Wiadomości z Ukrainy. Sierpień-wrzesień 2017 – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Wiadomości z Ukrainy. Sierpień-wrzesień 2017

30 września 2017
Wiadomości z Ukrainy. Sierpień-wrzesień 2017

Ukraina obchodziła 26 rocznicę Niepodległości razem z Polską

„Ukraina zmierza do osiągnięcia pełnego członkostwa w Unii Europejskiej oraz NATO” – oświadczył podczas uroczystości 24 sierpnia Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Podkreślił także, że państwo musi kontynuować reformowanie armii zgodnie ze standardami NATO.

Z okazji święta w Kijowie odbyła się wojskowa parada, w której wzięło udział 4,5 tysiąca ukraińskich wojskowych, a także, po raz pierwszy w historii, żołnierze z państw NATO, w tym z Polski. Parada wywarła duże wrażenie na ministra obrony Polski Antoniego Macierewicza. „Chcę wyraźnie i jasno powiedzieć, że udział w uroczystościach Dnia Niepodległości to dla mnie wielki honor. Z wielka radością

zauważyłem , że na trybunie byli obecni przedstawiciele wschodniej flanki NATO – poczynając od Estonii i kończąc na Turcji. Był obecny także minister obrony USA” – powiedział polski minister.

Polska coraz bliższa Ukraińcom – wzrasta liczba połączeń kolejowych i lotniczych

Wzrasta liczba osób, które podróżują z Ukrainy do Polski.

Wymusza to na przewoźnikach zwiększenie liczby połączeń  między naszymi krajami. Po sukcesie komercyjnym pociągu Warszawa – Lwów – Przemyśl, w sierpniu „Ukrzaliznycia” uruchomiła na tym odcinku jeszcze jeden skład. Kolejny pociąg jedzie ze stolicy Ukrainy do  przygranicznego miasta w Polsce przez Winnicę, Chmielnicki i Tarnopol. Pociąg „Intercity+” nr 715 odjeżdża codziennie ze stacji Kijów Pasażerski o 06:52 i przyjeżdża do stacji Przemyśl o 15:05. W kierunku powrotnym: wyjazd z Przemyśla o 13:07, a przybycie do Kijowa o 23:10. Kolejna dobra informacja od „Ukrzaliznyci”  – we wrześniu cena biletu na pociąg Kijów – Warszawa zostaje obniżona z 2441 do 1340 hrywien. Ułatwienia czekają także na osoby, które wolą transport powietrzny. Pod koniec sierpnia węgierskie tanie linie „WiZZAir” otwierają kolejne połączenia z kijowskich Żulian do europejskich miast, między innymi do Lublina i Poznania. A to oznacza, że „WiZZAir” lata z Kijowa już do sześciu polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Lublina i Poznania.

Nowe przejścia graniczne i wspólne oświadczenie w sprawie Gazociągu Północnego 2. Polskę odwiedził przewodniczący Rady Najwyższej

Po kilku miesiącach napięcia na linii Kijów – Warszawa, w polsko – ukraińskich relacjach wreszcie odnotowano ocieplenie.  W obchodach jubileuszu ukraińskiej niepodległości wziął udział minister obrony narodowej,  a po dwóch tygodniach, 6 sierpnia, Forum Ekonomiczne w górskim kurorcie Krynica odwiedził przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. Podczas spotkania z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim szef ukraińskiego parlamentu oświadczył, że Kijów i Warszawa w budżetach na rok 2018 przewidziały środki na budowę czterech nowych i remont dwóch istniejących przejść granicznych na wspólnej granicy. Natomiast z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim Andrij Parubij zainicjował podpisanie wspólnego oświadczenia o niebezpieczeństwie wynikającym z budowy Gazociągu Północnego 2. Oprócz tego, szef ukraińskiego parlamentu omówił z polskimi politykami pomysł polskiego MSZ umieszczenia na nowych paszportach wizerunku Cmentarza Orląt we Lwowie. Ukraińskie władze wypowiedziały się kategorycznie przeciwko takiemu projektowi. Kilka dni po wizycie Andrija Parubija w Krynicy polskie władze oficjalnie oświadczyły, że wizerunek Cmentarza Orląt Lwowskich nie będzie zdobić paszportów obywateli Polski.

„Przebicie się” Micheila Saakaszwili przez polsko – ukraińskią granicę

Ukraińscy pogranicznicy nie byli w stanie zatrzymać Micheila Saakaszwili, który 10 września, w towarzystwie grupy swych zwolenników i deputowanych Rady Najwyższej, między innymi Julii Tymoszenko, bezprawnie „sforsował” granicę Ukrainy od strony Polski w Szeginiach.     Pozbawiony ukraińskiego i gruzińskiego obywatelstwa były prezydent, a obecnie szef „Ruchu nowych sił”, planował początkowo przekroczyć granicę w Krakowcu, ale w ostatniej chwili skierował swój autobus do Przemyśla, aby przesiąść się pociągu „Intercity”. „W pociągu przebywa osoba, która nie ma zezwolenia na wjazd na Ukrainę. Nasz pociąg nie wyruszy, jeśli ta osoba nie opuści składu” – poinformowali kolejarze, na co były szef Odeskiej Obwodowej Państwowej Administracji oskarżył Petra Poroszenkę o to, że wziął za zakładników wszystkich pasażerów. Dopiero pod wieczór Micheil Saakaszwili wraz ze swymi zwolennikami dostał się do przejścia Szeginie, gdzie polscy pogranicznicy przepuścili znanego polityka, natomiast ukraińska strona zamknęła przejazd, a potem na dodatek otrzymała jeszcze powiadomienie o zaminowaniu przejścia. Ale byłego prezydenta to nie zatrzymało: bez paszportu, w otoczeniu deputowanych i tłumu przebił się przez kordon pograniczników z pasa neutralnego i bez formalnej odprawy znalazł się na terytorium Ukrainy. Następnie wyruszył do Lwowa na spotkanie z Andrijem Sadowym.  Policja wszczęła postępowanie pod zarzutem „bezprawnego przekroczenia granicy” oraz „przeciwstawianie się funkcjonariuszom organów porządku publicznego podczas wykonywania obowiązków służbowych”. Saakaszwili ze swej strony zapowiedział, że odwiedzi każde miasto Ukrainy i będzie kontynuował walkę przeciwko „sprzedajnej władzy i oligarchom”.

Opracował Anatolij Zymnin na podstawie materiałów portali „Ukraińska Prawda”, „Glawkom”, agencji „Interfax”, telewizyjnego kanału ICTV i gazety „Zerkalo Tyżnia”