W Poznaniu rozpoczyna się Ukraińska Wiosna – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

W Poznaniu rozpoczyna się Ukraińska Wiosna

10 maja 2018
W Poznaniu rozpoczyna się Ukraińska Wiosna

Dzisiaj w Poznaniu rozpoczyna się XI edycja Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. Uczestników czeka wiele międzykulturowych atrakcji jak wystawy, koncerty, dyskusje i pokazy filmów.

Przez najbliższych kilka dni (10-13 maja) stolica wielkopolski będzie gościć kolejną edycjęFestiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. Imprezy zapoczątkowanej w 2007 roku przez ówczesnego konsula honorowego Łukasza Horowskiego, który założył Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska – Ukraina.

Z przeglądu kultury Ukrainy, festiwal z czasem przerodził się w stabilną platformę do spotkań lokalnego środowiska artystycznego z ukraińskimi partnerami.

W tym roku, w ramach Festiwalu będzie można zobaczyć:

WYSTAWĘ FOTOGRAFICZNĄ “NIEWIDZIALNI” STEPANA RUDIKA

Napływ Ukraińców do Polski zwiększył się po Rewolucji Godności w 2014 r. i znacznie nasilił się w związku ze zniesieniem przez Unię Europejską obowiązku wizowego w 2017 roku. Zazwyczaj imigranci przyjeżdżają, aby wykonywać prace sezonowe i zostają na dłużej. Nie widzą swojej przyszłości na Ukrainie, czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie w Polsce. Ukraińcy i Polacy są wizualnie podobni, imigranci dobrze wtapiają się w tłum na ulicach miast. Pomimo znacznej liczebności, zdaje się że dla Polaków pozostają niewidoczni, a co za tym idzie – nieznani. Celem projektu jest przedstawienie różnych oblicz imigrantów oraz obalenie mitu “Ukrainka – sprzątaczka i Ukrainiec – budowlaniec”. Owszem, te prace są wykonywane przez bohaterów projektu, jednak czasem nie mamy świadomości, że baletmistrz, skrzypek czy dyrygent w orkiestrze to także Ukrainiec-imigrant. Fotograf chce pokazać, że Ukraińcy to interesujący ludzie z którymi warto rozmawiać. Intencją autora – Stepana Rudika, jest stworzenie przestrzeni do rozmów, do wzajemnego poznawania się, a co za tym idzie do integracji. Projekt łączy zdjęcia z miejsc pracy ze zdjęciami portretowymi. Do dziś w projekcie wzięło udział około 50 uczestników.

GDZIE: Stary Rynek, Poznań

KIEDY: 10. 05.2018 czwartek, godz. 17:30

PROJEKCjĘ FILMU „DOM. SŁOWO”

Tytuł: Dom Słowo

W 1930 roku w Charkowie, za zgodą Stalina, specjalnie dla ukraińskich pisarzy został zbudowany Dom “Słowo”. Sześćdziesiąt cztery komfortowe apartamenty, jadalnia, solarium i obsługa były prawdziwym rajem dla twórców literatury. Jednak ów raj był objęty specjalnym systemem nadzoru i siecią agentów, którzy kontrolowali pisarzy. Na niektórych z nich donosiły nawet własne żony, które były jednocześnie agentkami. Wszyscy odwiedzający byli obserwowani, w tym Bertolt Brecht, Theodore Dreiser, Bruno Jasieński, Panait Istrati, którzy przybyli do Charkowa na Międzynarodową Konferencję Pisarzy Rewolucyjnych w 1930 roku. Dramaty miłosne, samobójstwa, azyle, Wielki Głód tle – wszystko to kładzie się cieniem na Dom “Słowo”. Po aresztowaniu i rozstrzelaniu pisarzy żywy niegdyś dom pustoszeje.

KIEDY: 10.05.2018, czwartek, godz. 20:00
GDZIE: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Poznań ul. Św. Marcin 80/82, Scena Nowa

 

„PRZYJAŹŃ NIE WROGOŚĆ. O WĘDRUJĄCYM PRZECINKU” – DEBATA NA TEMAT RELACJI POLSKO-UKRAIŃSKICH

Podczas spotkania z udziałem Wiesława Romanowskiego (w latach 1989-2003 korespondent TVP na Ukrainie, autor książek „Ukraina. Przystanek Wolność”, „Bandera. Ikona Putina” oraz kilku filmów o biografiach znanych ludzi związanych ze Wschodem), Łesia Bełeja (pochodzący z Użhorodu poeta i prozaik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, pracujący obecnie w Instytucie Polskim w Kijowie) oraz Artura Deski (filozof, historyk i działacz społeczny mieszkający w Drohobyczu) zastanowimy się nad tym, czy relacje dwustronne nie stają się coraz bardziej zakładnikami sytuacji wewnętrznej w każdym z krajów, czy istnieje szansa na uregulowanie sporów historycznych i w jaki sposób na stosunki między państwami wpływa coraz liczniejsza imigracja ukraińska w Polsce. Moderatorem spotkania będzie dr Ryszard Kupidura (UAM).

KIEDY: 11.05.2018, piątek, godz. 19:00
GDZIE: CK Zamek, Poznań ul. Św. Marcin 80/82, Scena Nowa

PROJEKCJĘ FILMU „NA ZŁAMANIE KARKU”

Współczesny Kijów. 27-letni nie-bohaterowie starają się dokonać trudnych wyborów w czasach, w których życie wymaga bohaterstwa. Anton – uzdolniony młody muzyk, który nie spełnił pokładanych w nim nadziei -wraca do miasta po paroletniej nauce w Szwajcarii i półrocznym leczeniu alkoholizmu w podkijowskim zakładzie. Katia – jedna z tysięcy dziewczyn, które wynajmują pokój w betonowej dżungli kijowskiego blokowiska, szukając swojego “ja” – nazajutrz ma wylecieć do Berlina w nadziei na rozpoczęcie nowego życia. Przypadkowe spotkanie zmienia wszystko.

 KIEDY: 11.05.2018, piątek, godz. 20:00
GDZIE: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Poznań ul. Św. Marcin 80/82, Scena Nowa

 

DWUDNIOWE WARSZTATY Z KOMPETENCJI MIĘDZYKULTUROWYCH DLA OBYWATELI UKRAINY

„Na nowym – jak się odnaleźć?” – dwudniowe warsztaty rozwijania kompetencji międzykulturowych dedykowane obywatelkom i obywatelom Ukrainy, mieszkającym w Poznaniu. Doświadczenia migracji są różne, zmiana wielu aspektów życia zawsze stanowi wyzwanie. Organizatorzy i osoby prowadzące gwarantują przyjazną i kameralną atmosferę spotkania, a także wsparcie językowe tłumaczki języka ukraińskiego. W ramach dwóch spotkań warsztatowych będziemy pracować z wykorzystaniem interaktywnych ćwiczeń edukacyjnych.

 KIEDY:
I CZĘŚĆ 12.05.2018 (09:30 – 14:30),
II CZĘŚĆ 13.05.2018 (09:30 – 13:30)
GDZIE: Sala warsztatowa Imaginarium – Laboratorium Wyobraźni, Poznań ul. Działyńskich 2

 „ROZPOZNANIA DLA NAJMŁODSZYCH” – ZWIEDZANIE INTERAKTYWNEGO MUZEUM „BRAMA POZNANIA”

DLA UKRAIŃSKICH RODZIN Z DZIEĆMI

Czy historia może być ciekawą? Zdecydowanie tak! Jeszcze ciekawszą może być dla dzieci! Udowodnią nam to nasi partnerze z “Brama Poznania” w trakcie zachwycającej lekcji – gry dla najmłodszych gości festiwalu. Razem przeniesiemy się w czasie żeby dowiedzieć się o historii miasta, odkryjemy dla siebie jego tajemnicy, poczujemy się mieszkańcami średniowiecznego Poznania. Na najbardziej ciekawych świata czeka rozwiązywanie zagadek w trakcie terenówki. Nigdy jeszcze historia nie była tak zachwycająca! Udział w wydarzeniu jest darmowy, obowiązuje natomiast wypełnienie ankiety.

Liczba miejsc jest ograniczona!

KIEDY: 12.05.2018, sobota, godz.11.00
GDZIE: “Brama Poznania”, Poznań Gdańska 2

KONCERT NARODOWEJ ORKIESTRY INSTRUMENTÓW LUDOWYCH UKRAINY (NAONI)

Narodowa Orkiestra Instrumentów Ludowych Ukrainy z Kijowa, którą poznańska publiczność miała już okazję poznać sześć lat temu, powraca do stolicy Wielkopolski z nowym unikalnym programem! Orkiestra zaprezentuje własną interpretację współczesnej muzyki ukraińskiej i światowej. Zeszłoroczny występ NAONI z ONUKĄ na Eurowizji w Kijowie podbił serca milionów widzów nie tylko w Europie. Było to niesamowite spotkanie dwóch różnych stylowo światów muzycznych, co w rezultacie stało się początkiem narodzin zupełnie nowej jakości. Orkiestra składa się z 60 muzyków, grających na bandurach, cymbałach, kobzach, skrzypcach, basetlach, lirach, okarynach, syringach, surmаch, trąbkach kozackich, dudykach, drymblach, bębnach i innych.

To właśnie ta różnorodność stanowi o wyjątkowości tego zespołu, który od czasu swojego ostatniego pobytu w Poznaniu niezwykle ewoluował i otworzył się na współczesne kierunki rozwoju muzyki.

KIEDY: 12.05.2018, sobota, godz. 20:00
GDZIE: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Poznań ul. Św. Marcin 80/82, Sala Wielka
KIEDY: 13.05.2018 sobota, godz. 18:00
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Bojanowo ul. Ratuszowa 10A

 „IGOR HNYDYN PROJECT”

“Rytm jest podstawą wszelkiego istnienia na świecie. Jako bicie serca towarzyszy nam jeszcze w łonie matki, a od momentu narodzin tworzymy do niego swoje pierwsze dźwięki, pierwsze melodie. Każdy z nas jeszcze jako dziecko zaczyna od krzyku i płaczu, by później przekształcić to na nasze wewnętrzne melodie i harmonie, tworząc muzyczny świat. To charakter mojej wizji świata, charakter mojej muzyki”. Igor Hnydyn – najlepszy ukraiński perkusista młodego pokolenia, współzałożyciel Lwowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Współczesnej, a także Wydziału Jazzu Lwowskiej Akademii Muzycznej. Stypendysta Kennedy Center w USA i programu Gaude Polonia. Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali i laureat konkursów – zarówno perkusyjnych, jak i jazzowych. Projekt Igora Hnydyna to rezultat pracy przedstawicieli nowego pokolenia ukraińskiej społeczności muzycznej Lwowa we współpracy z muzykami z Polski.

Od lat Igor integruje środowiska muzyczne Polski i Ukrainy, czego owocem będzie występ polsko-ukraińskiego zespołu podczas festiwalu w składzie: Igor Hnydyn (perkusja), Anastasija Litvinyuk (piano), Szymon Kamykowski (saksofon), Roman Chraniuk (kontrabas).

Muzyka, którą będzie można usłyszeć to synteza różnych stylów, w których polirytmia przeplata się z elementami muzyki świata i różnymi stylami jazzu.

 KIEDY: 12.05.2018, sobota, godz. 19:00
GDZIE: Miejski Ośrodek Kultury, Gniezno ul. Łubieńskiego 11

KIEDY: 13.05.2018, niedziela, godz. 19:00
GDZIE: Blue Note Poznań Blue Note Jazz Club, Poznań ul. Kościuszki 79

PROJEKCJĘ FILMU „LOT ZŁOTEJ MUSZKI”

Baśniowa historia opowiedziana przez małą dziewczynkę o chłopięcym imieniu Mykoła, która uwielbia oglądać filmy tworzone przez niebo. W filmie trzykrotnie opowiada ona tę samą historię jak w jej wsi za sprawą byka o mały włos nie rozpoczęła się trzecia wojna światowa. Film, którego scenariusz powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, opiera się na trzech elementach wiejskiego życia: lokalnych rozgrywkach piłki nożnej, galicyjskim weselu i pogrzebie. Przedstawiony krajobraz Galicji może służyć jako ciekawy przewodnik turystyczny, jednocześnie stanowiący wdzięczny temat dla badań antropologów, socjologów i folklorystów. Wywodzący się z tamtejszych terenów reżyser jest autorem ponad 70 dokumentalnych filmów telewizyjnych i trzech pełnometrażowych filmów fabularnych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Stop Revolution” z 2007 roku.

KIEDY: 12.05.2018, sobota, godz. 20:30
GDZIE: Klub Teatralny „Maskarada”, Leszno, ul. G. Narutowicza 69