Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie

0

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na prezentację książki Ewy Sułek „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie”, która odbędzie się w Domu Ukraińskim 7 września 2018 r. o godz. 18.00.

Od listopada 2013 do lutego 2014 roku na Ukrainie trwały protesty, które przerodziły się w rewolucję zwaną Euromajdanem, a następnie w trwającą do dziś wojnę hybrydową w Donbasie. Protestom od początku towarzyszyły działania artystyczne. Ewa Sułek pokazuje, że wydarzenia na Majdanie Niezależności nie tylko wpłynęły na politykę, lecz także miały kolosalne znaczenie dla kultury. Autorka przybliża polskim czytelnikom sztukę ukraińską, pokazuje zjawiska i prądy myślowe, które są dziś ważne na Ukrainie, a które pozwalają zrozumieć panujące tam nastroje społeczne w trudnym okresie przemian politycznych.

Jest to prawdopodobnie pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka, z której można poznać współczesną scenę artystyczną Ukrainy w jej najciekawszych przejawach. Dzięki książce możemy dowiedzieć się nie tylko jak silny wpływ na współczesnych artystów ukraińskich miały masowe protesty na Majdanie Niezależności, aneksja Krymu przez Rosję i wojna w Donbasie, ale również o ich reakcji na politykę nowych władz Ukrainy – szczególnie politykę historyczną i tzw. dekomunizację.
Waldemar Tatarczuk

Ewa Sułek: historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej, badaczka sztuki ukraińskiej. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Członkini Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.
Współpracuje z wieloma galeriami i instytucjami kultury w Polsce i za granicą, regularnie publikuje w magazynach poświęconych sztuce i kulturze. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”, dzięki któremu powstała książka “Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie”.

Share.