Wieczór autorski Andrija Lubki w Warszawie – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Wieczór autorski Andrija Lubki w Warszawie

24 stycznia 2018
Wieczór autorski Andrija Lubki w Warszawie

25 stycznia o godz. 18.30 w ramach Klub Literackiego w Domu Ukraińskim (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się spotkanie ze znanym ukraińskim poetą i pisarzem Andrijem Lubką, którego książki i wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków (w tym na język polski).

Andrij jest również aktywistą społecznym, mocno zaangażowanym w proces zmian w Ukrainie. Jako felietonista porusza problematykę językową, kwestie pamięci historycznej, niejednokrotnie pisał o relacjach polsko-ukraińskich.

W ubiegłym roku w Polsce ukazało się polskie tłumaczenie powieści „Karbid”, poruszającej takie tematy jak przemyt, eurointegracja oraz mentalność współczesnych Ukraińców w konwencji powieści łotrzykowskiej z elementami czarnego humoru. Książka „Karbid” została jedną z siedmiu książek, które spotkały się w finałowym gronie tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, najważniejszej nagrody w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski.

Andrij również opowie o niedawno wydanym w Ukrainie zbiorze esejów „Saudade”, który dostał nagrodę im.Szewelowa za najlepsze eseje roku. Oto link do dwóch błyskotliwych tekstów z nowej książki w przekładzie Bohdana Zadury.

Andriy Lyubka (ur. 1987) – ukraiński poeta, prozaik, eseista, tłumacz, felietonista, aktywista społeczny. Autor tomików poezji „Osiem miesięcy schizofrenii„ (2007), „Terroryzm” (2008), „Czterdzieści dolarów plus napiwek” (2012), zbioru opowiadań „Kiler” (2012, polskie wydanie 2013), zbioru esejów i felietonów „Spać z kobietami” (2013), powieści „Karbid” (2015, polskie wydanie 2016 – finalista nagrody Angelus) oraz zbioru esejów “Saudade” (2017, nagroda im. Szewelowa za najlepsze eseje roku). Wiersze Andrija Lubki ukazały się w tłumaczeniach na języki polski, angielski, niemiecki, serbski, portugalski, rosyjski, białoruski, czeski. Laureat nagród literackich „Debiut” (2007), „Kijowskie Laury” (2011) i Szewelowa (2017) , stypendysta programu Ministra Kultury RP Gaude Polonia (2010, 2012).

*Spotkanie odbędzie się w języku polskim.