Dni filmu ukraińskiego w ramach Dni Kijowa w Krakowie – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Dni filmu ukraińskiego w ramach Dni Kijowa w Krakowie

26 września 2018
Dni filmu ukraińskiego w ramach Dni Kijowa w Krakowie

W tym roku mija 25 lat od podpisania umowy o współpracy Krakowa i Kijowa na zasadach miast bliźniaczych. W ramach jubileuszowych Dni Kijowa Kino Pod Baranami zaprasza 5-7 października 2018 na przegląd filmów ukraińskich. W programie projekcje najnowszych produkcji filmowych, specjalny pokaz odrestaurowanego cyfrowo klasyka ukraińskiego kina artystycznego i spotkania z twórcami.

Rozmowy z gośćmi przeglądu poprowadzi filmoznawczyni i członek Ukraińskiej Akademii Filmowej Ołena Babij.

PROGRAM:

piątek, 5 października
18.00 ANNA | ANNA
reż. Oles Sanin, Ukraina 2018, 15′
oraz
BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU
reż. Jurij Ilienko, Ukraina 1970, 99’

sobota, 6 października
18.00 KLAUN | KLOUN
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 6′
oraz
WIEŻA STRAŻNICZA | STOROZHOVA ZASTAVA
reż. Jurij Kowaliow, Ukraina 2018, 100’
Gościem pokazu będzie: Roman Łucki

20.45 NA SWOJEJ ZIEMI | NA SWOJIJ ZEMLI
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 7′
oraz
CYBORGI | KIBORGY
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina 2017, 112’

niedziela, 7 października
18.00 ZWYCZAJNY PORANEK | ZWYCZAJNYJ RANOK
reż. Kadim Tarasov, Ukraina 2018, 18′
oraz
PRYPUTNI | PRYPUTNI
reż. Arkadiusz Niepytaliuk, Ukraina 2017, 96’
Gościem pokazu będzie: Arkadiusz Niepytaliuk

20.45 MAJ | MAJ
reż. Wiktor Pryduvalow, Ukraina 2018, 25′
oraz
CUDZA MODLITWA | CZUŻA MOLYTVA
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina/Gruzja 2017, 95′

WSTĘP WOLNY
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Kina w dniu seansu.

O FILMACH:

BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU
reż. Jurij Ilienko, Ukraina 1970, 99’
MFF w Moskwie 1971: Grand Prix
W swojej trzeciej reżyserskiej pracy Jurij Illienko bada tragedię ubogiej ukraińskiej rodziny Dzwonariw, która żyje w Karpatach w pobliżu granicy rumuńskiej, w trudnych czasach wojny i terroru (1937-1947). Czterej bracia grają w wiejskim zespole, ale walka między ukraińskimi nacjonalistami, zwolennikami niemieckich okupantów i zwolennikami władzy radzieckiej zabiera jednego po drugim: Petro dołącza do Armii Czerwonej, Orest – do UPA, a Bogdan pozostaje w domu. Jednak losy braci przeplatają się zarówno w miłości jak i w walce. To poetycki, ekspresyjny i pełen metafor film o społecznych i osobistych konfliktach w czasach wojny.

CUDZA MODLITWA | CZUŻA MOLYTVA
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina/Gruzja 2017, 95′
Niesamowita, ale zupełnie prawdziwa historia młodej tatarskiej dziewczyny, która podczas okupacji faszystowskiej w Bakczysaraju uratowała życie 88 żydowskich dzieci. Saide jest wychowawczynią w sierocińcu dla tatarskich osieroconych dzieci. Zwraca się do niej o pomoc chłopiec, który razem z innymi żydowskimi dziećmi ukrywa się przed Niemcami. Przed Saide stoi poważny dylemat moralny – czy pomóc dzieciom, narażając własne życie, czy odmówić. Pomimo śmiertelnego zagrożenia, dziewczyna podejmuje się opieki nad dziećmi, których nikt nie chce.

CYBORGI | KIBORGY
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina 2017, 112’
Ukraińskie Nagrody Filmowe 2018: Złota Dzyga dla najlepszego filmu
„Cyborg” to nazwa jednego okresu rotacyjnego, obejmującego kilka tygodni we wrześniu 2014 r. Ochotnicza grupa wojskowych przybywa po raz pierwszy na lotnisko w Doniecku, które ukraińscy żołnierze utrzymują już ponad cztery miesiące w warunkach ciągłych walk. Terminale lotniska są ze wszystkich stron otoczone rosyjskimi bojownikami. W warunkach bojowych widzowie obserwują trzy główne typy żołnierzy i relacji, które się między nimi nawiązują. Są tu silnie zmotywowani ochotnicy, najbardziej profesjonalni zawodowi żołnierze, ale też zmobilizowani cywile, poborowi, których pozostali traktują z wyższością. Jednak wszyscy oni są silnie ze sobą związani, ich życie zależy od tego czy mogą polegać na sobie nawzajem.

PRYPUTNI | PRYPUTNI
reż. Arkadiusz Niepytaliuk, Ukraina 2017, 96’
MFF w Odessie 2017: Specjalna Nagroda Jury
Babcia, córka i wnuczka. Trzy kobiety, trzy pokolenia, jedna mała rodzina. Ich losy są mocno ze sobą splecione, jak miłość i nienawiść, a ich życie jest skomplikowane i pełne samotności, u każdej ze względu na osobistą, wyjątkową sytuację. Zwykła wizyta u babci, w małej, prawie zapomnianej i opuszczonej przez mieszkańców wsi pod wymowną nazwą Pryputni staje się prawdziwym zrządzeniem losu. A to przecież tylko jeden dzień wypełniony dziwnymi, niemal tragikomicznymi wydarzeniami. Dzień, w którym bohaterki zaczynają w pełni uświadamiać sobie jak wygląda ich własne życie.

WIEŻA STRAŻNICZA | STOROZHOVA ZASTAVA
reż. Jurij Kowaliow, Ukraina 2018, 100’
Podczas zaćmienia słońca zwykły chłopiec Vitko przenosi się w czasie o tysiąc lat – do czasów Rusi Kijowskiej, w sam środek decydującej walki dobra i zła. W jego rękach znajdzie się magiczny kamień, który daje potężną moc; u jego boku – legendarni bohaterowie, o których czytał w książkach, a po przeciwnej stronie barykady – czarna magia i armia pod wodzą gigantycznego kamiennego potwora. Tylko od odwagi chłopca zależy, czy światło zwycięży ciemność i czy nadejdzie przyszłość, jaką znamy.

WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ W KIJOWIE

ANNA | ANNA
reż. Oles Sanin, Ukraina 2018, 15′
Francuski mnich Dominik jedzie do Kijowa, podając się za fotografa francuskiego magazynu o modzie. Musi zrobić zdjęcie w najstarszym soborze Ukrainy. Dominikowi towarzyszy tajemniczy pomocnik, który w rzeczywistości jest członkiem francuskiej tajnej organizacji…

MAJ | MAJ
reż. Wiktor Pryduvalow, Ukraina 2018, 25′
Dwoje zakochanych aktorów umie wyrażać swoje uczucia tylko w odosobnieniu. Czy kochają się naprawdę? Zdjęcia się kończą, a miłość trwa…

KLAUN | KLOUN
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 6′
Każdego ranka klaun wsiada do autobusu i występuje przed współpasażerami, rozdaje prezenty dzieciom i kierowcy. Wszyscy są szczęśliwi i uwielbiają jego przedstawienia. Któregoś dnia jednak klaun się nie pojawia…

NA SWOJEJ ZIEMI | NA SWOJIJ ZEMLI
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 7′
Szczera opowieść o ludziach, którzy znaleźli się w niewyobrażalnie trudnych okolicznościach. Opowieść o wojnie, o tragedii, która zabiera wszystkim jej uczestnikom normalne życie.

ZWYCZAJNY PORANEK | ZWYCZAJNYJ RANOK
reż. Kadim Tarasov, Ukraina 2018, 18′
Młode małżeństwo mieszka we wspólnym mieszkaniu, ale wiodą właściwie osobne życia. Ona pisze powieść, on chodzi do pracy. Kiedy przypadkowo historie z powieści zaczynają pojawiać się w życiu męża, oboje zaczynają rozumieć, jak drodzy są dla siebie nawzajem.

ORGANIZATORZY:
Urząd Miasta Krakowa
KP Kijowkinofilm
Państwowa Agencja Ukrainy ds. Filmu
Departament Kultury Urzędu Miasta Kijów

PARTNERZY:
TOW Afina
Kompania dystrybutorska B&H
Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie

PARTNER MEDIALNY:
Radio Promiń