy Bereżnicy, Polańczyka, Woli Matiaszowej, Soliny. Z programem pieśni łemkowskich i bojkowskich wystąpili: „Duet Gajda”, „Kapela Muzyki” z Myczkowa oraz „Wilcze Echa”. Przybyli wzięli udział w degustacji potraw kuchni regionalnej oraz obejrzeli wystawę rękodzieła. A przy okazji, sam p. S. Drozd jest niezłym muzykantem.
Relacje z wydarzeń związanych z życiem społeczności bojkowskiej można bez problemu znaleźć na YouTube, а już niedługo, wnioskując z zapowiedzi, na stronie myczkow-bojkowie.pl.tl wystartuje telewizja bojkowska.

Foto: еZdjęcie ze strony Muzeum: myczkow-bojkowie.pl.tl/ 

Andrij CHOMENKO