Festiwal Kultury Ukraińskiej „Ukraina w Centrum Lublina”

0

Materiał ten jest dostępny również w języku polskim/
Матеріал також можна прочитати польською мовою

22-25 listopada 2018 odbędzie się 11. Festiwal Kultury Ukraińskiej „Ukraina w Centrum Lublina”

Idea Festiwalu

Festiwal „Ukraina w centrum Lublina 2018” jest jedenastą edycją cyklicznego wydarzenia, które już na stałe zagościło w Lublinie.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, wokół której działają studenci ukraińscy, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce, Polacy zainteresowani Ukrainą.

Początkowo prezentacje kultury ukraińskiej odbywały się w ramach festiwalu „Mikołajki Folkowe”, od 2010 r. są samodzielną imprezą w formie festiwalu. Jest on ideą m.in. studentów oraz doktorantów z Ukrainy, którzy znaleźli się w Lublinie i mieszkają tu przez jakiś czas.

W każdym roku w wydarzenia festiwalowe angażuje się wiele partnerów, są to m.in. Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Galeria Łucian, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, kluby i restauracje w centrum Lublina, inne lubelskie placówki edukacyjno-oświatowe i kulturowe.

Przez 10 lat trwania festiwalu jego uczestnikami byli znani ukraińscy artyści, działacze kultury i zespoły, m.in. „Odyn w kanoe”, „Tik Tu”, „Koralli”, „Ludy dobri”, „Ot Vinta”, „Zira”, „Flyzza” „Joryj Kloc”, Lesia Horowa, teatr cieni „Dyw”, „Brio”, „Baj”, Jarosław Tomaszewski, „AtmaSfera”, „Banda Arkan”, „Hucuł Kalipso”, fotograf Marian Strilciw, plastyk Marta Wasilczyk, reżyserzy Wiktoria Trofimenko, Konstantyn Klatskyj, Oleksandr Fraze-Frazenko oraz wielu innych. W ramach festiwalu odbywały się też konkursy wiedzy o Ukrainie dla uczniów szkół lubelskich, gry miejskie w miejscach związanych z Ukrainą w Lublinie oraz warsztaty z tradycyjnego rzemiosła ukraińskiego.

Edycja XI

W 2018 roku przy okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości chcemy zorganizować przegląd współczesnej kultury ukraińskiej w przeróżnych odsłonach. Oprócz cyklicznych działań festiwalowych zwiększamy w tym roku ilość wydarzeń, żeby na przełomie wieków wolności Polski pokazać wielokulturowe walory Lublina oraz goszczącej w nim najliczniejszej mniejszości narodowej – ukraińskiej. Dlatego pragniemy jeszcze bardziej rozbudować ciekawą ofertę dla mieszkańców i gości miasta.

Podczas XI edycji festiwalu „Ukraina w Centrum Lublina” odbędzie się projekcja filmu „Kiev Unbroken: Ukraine Reborn”, wystawa fotograficzna „Oblicza Ukrainy”, Spotkanie literackie z dr Tarasem Bondarenko. Głównym muzycznym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert solowy Olega Skrypky.

W programie również znajdą się elementy edukacyjno-rekreacyjne. Zaplanowany jest konkurs wiedzy oraz gra miejska o Ukrainie dla lubelskiej młodzieży. Po raz pierwszy odbędzie się również jam session – mini-koncert ukraińskich artystów i zespołów lokalnych; warsztaty artystyczne, koncert zespołu „Royal Band”, występ zespołu „Głośne Szepty”, przedstawienie Studentów Koła Naukowego UMCS im. Profesora Michała Łesiowa o Wielkim Głodzie w Ukrainie – takie atrakcje szykują się podczas festiwalu „Ukraina w Centrum Lublina”. To niezwykła impreza, podczas której można zapoznać się z twórczością sąsiadów zza wschodniej granicy.

Szczegóły na:
Facebook
www.ukrainawcentrumlublina.com

Share.