Konferencja: "Ukraina. Nowy rząd, stare wyzwania?" - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Konferencja: “Ukraina. Nowy rząd, stare wyzwania?”

0

27 czerwca br. w godz. 14.00-18.00 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego (Warszawa, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza) odbędzie się konferencja: “Ukraina. Nowy rząd, stare wyzwania?”

Jaki jest rzeczywisty postęp w reformowaniu Ukrainy? Jakie są plany nowego rządu i czy jest on tym gabinetem, który wprowadzi rzeczywiste zmiany? Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed Kijowem?

Między innymi na te pytania podczas debaty będą starać się odpowiedzieć paneliści: Leszek Balcerowicz, Julia Mostowa, Oksana Neczyporenko, Ihor Umański i Maria Zołkina.

Sesja I:
Wyzwania dla nowego rządu Ukrainy
14.00-15.15
Wprowadzenie: Leszek Balcerowicz (przedstawiciel prezydenta Petro Poroszenki w Radzie Ministrów Ukrainy)

Sesja II:
Ukraina 2014-2016: próba bilansu i perspektywy
15.45-18.00
Dyskutanci: Julia Mostowa (redaktor naczelna tygodnika „Dzerkało Tyżnia”; do potwierdzenia), Oksana Neczyporenko (Inicjatywa Reanimacyjny Pakiet Reform; do potwierdzenia), Ihor Umański (były wiceminister finansów Ukrainy), Maria Zołkina (Fundacja Demokratyczne Inicjatywy im. Ilki Kuczeriwa)

Dwa lata po rewolucji godności i objęciu władzy przez prezydenta Petro Poroszenkę nie ustają dyskusje o tym, czy i na jakim etapie są reformy na Ukrainie. Znaczący postęp miał miejsce w dziedzinach takich jak niezależność energetyczna od Rosji czy urynkowienie cen gazu. Udało się także przeprowadzić gruntowną reformę policji oraz spełnić wymagania Unii Europejskiej dotyczące zlikwidowania wiz dla Ukraińców.

Jednak pojawiają się głosy, że znacząca część reform pozostaje jedynie „na papierze”, ze sztandarowym przykładem walki z korupcją. Pomajdanowej władzy zarzuca się też, że mimo zapowiedzi nie zmniejszyła wpływu oligarchów na świat polityki. Dowodem na siłę tego wpływu może być fakt, że do sformowania po długim kryzysie politycznym rządu Wołodymyra Hrojsmana, konieczne było wsparcie jednego z najważniejszych oligarchów na Ukrainie, Ihora Kołomojskiego.

Noty biograficzne:

Leszek Balcerowicz – polityk i ekonomista, były minister finansów, wicepremier i prezes Narodowego Banku Polskiego. Autor transformacji polskiej gospodarki z modelu centralnie planowanego w wolnorynkowy. Obecnie przedstawiciel prezydenta Petro Poroszenki w Radzie Ministrów Ukrainy i członek powołanej przez niego Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej.

Julia Mostowa – dziennikarka, od 2011 roku redaktor naczelna opiniotwórczego tygodnika „Dzerkało Tyżnia”. W latach 1991-1992 kierowała działem zagranicznym gazety „Kyjiwski wiesnik”, następnie w latach 1992-1995 była ukraińską korespondentką AFP oraz „Kijewskich wiedomosti” (do 1994 roku). W latach 1994-1998 kierowała działem politycznym Dzerkało Tyżnia”. Wielokrotnie nagradzana za pracę dziennikarską, między innymi, trzykrotnie tytułem „Człowieka Roku” w kategorii „najlepszy dziennikarz roku” (1996, 1997 i 1999) i dwukrotnie nagrodą „Prometej prestiż” (1998, 1999).

Oksana Neczyporenko –politolożka, członkini Rady „Reanimacyjnego Pakietu Reform” (RPR), eksperckiej platformy społecznej skupiającej największe ukraińskie organizacje pozarządowe i wspierającej proces reformowania państwa po Rewolucji Godności. W RPR odpowiada za koordynację projektów i pracy grup tematycznych oraz współpracę z grupami parlamentarnymi. W 2009 roku zakładała ukraiński oddział Edynburskiej Szkoły Biznesu w Europie Wschodniej (ang. Edinburgh Business School Eastern Europe), odpowiadając za rozwój przedsięwzięcia, marketing, zarządzanie i współpracę międzynarodową.

Ihor Umański  – ekonomista, doktor ekonomii, polityk, urzędnik państwowy, w latach 2008-2010 i ponownie 2014-2015 pierwszy wiceminister finansów Ukrainy w gabinetach Julii Tymoszenko i Arsenija Jaceniuka. Na przełomie 2009 i 2010 roku pełnił obowiązki Ministra Finansów Ukrainy. W 1997 roku ukończył studia ekonomiczne na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym. W 2011 roku oraz w latach 2012-2013, starszy wykładowca w katedrze ekonomii przedsiębiorstw i zarządzania korporacyjnego Odeskiej Państwowej Akademii Telekomunikacyjnej.

Maria Zołkina – politolożka, analityczka i ekspert Fundacji Inicjatyw Demokratycznych im. Ilki Kuczeriwa. Ukończyła nauki polityczne na Uniwersytecie Państwowym „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej”. Współpracuje także z PASOS – stowarzyszeniem think-tanków z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej.

Wydarzenie na facebook

Share.