„Lekarze Nadziei” pomagają nawet w sytuacjach beznadziejnych – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

„Lekarze Nadziei” pomagają nawet w sytuacjach beznadziejnych

31 marca 2013
„Lekarze Nadziei” pomagają nawet w sytuacjach beznadziejnych

Wielu emigrantów pyta i zastanawia się – czy można w Polsce otrzymać bezpłatną pomoc lekarską, nie posiadając medycznego ubezpieczenia? Z punktu widzenia prawa – nie ma takiej możliwości. Każdy pacjent powinien być zarejestrowany w ZUS i opłacać składki zdrowotne. Jedynie wówczas może otrzymać bezpłatną pomoc medyczną. Ale, jak wiadomo, na świecie są też dobrzy ludzie.

Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” działa od 1995 roku i od tej pory niesie, w Polsce i za granicą, pomoc w potrzebie pacjentom, którzy nie mają ubezpieczenia medycznego. Jest to organizacja pozarządowa i stowarzysza lekarzy, którzy pracują charytatywnie i udzielają pomocy medycznej osobom ubogim, bezdomnym, emigrantom. Swą działalność organizacja rozpoczęła już w 1989 roku, jako filia światowej organizacji „Lekarze Świata”, a od 1995 roku działa jako niezależna organizacja.

Pomoc medyczną od „Lekarzy Nadziei” można otrzymać w trzech miastach Polski. W przychodni można zrobić analizy, odbyć wizytę u lekarza rodzinnego, otrzymać konsultację lub przejść nieskomplikowany zabieg chirurgiczny. Lekarze udzielają pierwszej pomocy, pomagają w różnych chorobach, ale nie prowadzą długoterminowego leczenia. W Warszawie przyjmuje kardiolog, otolaryngolog, chirurg, dermatolog, udzielane są nieskomplikowane zabiegi stomatologiczne. „Lekarze Nadziei” diagnozują choroby nowotworowe. Oprócz przychodni, „Lekarze Nadziei” prowadzą aptekę, która wydaje za darmo leki: osobom chorym, ośrodkom pomocy społecznej, a także na misje humanitarne za granicą.

Jak można zostać ich pacjentem? Należy zwrócić się do przychodni. Aby zapisać się do lekarza, wystarczy okazać dowolny dokument. W przypadku, gdy należy udzielić szybkiej pomocy, dokumenty nie są sprawdzane – mówi przewodniczący stowarzyszenia prof. Zbigniew Chłab. Oznacza to, że nielegalni migranci mogą także skorzystać z pomocy lekarzy.

Adresy i godziny przyjęć

Przychodnie:

ul. Olszańska 5
Kraków
tel. (12) 411 62 88
Rejestracja pacjentów od 1200 do 1700, przyjęcia – od 1400 do 1800 od poniedziałku do piątku

ul. Wolska 172,
Warszawa
tel. (22) 836 81 82
przyjęcia od poniedziałku do piątku od 900 do 1600

We Wrocławiu Stowarzyszenie prowadzi dom opieki dla rodzin z wirusem HIV i AIDS
ul. Reymonta 8,
Wrocław
tel. 71 329 08 96

Apteka Darów Leków
Pawilon nr 1
Os. Dywizjonu 303
Kraków

Julia GOGOL