Jesień – czas na wycieczki. Góry Świętokrzyskie i nie tylko… – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Jesień – czas na wycieczki. Góry Świętokrzyskie i nie tylko…

12 grudnia 2014
Jesień – czas na wycieczki. Góry Świętokrzyskie i nie tylko…

Na początku XI wieku, pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego odwiedził węgierski królewicz Emerich. Polując w lasach na południu kraju, królewicz zabłądził. W pewnym momencie, zauważył jelenia, między którego porożem jaśniał krzyż. Zgodnie z poleceniem anioła, Emerich wziął krzyż i zaniósł go do znajdującego się nieopodal klasztoru benedyktynów na Łysej Górze. Relikwia znajduje się tam po dziś dzień.  Zgodnie z legendą, właśnie na tym drewnianym krzyżu umarł Jezus Chrystus. Od relikwii wzięła się także nazwa jednego z najstarszych łańcuchów górskich w Polsce i Europie – Gór Świętokrzyskich, których nazwa pochodzi od Góry Święty Krzyż.

Ten malowniczy i niewysoki górski masyw znajduje się w województwie świętokrzyskim, 20 km od stolicy regionu – Kielc. Góry znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a ich najwyższymi szczytami są Łysica (612 m.) i Łysa Góra (593 m.).

Podejście na Górę Łysica, która, pomimo jej wysokości, należy do Korony Polskich Gór, warto rozpocząć od miejscowości Święta Katarzyna. Zdobycie tego szczytu zajmie około godziny, ale pamiętajcie o butach z wysokimi cholewami i mocną podeszwą, ponieważ ścieżka (czerwony szlak turystyczny) jest usiana kamieniami.

Wejście na Łysą Górę, na której znajduje się Sanktuarium Świętego Krzyża, warto rozpocząć od miejscowości Huta Szklana. Na szczyt góry, do kościoła, prowadzi asfaltowa droga, którą można pokonać pieszo (co zajmie około godziny), samochodem, konną bryczką lub elektryczną kolejką. Na Łysej Górze warto zwiedzić kościół Św. Trójcy, grobowiec księcia Jaremy Wiśniowieckiego, który chciał stłumić powstanie Bohdana Chmielnickiego oraz kupić miejscowe słodycze i nalewki. U podnóża Łysej Góry, w Hucie Szklanej można spędzić godzinę w Średniowiecznej Osadzie, gdzie na własne oczy można zobaczyć, jak żyli Polacy tysiąc lat temu, skosztować potraw miejscowej kuchni i kupić ubranie i ozdoby z naturalnych materiałów.

Nie należy zapominać o stolicy województwa – Kielcach. Wartym uwagi jest miejscowy Rynek, Pałac Biskupów Krakowskich oraz barokową katedrę.

Natomiast 15 km od Kielc obowiązkowo należy zwiedzić Zamek Królewski w Chęcinach z XII-XIV wieku. Właśnie na tym zamku koncentrowały się polskie wojska podczas wojny z rycerzami Zakonu Najświętszej Marii Panny. Z zamkowych wież roztacza się niesamowity widok na okryte lasem wzgórza.

Pod Chęcinami znajduje się jedna najbardziej ciekawych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego – wapienna Jaskinia Raj. Jej korytarze mają długość 240 metrów, łączą kilka jaskiń, w których zamarł czas. Stalaktyty i stalagmity, które „rosły” przez tysiące lat, podziemne jeziora, stworzone przez przyrodę łuki i kolumny fascynują swą wielkością i pięknem. Warto pamiętać o tym, że bilety do Jaskini „Raj” lepiej zarezerwować wcześniej na stronie internetowej www.jaskiniaraj.pl. A przy wejściu do jaskini znajduje się naukowe Centrum Neandertalczyka, w którym można dowiedzieć się, jak wyglądali, polowali, co nosili, jedli i gdzie mieszali nasi praszczurzy – neandertalczycy, którzy zamieszkiwali Jaskinię „Raj”.

Wszystkie najciekawsze miejsca województwa świętokrzyskiego znajdują się w pobliżu Kielc, a więc można odwiedzić je podczas weekendu.

Andrij SZEREMET