W Gdańsku odsłonięto pomnik księcia Włodzimierza – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

W Gdańsku odsłonięto pomnik księcia Włodzimierza

31 maja 2015
W Gdańsku odsłonięto pomnik księcia Włodzimierza

23 maja w centrum Gdańska, na placu przed grekokatolicką cerkwią św. Bartolomeusza ustawiono statuę Włodzimierza Wielkiego. To drugi po Londynie pomnik ukraińskiego władcy poza granicami Ukrainy.

Uroczyste odsłonięcie odbyło się w obecności licznie zgromadzonego duchowieństwa, zaproszonych polskich i ukraińskich gości oraz wiernych, a uroczystościom, w tym modlitwie do świętych Włodzimierza i Olgi, przewodniczył biskup wrocławsko – gdański Włodzimierz Juszczak.

– Ten pomnik ma przypominać każdemu z nas, gdzie są nasze korzenie, gdzie są początki naszego chrześcijaństwa, skąd przybyliśmy i gdzie mamy sięgać wzrokiem, pamięcią i modlitwą – podkreślił hierarcha, który zwrócił także uwagę na to, że ten monument ma obecnie symboliczne znaczenie nie tylko dla Ukraińców rozproszonych przez Akcję „Wisła”, ale także dla migrantów ekonomicznych i tych, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy i znaleźli się w Polsce. Należy przypomnieć, że obecnie największą grupą migrantów w Gdańsku są Ukraińcy.

– Zawsze mówię ukraińskim obywatelom, którzy tu mieszkają, że powinniśmy być ambasadorami naszego kraju – zarówno w pracy, jak i w słowach oraz działaniach. A obecnie mamy dodatkowo jeszcze jednego obrońcę w postaci Włodzimierza Wielkiego – powiedziała Nina Padun, przewodnicząca Fundacji „Perechrestia – Zatoka Gdańska”.

Przedstawicielka Fundacji uważa, że być może pomnik przyczyni się do tego, że migrantom, którzy mieszkają w mieście będzie łatwiej żyć i utożsamiać się  z Gdańskiem – miastem, które jest symbolem polskiej walki o wolność.

– Wszyscy wiemy, że Włodzimierz Wielki to wielki symbol Rusi – Ukrainy. Mam nadzieję, że pomnik będzie miał wielkie znaczenie także dla samego Gdańska. Mam na myśli polityczne znaczenie, ponieważ pomnik kijowskiemu księciu pojawił się  w miejscu, które kojarzy się  z walką narodu o swą wolność – powiedziała Nina Padun.

Podobne nadzieje odzwierciedliły się w wypowiedzi marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, który wysłowił radość z powstania pomnika w mieście. Jego zdaniem, ten pomnik w Gdańsku świadczy o gościnności miasta i jego otwartości na wszystkich tworzących miejską społeczność.

– Życzę wam spokoju ducha, a Ukrainie – pokoju. Życzę, aby wojna się zakończyła i aby tych ludzi , którzy do niej doprowadzili oświecił Duch Świętych, a także św. Włodzimierz – powiedział Bogdan Borusewicz.

Inicjatorem postawienia pomnika był miejscowy proboszcz ks. mitrat Józef Ulicki, a autorem ukraiński rzeźbiarz Hennadij Jerszow. Artysta mieszka obecnie w Gdańsku.
– To dla mnie szczególna rzeźba. Włodzimierz Wielki to postać, którą szanuje cała Ukraina i nie dzieli ona narodu,  jak to jest w innych przypadkach. Pracowałem nad pomnikiem w czasie Majdanu, wojny, dlatego książę Włodzimierz jest wyobrażony jako młody, silny człowiek, który chce dobra i pokoju – mówi Hennadij Jerszow. Jest on autorem rzeźb, między innymi: Iwana Mazepy, Tarasa Szewczenki, Fryderyka Chopina, Lecha Wałęsy.

Po zakończeniu uroczystości, obok pomnika, który po Londynie jest drugim postumentem Włodzimierza Wielkiego poza granicami Ukrainy, z koncertem dawnych pieśni wystąpili ukraińscy bandurzyści Taras Kompaniczenko i Wasyl Luty.

W uroczystościach w Gdańsku wzięli udział: prezydent miasta Paweł Adamowicz, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Mniejszości Narodowych poseł Miron Sycz, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, rzeźbiarz Hennadij Jerszow, przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce Mykoła Jarmoliuk oraz inni goście.

Paweł ŁOZA

Foto – Grzegorz Spodarek

pomnik wolodymyr wielki (2) pomnik wolodymyr wielki (3) pomnik wolodymyr wielki (4) pomnik wolodymyr wielki (5) pomnik wolodymyr wielki (6) pomnik wolodymyr wielki (7) pomnik wolodymyr wielki (8)               pomnik wolodymyr wielki (9)