Satysfakcjonujący biznes w Polsce także dla obcokrajowców - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Satysfakcjonujący biznes w Polsce także dla obcokrajowców

0

Materiał promocyjny

Z siecią Żabka współpracuje już ponad 6000 franczyzobiorców, wśród których są także osoby zza granicy, mieszkające od jakiegoś czasu w Polsce. Jeden ze sklepów sieci w Warszawie prowadzi pochodząca z Ukrainy Anna Mykolaychuk, która biznes z Żabką rozpoczęła w czerwcu 2020 r., łącząc go z macierzyństwem. Obcokrajowcy pragnący otworzyć placówkę pod szyldem Żabki powinni założyć jednoosobową działalność gospodarczą, a także komunikatywnie posługiwać się językiem polskim. Sieć każdemu franczyzobiorcy gwarantuje m.in. 17 tys. zł przychodu miesięcznie przez pierwszy rok działalności i dodatkowo do 12 tys. zł na rozwój biznesu, a także szerokie wsparcie w wielu obszarach.


Dlaczego zdecydowała się Pani na biznes z Żabką?

Anna Mykolaychuk: Do kraju nad Wisłą przyjechałam z Ukrainy w drugiej połowie 2016 roku. Moja babcia była Polką – miałam nadzieję na otrzymanie pozwolenia na stały pobyt. Miałam tu znajomego Polaka, który w tamtym czasie prowadził sklepy pod szyldem Żabka, sieć przeprowadzała wówczas intensywny remodeling placówek w całym kraju (red: remodeling czyli zmiana wnętrza sklepów, logotypu, dostosowanie ich do nowoczesnego formatu). Znajomy potrzebował przyjacielskiej pomocy przy inwentaryzacji i porządkach, później w tych obszarach zatrudniłam się u innych przedsiębiorców współpracujących z siecią. Poznałam kilku partnerów ds. rozwoju franczyzy z sieci. W 2019 roku zaszłam w ciążę i otrzymałam wreszcie Kartę stałego pobytu. Jestem osobą aktywną, wiedziałam, że chcę się rozwijać zawodowo, a Żabkę znałam już dość dobrze. Drugie spotkanie w ramach rekrutacji odbyłam na jakiś tydzień przed porodem. Byłam zdeterminowana. Swój sklep otworzyłam w czerwcu 2020 r., z uwagi na pandemię, trochę później niż planowałam.

Jak wyglądały początki prowadzenia sklepu?

Niezwykle cenne było doświadczenie, które zdobyłam wcześniej, współpracując z innymi franczyzobiorcami. Znałam język, wiedziałam też, jak wygląda dzień przedsiębiorcy prowadzącego własną Żabkę. Dużym wsparciem był dla mnie mąż, który do tej pory pomaga mi w zarządzaniu sklepem. Istotna była dla mnie też pomoc mamy w zakresie opieki nad dzieckiem, tak abym mogła w większym stopniu skoncentrować się na firmie i łączyć to z rolą mamy. Wyzwaniem dla mnie jako przedsiębiorcy było na pewno znalezienie zaufanych pracowników – udało nam się to mniej więcej po 6 miesiącach i obecnie mamy zgrany, fajny zespół. Kluczowe było jednak dopięcie wszelkich formalności administracyjnych związanych z własną działalnością gospodarczą.

Jak układa się Pani współpraca z siecią? Co z Pani perspektywy jest najważniejsze?

Na start dostałam niemal wszystko – sklep był przygotowany: miał meble i cały sprzęt, jak również zaopatrzony był w towar, wszystko przy niskiej inwestycji własnej w ten biznes. Bardzo dużym ułatwieniem jest też aplikacja Cyberstore, z której korzystam regularnie – sprawdzam w niej planowany termin kolejnej dostawy czy sprzedaż w danym dniu. Podoba mi się również system, w jakim działam – sieć myśli o wielu kwestiach – jako franczyzobiorcy otrzymujemy od niej na bieżąco wytyczne i wskazania, które potem wprowadzamy do naszych placówek – wszystko jest jasne i przejrzyste.

Czy poleciłaby Pani ten biznes innym obcokrajowcom?

Znam innych obcokrajowców, którzy dobrze władają językiem polskim, mają stały pobyt i również zdecydowali się na otwarcie sklepów Żabka. Mam w swoim otoczeniu też takie osoby, które chciałyby poprowadzić własną placówkę, ale czekają jeszcze na legalizację pobytu. Prowadzenie biznesu otwiera przed obcokrajowcami wiele możliwości, jak wzięcie kredytu czy leasing auta. Wsparcie od sieci zapewnia dodatkowo super start w byciu na swoim. Jestem zadowolona z tego biznesu i szczerze go polecam.


Aby zostać franczyzobiorcą Żabki należy pomyślnie przejść etap rekrutacji i szkoleń. Osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa i pochodzą z kraju nienależącego do Unii Europejskie, potrzebują okazać zezwolenie na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenia na pobyt czasowy lub ważną Kartę Polaka z wizą i wnioskiem o wydanie karty pobytu. Ponadto kandydaci, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa powinni przedstawić dwóch poręczycieli, którzy takie obywatelstwo mają, lub opcjonalnie jednego poręczyciela i uiścić kaucję w wysokości 25 tys. zł.

Na początek współpracy sieć Żabka gwarantuje nowym franczyzobiorcom zatowarowany i wyposażony sklep, przychód gwarantowany w wysokości 17 tys. zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności oraz do 12 tys. zł na rozwój biznesu w tym czasie. Przy tym muszą zainwestować jedynie 5 tys. zł. Sieć przygotowuje przedsiębiorców do zarządzania swoim placówkami m.in. zapewniając intensywny cykl szkoleń wprowadzających (teoretycznych i praktycznych) zakończonych egzaminem, którego pozytywny wynik decyduje o zostaniu franczyzobiorcą. Następnie każdy nowy partner biznesowy objęty jest 3-miesięcznym onboardingiem, w ramach którego wykwalifikowani trenerzy uczą go fachowego zarządzania biznesem.  Franczyzobiorcy mają także dostęp do Platformy Rozwojowej stanowiącej kompendium wiedzy z zakresu szkoleń czy zasad współpracy z siecią.  W sprawach związanych z prowadzeniem sklepu mogą korzystać z pomocy partnera ds. sprzedaży lub Centrum Wsparcia Franczyzobiorców – specjalnej jednostki wspierającej w rozwiązywaniu drobnych lub większych problemów. Każdy przedsiębiorca korzysta również z zaplecza marketingowego czy logistycznego sieci.

Jeśli chciałbyś dołączyć do grona franczyzobiorców Żabki i otworzyć swój sklep w Polsce, dowiedź się więcej na: zabka.pl/franczyza.

 

Share.