Wyszywanki dla każdego - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Wyszywanki dla każdego

0

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim

Z okazji przypadającego 18 maja Światowego Dnia Wyszywanki, Ukraińcy i miłośnicy ukraińskiej kultury  ubierają się w wyszywanki do pracy i szkoły, umieszczają fotografie w wyszywankach w sieciach społecznościowych. Wyszywanka już nie pierwszy rok pozostaje na szczycie popularności, a Dzień Wyszywanki obchodzi coraz więcej osób.

Jak wybrać sobie wyjątkową wyszywankę, do czego ją nosić i w kolekcjach jakich ukraińskich marek  znajdziemy wyszywanki w różnych stylach i na różną kieszeń?

Jak, gdzie i z czym nosić wyszywankę? 

Słowo „wyszywanka” na dobre weszło do naszego codziennego języka. W potocznym znaczeniu słowo „wyszywanka” łączy w sobie wiele rodzajów ubrania – od haftowanych w etnicznym stylu podkoszulek i t-shirtów, tunik aż do autentycznych ukraińskich wyszywanych koszul (zarówno męskich, jak i damskich).

chernikova.com.ua

Wyszywanka stała się swoistą wizytówką Ukraińców, nie tylko w Ukrainie, ale i na świecie. Obecnie wyszywanki są często wybierane, jako dress code różnorodnych wydarzeń: muzycznych festiwali, koncertów, urodzin, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego czy nawet wesela. Wyszywanka jest nieodłącznym elementem obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy, innych państwowych i religijnych świąt. Ukraińcy często zabierają ze sobą wyszywanki w podróże za granice w celach turystycznych, a nawet udając się w oficjalne międzynarodowe delegacje.

Wyszywankę można nosić do wszystkiego – do jeansów, szortów, różnej długości spódnic oraz do szpilek, butów, a nawet  tenisówek. Wszystko zależy od gustu i fantazji. Na co dzień można mieć zwyczajną wyszywankę (czy nawet kilka), haftowaną maszynowo lub tunikę, czy sukienkę z elementami wyszywanki. Warto pamiętać, że wyszywanka, nawet jeśli nosimy ją na co dzień – jest to strój uroczysty, który wkładamy na siebie, aby podkreślić wagę konkretnego wydarzenia, dlatego nie warto oszczędzać i kupować tanich wydruków z motywami wyszywanki, wyprodukowany w Chinach.

Autentyka

Treti Pivni

Nie każda dziewczyna miała szczęście dostać od babci skrzynię pełną wyszywanych koszul. Autentyczne, wyszywane koszule, które mają siedemdziesiąt, sto, czy więcej lat obecnie stają się już rzadkością. Starodawna „soroczka” posiada rzeczywistą wartość historyczną, ubierać się w  nią należy jedynie na wyjątkowe wydarzenia i taka wyszywanka wymaga szczególnego traktowania. Nie można jej prać przy użyciu zwykłych środków, ponieważ stara tkanina szybko psuje się od częstego prania, a  kolory wyszywanki tracą wyrazistość. Nie zważając na to, że stare koszule stopniowo trafiają do prywatnych kolekcji, można jednak „upolować” autentyczną rzecz.

Na przykład, w sklepie secon hand „Dawnyj narodnyj odiah”

można kupić  autentyczne stare koszule z różnych regionów Ukrainy oraz inne akcesoria. Na fanpage’u warsztatu „Treti Piwni”  można zapoznać się z kolekcjami zachowanych tradycyjnych strojów z różnych części Ukrainy i zobaczyć, jak, i z czym łączyć elementy ukraińskiego stroju ludowego.

Wyszywanki nie na co dzień

Wyszywanki idealnie wpisują się w popularny w kilku ostatnich sezonach styl boho. Dlatego w kolekcjach znanych światowych marek znajdziemy wiele modeli haute couture, które przypominają wyszywanki, wykonane z wykorzystaniem motywów etnicznych oraz haftu. Nic w tym dziwnego – sztuka ludowa zawsze była i pozostaje źródłem natchnienia dla projektantów ubioru i akcesoriów. Niektóre ukraińskie marki, w których kolekcjach można znaleźć wyszywanki, mogą z pewnością konkurować na światowym rynku mody. Często przy tworzeniu kolekcji projektanci współpracują z etnografami – wyszywanka to przecież swoisty kod, który niesie symboliczne wartości i można go „odczytać”. Odzież z tych kolekcji jest zazwyczaj robiona ręcznie i nie każdego Ukraińca na nią stać, ale mieć taką rzecz w garderobie – to dla modystki prawdziwy skarb.  .

W kolekcji Roksolany Bogutskiej znajdziemy stylizowane wyszywanki niestandardowego kroju, ozdobione tradycyjnym haftem, haftowane kamizelki oraz akcesoria w etnicznym stylu.

Karawańska w swych projektach podkreśla historyczną wartość wyszywanki – odzieży, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

foberini.com

W kolekcji tej marki znajdziemy wiele tunik i sukni z elementami haftu. Lekkie i przewiewne sukienki – idealne na lato.

Prace projektantki to próba poszukiwania esencji estetyki ukraińskiego stroju ludowego z wykorzystaniem tradycyjnych technik haftu.

svitlo.style

Twórcy  marki wykorzystują stare wyobrażenia, unikatowe motywy tradycyjnego ukraińskiego haftu na  jedwabiu, lnie i bawełnie.

W kolekcji tej marki znajdziemy wiele ekskluzywnych wyszywanek ręcznej roboty w różnych wersjach – krótkie koszule, a także krótkie i długie sukienki. 

Wyszywanki dla każdego

Ukraińscy producenci mają także szeroką ofertę bardziej dostępnej dla klientów odzieży. Etnodim, Синій льон, Etnoxata, 2KOLYORY oferują wyszywanki nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn, a także modele dziecięce. Odzież zdobioną wyszywanką oferuje marka Чичері, Marki Edelvika  oraz Птаха oferują nawet pary wyszywanek – dla niej i dla niego. Dużą kolekcję wyszywanych sukni i tunik mają marki Файна вишиванка, Chernikova  oraz marka «Вільні люди».

Każdy więc może znaleźć wyszywankę według własnego gustu i na własną kieszeń. Jeśli nie macie jeszcze wyszywanki, ale zawsze o niej marzyliście, jeśli macie ich kilka i chcecie jeszcze – sobie, czy na prezent, mamy nadzieję, że znajdziecie wyjątkową wyszywankę od ukraińskiego producenta.

T.R.

 

Share.