Jak napisać dobre ogłoszenie o mieszkaniu do wynajęcia? - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Jak napisać dobre ogłoszenie o mieszkaniu do wynajęcia?

0

Czasy, kiedy to ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkań publikowało się w prasie odeszły w bezpowrotnie do przeszłości. Dziś rolę głównego medium zarówno dla najemców, jak i wynajmujących pełni Internet. Jak napisać dobre ogłoszenie o mieszkaniu do wynajęcia i wyróżnić się na tle konkurencji? Radzi Katarzyna Lasocka z Morizon.pl.

#1 Przykuj uwagę potencjalnych zainteresowanych

W gąszczu ofert warto się przyłożyć i za wszelką cenę postarać się przykuć uwagę potencjalnych najemców. Jak tego dokonać? Przede wszystkim przy pomocy odpowiedniego zdjęcia i tytułu ogłoszenia. Jest to zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda. Zaniżanie ceny wynajmu czy rozbijanie jej na kilka składników wprawdzie pozwoli zainteresować potencjalnego najemcę, jednak tak samo szybko jak zostanie zwabiony, tak samo szybko zrezygnuje z oferty, gdy tylko zorientuje się, że na czynsz składa się dodatkowo kilka innych składników. Jeśli już uda nam się zainteresować potencjalnego najemcę ogłoszeniem, powinniśmy uczynić wszystko, by utwierdzić go w przekonaniu, że nasze mieszkanie jest tym, którego szuka. Realizację tego celu umożliwi odpowiednio zredagowana treść ogłoszenia.

#2 Zwróć się do swojej grupy docelowej

Co powinno znaleźć się w treści ogłoszenia? To, czego szukać w nim będzie potencjalny najemca. Jeśli naszą grupę docelową stanowią studenci, warto przede wszystkim podkreślić zalety lokalizacji – bliskość uczelni, doskonałą komunikację z centrum miasta, sąsiedztwo dyskontów, barów itd. Jeśli mieszkanie planujemy wynająć osobie pracującej, dobrze będzie zwrócić uwagę na wszelkie udogodnienia – dodatkowe wyposażenie, miejsce postojowe czy doskonale rozwiniętą ofertę handlowo-usługową. Stale rosnąca liczba obcokrajowców w Polsce, a w szczególności Ukraińców,  skłania do stworzenia opisu nieruchomości również w ich ojczystym języku. Pośród obcokrajowców znajdują się zarówno studenci, zainteresowani krótkoterminowym wynajmem, jak i osoby pracujące, które z reguły szukają mieszkań na dłuższy okres czasu. Warto zatem wziąć to pod uwagę i zwiększyć tym samym szanse na szybkie znalezienie potencjalnego najemcy.

#3 Zadbaj o atrakcyjną prezentację

Przykuwające uwagę ogłoszenie powinno mieć jak najbardziej atrakcyjną formę. Sposobem na wyróżnienie się jest chociażby wykorzystanie grafik czy map prezentujących najważniejsze obiekty w sąsiedztwie nieruchomości. Konieczne są również wysokiej jakości zdjęcia, na podstawie których większość wynajmujących decyduje o ewentualnym kontakcie i umówieniu się na oglądanie nieruchomości. Im zdjęcia bardziej profesjonalne, tym zainteresowanie nieruchomością większe. Myśląc o zarabianiu na wynajmie mieszkań długoterminowo, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnego fotografa, który wydobędzie z nieruchomości potencjał i zaprezentuje ją w możliwie najkorzystniejszy sposób.

Jak czytać ogłoszenia, by nie dać się zwieść?

Stworzenie atrakcyjnego ogłoszenia to niewątpliwie sztuka, którą posiedli nieliczni. Niemniej trudne jest też umiejętne czytanie ofert i wychwytywanie wszelkich trików stosowanych przez wynajmujących. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Pierwszy i chyba najczęstszy to sztuczne zaniżanie cen bądź wspomniane już rozbijanie ich na kilka elementów składowych. Częstą praktyką jest również ubarwianie rzeczywistości – zaniżanie odległości dzielących mieszkanie od centrum miasta, niezgodne z prawdą podkreślanie dostępu do terenów zielonych itd. Na szczęście sprawdzić to dziś można nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z Google Maps i wybrać się na wirtualną wycieczkę po okolicy interesującego nas mieszkania. Podejrzenia wzbudzić powinien również brak zdjęć. Ogłoszenia bez fotografii pozwalają przypuszczać, iż stan techniczny nieruchomości nie jest zbyt korzystny. Zaledwie jedno lub dwa zdjęcia to również niepokojący sygnał, który pozwala wnioskować, że właściciel próbuje coś ukryć.

Częstym i zwykle nieskutecznym zabiegiem w przypadku ogłoszeń kierowanych do obcokrajowców jest zawyżanie cen. Dlaczego nieskuteczny? Bowiem obcokrajowcy doskonale orientują się w cenach. Szukają zwykle mieszkań zlokalizowanych w sąsiedztwie korporacji zatrudniających obcokrajowców i dobrze wiedzą, ile mieszkania w takich lokalizacjach kosztują. Stosowanie takich zabiegów nie ma tym samym najmniejszego sensu. Każda próba oszustwa prędzej czy później zemści się na właścicielu nieruchomości.

Katarzyna LASOCKA,
współredaktorka
bloga o nieruchomościach Morizon.

Share.