Ukraińska poezja w warszawskim metro – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Ukraińska poezja w warszawskim metro

3 maja 2015
Ukraińska poezja w warszawskim metro

“Ostrożnie, drzwi się zamykają. Następca stacja – Plac Kontraktowy. Można wyjść, ale to nie jest wyjście…” – dostrzegam strofy wiersza Andrija Lubky na szybie wagonu metro.

Mimowolnie przypominam  sobie, że jestem w Warszawie, i że to warszawskie metro. Ale skąd tu ukraińska poezja?

W 2015 roku, po czteroletniej przerwie, do Warszawy powróciła artystyczna inicjatywa „Wiersze w metrze”. To już piąta edycja projektu, a w tym roku mieszkańcy Warszawy i goście stolicy będą mogli zapoznać się z twórczością poetów z 20 państw. Każdy wiersz wydrukowano w języku oryginału z tłumaczeniem na język polski, a wiersze polskich poetów przetłumaczono na angielski. Zanim wiersz pojawi się w przestrzeni metra w postaci naklejek, banerów oraz wideo, poetyckie utwory podlegają surowej ocenie przedstawicieli znanych instytucji kulturalnych Polski, w tym –  Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.

Organizatorzy akcji w ten sposób tłumaczą nieodzowność przeprowadzenia jej właśnie w metrze: „Miasto to przestrzeń dynamiczna, w której ludzie cały czas przemieszczają się w ciągu dnia z jednego punktu do drugiego. W dużych aglomeracjach doskonałym łącznikiem komunikacyjnym jest metro. Pozbawiona ciekawych widoków za oknem podziemna trasa, zmusza podróżnych do zainteresowania się zawieszonymi w metrze plakatami i informacjami. Podczas Wierszy w metrze, literatura opanowuje miejsce przeznaczone na komunikat reklamowy – wybudza odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę niekomercyjnej refleksji, na chwilę zadumy, na odbycie lirycznej podróży do świata współczesnej poezji oraz wgłąb własnej wyobraźni i wrażliwości”.

Do tej pory w warszawskim  metrze zaprezentowano wiersze trzech ukraińskich poetów: Andrija Lubky z Zakarpacia, Hałyny Kruk ze Lwowa oraz Julii Stachiwskiej z Żytomierza.

Podobny projekt po raz pierwszy zrealizowano w Londynie w 1986 roku. Podobne kampanie przeprowadzano także w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.

Na stronie www.wierszewmetrze.eu można znaleźć więcej informacji o inicjatywie oraz wiersze.

Julia Daszczuk – na podstawie materiałów wierszewmetrze.eu.