Czy w Przemyślu powstanie polsko-ukraiński mural? - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Czy w Przemyślu powstanie polsko-ukraiński mural?

0

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

Realizowany w Przemyślu polsko-ukraiński projekt „…I Znowu Mural” znalazł się w finale konkursu sieci sklepów Tesco „Decydujesz. Pomagamy”.  Ma on na celu poprawę polsko-ukraińskich relacji. 

Zgodnie z zamysłem sieci, 150 projektów, na które kupujący będą głosować w sklepach, otrzyma po 5 tysięcy złotych (33 tysiące hrywien) na realizację swego projektu.

„Chcemy, aby głównym efektem projektu było stworzenie grupy polsko-ukraińskiej, która nie tylko wspólnie latem przygotuje i namaluje mural, ale będzie razem pracowała i wymyślała działania mające na celu poprawę polsko-ukraińskich relacji w Przemyślu, zaś w skali mikro, projektowała małe działania dla siebie i swoich rówieśników”. – piszą autorzy projektu.

Jak głosować? Wystarczy zrobić zakupy w jednym z trzech supermarketów Tesco w Przemyślu, na jakąkolwiek kwotę. W kasie należy odebrać żeton i włożyć go do skrzynki naszego projektu (kolor zielony). Każdy rachunek – to jeden żeton. Liczy się każdy rachunek, nawet na małą kwotę.

mural przemysl 2

Na projekt, realizowany przez Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina, można głosować w trzech przemyskich supermarketach Tesco, które znajdują się przy ulicach: Lwowska 36, Żeromskiego 9, Boruty Spiechowicza 3.

– Konkurencja jest silna. Ale do końca konkursu zostało jeszcze kilka tygodni, – podkreśla Igor Horkiw z przemyskiego oddziału Związku.

Organizatorzy apelują szczególnie o przyłączenie się do akcji Ukraińców, którzy w przemyskich supermarketach robią dużo zakupów. Projekt kończy się w pierwszym tygodniu kwietnia.

– Negatywne zjawiska na polsko-ukraińskim pograniczu, niszczenie pomników, incydenty, które uderzają w Ukraińców w Przemyślu – to nie wyłącznie ukraińska sprawa. To sprawa nas wszystkich. I warto robić rzeczy, które będą dobre dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że projekt pomoże w polepszeniu sąsiedzkich relacji między Ukraińcami i Polakami, – mówi Anna Dąbrowska – prezes Stowarzyszenia Homo Faber.

Wspomniane organizacje są także współautorami projektu, w ramach którego realizowane są filmy, w których ukraińska i polska młodzież z Przemyśla opisuje własne odczucia związane ze wzrostem napięcia w polsko-ukraińskich relacjach w mieście na pograniczu.


P.L.

Share.