Debata - Szlak Bałkański – w drodze do Europy - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Debata – Szlak Bałkański – w drodze do Europy

0
Instytut Spraw Publicznych zaprasza na spotkanie z cyklu: O migracjach. Debaty bez granic “Szlak Bałkański – w drodze do Europy”, które odbędzie się 15 lutego o godz. 14.00 w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych (ul. Szpitalna 5/22) w Warszawie
Obecna sytuacja, w jakiej znalazła się Europa, jest konsekwencją nienotowanej od czasów II wojny światowej fali migrantów poszukujących azylu. Jest to między innymi efekt trwającego od 5 lat konfliktu w Syrii oraz niestabilnej sytuacji państw Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Środkowej. Niestety paradoks tej sytuacji tkwi w motywowanej humanitarnymi pobudkami „otwartości” Europy na uchodźców, która w obecnej sytuacji doprowadziła do dramatycznej sytuacji tysięcy migrantów na szlakach prowadzących do Europy. Migranci giną na morzu, padają ofiarami przemocy, oszustw i wymuszeń.
Powstały w ubiegłym roku Szlak Bałkański stał się prawdziwą bramą dla setek tysięcy migrantów udających się do Unii Europejskiej w poszukiwaniu azylu. Szlak wiodący przez kraje byłej Jugosławii to najszybsza i najtańsza droga do Europy.
Instytut Spraw Publicznych  w ramach z cyklu: „O migracjach. Debaty bez granic” zaprasza na spotkanie z osobami zaangażowanymi w pomoc i wsparcie migrantów przemieszczających się Szlakiem Bałkańskim na północ Europy.
W spotkaniu udział wezmą:
  • Ala Qandil − była korespondentka PAP-u na Palestynie i Izraelu. Publikowała między innymi na łamach „Przekroju”, „Przeglądzie”, „Wprost”. Obecnie zbiera historie migrantów przeprawiających się przez Turcję, Grecję, Bałkany.
  • Michał Grosz − aktywista, antropolog, od lat zajmuje się tematami związanymi z polityką państw byłej Jugosławii. Od kilku miesięcy skupia się na problemach migrantów w Polsce oraz na szlakach migracji do Europy.
  • Maria Pamuła − specjalistka ds. ochrony prawnej uchodźców UNHCR. Absolwentka Wydziału Prawa na UJ. Ekspertka w kwestiach azylowych.
  • Rafał Kostrzyński − rzecznik UNHCR w Polsce, absolwent filozofii, dziennikarz.
Spotkanie poprowadzi Rafał Baczyński-Sielaczek, analityk Instytutu Spraw Publicznych.
Potwierdzenie udziału w spotkaniu prosimy kierować do Rafała Baczyńskiego-Sielaczka
(e-mail: [email protected]org.pl) do 14 lutego 2016 r.

Share.