Top 5 miast do życia w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Top 5 miast do życia w Polsce

28 stycznia 2019
Top 5 miast do życia w Polsce

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Choć warunki życia w Polsce na tle świata nie prezentują się zbyt imponująco, można wymienić kilka miast, w których jakość życia jest ponadprzeciętna. I to nie jedynie w kontekście możliwości zarobkowych i warunków mieszkaniowych, ale również ze względu na środowisko naturalne, poziom bezpieczeństwa, komunikację czy chociażby dostęp do szerokiej oferty kulturalno-rozrywkowej.

Bazując na danych publikowanych rokrocznie przez Główny Urząd Statystyczny, na temat wielkości zasobu mieszkaniowego w polskich miastach, portal RynekPierwotny.pl przygotował zestawienie miast, w których żyje się najlepiej. Gdzie zatem warto się przeprowadzić?

#5 Zakopane

Zakopane to jedno z największych miast Podhala. Zimowa stolica Polski i największa miejscowość umiejscowiona w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Tak malownicze położenie, w połączeniu z tradycyjną architekturą i dostrzegalnymi na każdym kroku przejawami lokalnego folkloru, tworzą niesamowity klimat, który przyciąga pod Tatry tysiące turystów. Czeka tu na nich doskonale rozbudowana baza hotelowo-gastronomiczna, wiele atrakcji turystycznych oraz szereg wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, z których korzystają również mieszkańcy Zakopanego.

Na potencjalnych mieszkańców czeka z kolei wiele mieszkań, które pojawiają się jak grzyby po deszczu zarówno w Zakopanem, jak i jego najbliższym sąsiedztwie. Mowa zarówno o powierzchniach przeznaczonych pod cele inwestycyjne, jak i mieszkaniowe. Liczba mieszkań przypadających na 1 000 mieszkańców jest w Zakopanem nieco niższa niż w pozostałych miastach TOP5, gdyż wynosi wg danych za 2017 rok jedynie 471. A jednak rekompensuje to powierzchnia użytkowa w przeliczeniu na 1 osobę, wynosząca aż 36,1 m2.

#4 Kołobrzeg

Kołobrzeg to drugie na liście miasto uzdrowiskowe, które w zestawieniach najlepszych miejsc do życia znajduje się przede wszystkim z uwagi na doskonałe noty w kategorii środowisko naturalne, bezpieczeństwo, czy czas wolny. Doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna, mnóstwo atrakcji, a także czyste powietrze i sąsiedztwo morza to główne atuty, które do Kołobrzegu przyciągają osoby zmęczone wielkomiejskim zgiełkiem. Na korzyść miasta przemawiają również stosunkowo atrakcyjne ceny nieruchomości oraz oscylująca w granicach zaledwie  2,5% stopa bezrobocia.

Wysoki współczynnik mieszkań przypadających na 1 mieszkańca (506 w 2017 roku) to w dużej mierze pochodna zamożności społeczeństwa, a także dużego zainteresowania mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem – zarówno ten długo- jak i krótkookresowy. Korzystnie prezentuje się również wskaźnik powierzchni mieszkalnej przypadającej na 1 osobę, który wynosił w 2017 roku 33,9 m2.

#3 Warszawa

Warszawa jako stolica Polski pod wieloma względami zajmuje czołowe miejsca w rankingach. Niewątpliwie jest najważniejszym ośrodkiem biznesowym, który nieustannie zgłasza ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Wysoka podaż pracy bardzo korzystnie przekłada się na poziom wynagrodzeń, dzięki czemu Warszawa niezmiennie od lat zajmuje w tej kategorii pozycję lidera, co przy wysokim koszcie życia w tym mieście jest konieczne. Jest również bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i rozrywkowym. Doskonale skomunikowanym z innymi miastami zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Ponadprzeciętne możliwości finansowe mieszkańców Warszawy doskonale obrazuje współczynnik mieszkań przypadających na 1 000 mieszkańców, który w 2017 roku wyniósł aż 540, przy medianie dla 218 analizowanych miast na poziomie 395. Nieco gorzej prezentuje się powierzchnia użytkowa w przeliczeniu na osobę (31,8 m2), jednak uwzględniając wysokie i stale rosnące ceny nieruchomości w stolicy, nie powinno to być zaskakujące.

#2 Wrocław

Stolica Dolnego Śląska to jedno z najpiękniejszych polskich miast, a przy okazji jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych kraju. Doskonałe położenie, w sąsiedztwie gór i granic państwa, sprawia, że miasto cieszy się ogromnym i stale rosnącym zainteresowaniem turystów. Nie bez przyczyny Wrocław uznany został najlepszą europejską destynacją turystyczną 2018 roku (Best European Destinations 2018), a dwa lata wcześniej Europejską Stolicą Kultury. Nie jest przy tym tak oblegany jak Kraków, dzięki czemu stanowi doskonały wybór dla osób dobrze czujących się w miejskim zgiełku, jednak stroniących od wszechobecnych turystów.

Niskie bezrobocie oraz dynamicznie rozwijający się rynek pracy bardzo korzystnie wpływają na jakość życia mieszkańców i warunki mieszkaniowe. Na 1 000 mieszkańców Wrocławia w 2017 roku przypadało aż 501 mieszkań, co w kontekście wysokich cen transakcyjnych jest bardzo dobrym wynikiem. Bardzo korzystnie prezentuje się również wskaźnik powierzchni mieszkaniowej w przeliczeniu na 1 osobę – 34,9 m2, co jest najlepszym wynikiem w kategorii dużych ośrodków miejskich.

#1 Sopot

Sopot zajmuje czołowe miejsca w wielu rankingach najlepszych miejsc do życia i nikogo nie powinno to dziwić. Atmosfera turystycznego kurortu, doskonała lokalizacja, niespełna 40 tys. mieszkańców i bliskie sąsiedztwo Gdańska i Gdyni to niewątpliwie najważniejsze atuty Sopotu. Bardzo wysokie noty miasto zdobywa również w takich kategoriach jak edukacja, społeczność, środowisko czy czas wolny.

W kontekście zasobów mieszkaniowych Sopot plasuje się w czołówce, zarówno pod względem liczby mieszkań przypadających na 1 000 mieszkańców (527 w 2017 roku), jak i powierzchni użytkowej w przeliczeniu na 1 os. (33,4 m2 w 20017 roku). Tak dobre wyniki w dużej mierze stanowią pochodną tego, iż Sopot jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją turystyczną, stąd duże zainteresowanie lokalnym rynkiem deweloperów, a także drobnych inwestorów lokujących oszczędności w mieszkania przeznaczone pod wynajem. Wspomnieć należy również o stopie bezrobocia, która od lat utrzymuje się w mieście na najniższych poziomach w kraju.

Przyszłość w małych miastach

Analizując najróżniejsze rankingi, prezentujące najlepsze miejsca do życia, można zauważyć, iż zdominowane są z jednej strony przez największe ośrodki miejskie, które gwarantują przede wszystkim dostęp do atrakcyjnych ofert pracy i ponadprzeciętnych wynagrodzeń, zaś z drugiej przez zyskujące na znaczeniu małe miasta, o atrakcyjnym położeniu i nierzadko statusie kurortu czy uzdrowiska. Czego można się spodziewać w najbliższych latach? Biorąc pod uwagę smog i zatrważający poziom zanieczyszczenia powietrza w wielu polskich miastach, można przypuszczać, że mniejsze miejscowości będą z czasem zyskiwały na znaczeniu – szczególnie w kontekście rosnącej powszechności pracy zdalnej.

Autorką wpisu jest Natalia Olszewska,
redaktorka bloga ikalkulator.pl