Własny biznes w Polsce dla obcokrajowców. Otwieramy sklep franczyzowy - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Własny biznes w Polsce dla obcokrajowców. Otwieramy sklep franczyzowy

0

Materiał promocyjny

Prowadzenie własnej działalności to marzenie wielu – także osób, które nie urodziły się w naszym kraju, ale to właśnie z nim wiążą swoją przyszłość. Tak jak pochodzący z Kazachstanu Yevhenii Mishchenko, który od grudnia 2020 r. realizuje się w roli franczyzobiorcy Żabki. Pracując wcześniej jako sprzedawca w jednym ze sklepów sieci poznał swoją obecną żonę Martynę, która pierwsza zdecydowała się na otwarcie własnej placówki. By kandydat bez polskiego obywatelstwa mógł dołączyć do Żabki, musi zgodnie z polskim prawem założyć jednoosobową działalność gospodarczą, a także komunikatywnie posługiwać się językiem polskim. Sieć każdemu franczyzobiorcy, gwarantuje m.in. 17 tys. zł podstawowego przychodu miesięcznie przez pierwszy rok działalności oraz dodatkowo w tym okresie do 12 tys. zł na rozwój biznesu.


Skąd decyzja o własnym biznesie z Żabką?

Kiedy zamieszkałem w Polsce zatrudniłem się jako sprzedawca w jednym ze sklepów sieci. Tam też poznałem moją obecną żonę, Martynę. Wspólnie z małżonką zdecydowaliśmy, że rezygnujemy z etatu na rzecz własnego biznesu – ona pierwsza otworzyła sklep, ponieważ ja musiałem załatwić jeszcze formalności niezbędne do założenia działalności w Polsce. Oboje jednak pracowaliśmy ramię w ramię w jej placówce pod szyldem Żabka, a gdy mogłem, otworzyłem także własną.

Czy formalności związane z zostaniem franczyzobiorcą Żabki przez obcokrajowca są trudne?

Najważniejszy jest legalny pobyt w kraju – ze względu na moje korzenie otrzymałem Kartę Polaka, która znacząco ułatwia staranie się o stały pobyt. Moja babcia była Polką urodzoną w Żytomierzu i przesiedloną do Kazachstanu. Kiedy już stało się to możliwe, założyłem działalność w Polsce i musiałem znaleźć dwóch poręczycieli, by zostać franczyzobiorcą Żabki. Udało się i teraz z sukcesem prowadzę wspólnie z żoną dwa sklepy.

Jak wspomina Pan początki działania na własny rachunek?

Własna działalność to coś innego niż praca na etacie – jesteśmy odpowiedzialni za swój biznes i nie możemy liczyć swojego zaangażowania tylko w określonych godzinach. Po otwarciu pierwszego sklepu spędzaliśmy w nim mnóstwo czasu. Byliśmy jednak od początku zdeterminowani i zależało nam na tym, aby odnieść sukces. Co ważne mogliśmy liczyć także na wsparcie rodziny i znajomych. Kiedy brałem placówkę na siebie, było już znacznie łatwiej, bo widzieliśmy o tym biznesie już niemal wszystko.

W jaki sposób sieć wspiera Państwa w prowadzeniu własnego biznesu?

Cenię sobie franczyzę z Żabką przede wszystkim dlatego, że działamy na sprawdzonym modelu i wieloletniej wiedzy, według określonych zasad. Nie ma tu przestrzeni na różnego rodzaju wątpliwości – dostajemy wytyczne, że coś ma wyglądać w taki, a nie inny sposób. Duże poczucie bezpieczeństwa daje także przychód gwarantowany – nie trzeba przez pierwsze miesiące obawiać się finansowego ryzyka związanego z nauką nowego zajęcia. Ponadto w sam sklep inwestuje się niewiele, bo zaledwie 5 tys. zł.

Czy poleciłby Pan biznes z Żabką także innym obcokrajowcom?

To tak naprawdę biznes dla każdego – jeśli ktoś jest przedsiębiorczy, ma zapał i chęci, na pewno uda się dopiąć wszystkie formalności i rozpocząć własną działalność.


Aby obcokrajowiec mógł rozpocząć współpracę z siecią Żabka, jak każdy kandydat musi przejść proces rekrutacji i szkoleń. Jeśli jednak nie posiada obywatelstwa polskiego i pochodzi z kraju nienależącego do Unii Europejskie, potrzebuje okazać zezwolenie na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenia na pobyt czasowy lub ważną Kartę Polaka z wizą i wnioskiem o wydanie karty pobytu. Osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa, powinny przedstawić dwóch poręczycieli, którzy takie obywatelstwo posiadają albo opcjonalnie jednego poręczyciela i kaucję w wysokości 25 tys. zł.

Od kandydatów na franczyzobiorców nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie zawodowe w handlu czy określone wykształcenie. Żabka gwarantuje każdemu nowemu franczyzobiorcy gruntowne przygotowanie do prowadzenia swojego sklepu. Kandydat przechodzi 14-dniowe szkolenie zakończone egzaminem, a przez pierwsze 3 miesiące od otwarcia placówki objęty jest specjalnym procesem onboardingowym prowadzonym przez wykfalifikowanych trenerów.

Sieć przekazuje wszystkim prowadzącym sklepy pod swoim szyldem gotową do prowadzenia, wyremontowaną, umeblowaną i zatowarowaną placówkę, przychód gwarantowany w wysokości 17 tys. zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności oraz do 12 tys. zł na rozwój biznesu w czasie tych kluczowych pierwszych dwunastu miesięcy. Wkład własny franczyzobiorcy w biznes wynosi przy tym jedynie ok. 5 tys. zł.

W codziennych trudnościach wszystkich franczyzobiorców wspiera na bieżąco Centrum Wsparcia Franczyzobiorców, pozostają oni także w stałym kontakcie z Partnerami ds. sprzedaży, którzy doradzają jak zarządzać swoim biznesem czy wspólnie analizują procesy zachodzące na sklepie.   Sieć daje im także dostęp do swojego know-how oraz gwarantuje pełne zaplecze marketingowe czy logistyczne.

Jeśli chciałbyś dołączyć do grona franczyzobiorców Żabki i poprowadzić swój biznes w Polsce, dowiedź się więcej na: www. zabka.pl/franczyza.

 

Share.