W Lublinie odsłonięto pomnik ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

W Lublinie odsłonięto pomnik ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

26 lutego 2015
W Lublinie odsłonięto pomnik ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

W Lublinie odsłonięto pomnik ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Pomnik odsłonięto 22 stycznia, w Dniu Sobornosti Ukrainy, z udziałem ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.  

Ukraiński dyplomata podkreślił, że moment w którym dokonuje się odsłonięcie pomnika jest bardzo znaczący, ponieważ w tym czasie w Ukrainie giną ludzie. Można powiedzieć, że symbolicznym jest fakt, że uroczystość odbywa się w Dniu Jedności, ponieważ zachodnioukraińskie ziemie podczas Wielkiego Głodu były w składzie II Rzeczypospolitej i nie doznały tych tragicznych wydarzeń, podczas gdy mieszkańcy „Wielkiej Ukrainy”, będąc pod władzą Związku Radzieckiego stali się bezpośrednimi ofiarami stalinowskiego reżimu. W ten sposób różne grupowe historyczne pamięci w odniesieniu do Wielkiego Głodu połączyły się właśnie w dniu ukraińskiej jedności.

– Odsłaniamy ten pomnik wspólnie z naszymi partnerami i przyjaciółmi z Polski. Ważne, aby w tym symbolicznym dniu o tym pamiętać, aby razem, wspólnie pracować i żyć w pokoju, we wspólnym europejskim domu, – powiedział Andrij Deszczyca.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz oraz miast – partnerów Lublina, między innymi: Lwowa, Łucka i Iwano – Franowska.

– O tej tragedii w świecie nie wiedzą wiele, powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Należy głośno mówić i odradzać pamięć o Wielkim Głodzie. Lublin jest i będzie miastem bliskim Ukraińcom. W ten sposób chcemy oświadczyć, że chcemy mówić o tak trudnych chwilach w historii

– Uważam, – powiedział Andrij Deszczyca, – że należy czcić pamięć tych wszystkich, którzy zginęli, czy to na Wołyniu, czy w innych miejscach Ukrainy. Trzeba o tych ludziach pamiętać. I żeby ta pamięć nas nie dzieliła, a na odwrót – jednoczyła w imię naszej wspólnej przyszłości.

Symbolicznym i ważnym jest także jedność Polski i Ukrainy w kwestii Wielkiego Głodu, którego jako genocydu Ukraińców cały czas nie uznaje Rosyjska Federacja.

Inicjatywę postawienia pomnika wyszła od Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie”, Ukraińskiego Towarzystwa w Lublinie, miejscowych władz oraz byłego konsula Ukrainy w tym mieście Iwana Hrycaka. Pomnik ustawiony na skwerze nieopodal ronda Petra Mohyły, przy prawosławnej cerkwi, ma formę kamiennej bryły, na której napisano po polsku i ukraińsku: „Pamięci milionów ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie 1932 – 1933 – Ukraińców, a także Polaków i innych narodów, którzy stracili życie w wyniku zbrodni, dokonanej przez reżim sowiecki. Mieszkańcy Lublina”.

Jarosław DENYSENKO

Foto: Anna Kurkiewycz http://www.mmlublin.pl/