15-17 sierpnia 2014: Jarmark Jagielloński (Lublin) – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

15-17 sierpnia 2014: Jarmark Jagielloński (Lublin)

6 sierpnia 2014
15-17 sierpnia 2014: Jarmark Jagielloński (Lublin)

15-17 sierpnia 2014

Jarmark Jagielloński przeplata tradycję ze współczesnością, zabawę z edukacją, kusi oryginalną sztuką ludową i pięknym rękodziełem, jednoczy ludzi, którzy dzielą się swoją pasją – wprawdzie przyjeżdżają z kilku państw i mówią w różnych językach, ale podczas Jarmarku nie ma granic. To spotkania, opowieści, wystawy, spektakle, warsztaty, koncerty i słynne już potańcówki na świeżym powietrzu.

Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku jest wycinanka tradycyjna.

Muzyczna odsłona festiwalu to między innymi występ zespołu Lautari z Projektem Vol.67, nawiązującym do wielkiego dzieła zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga. Grupa eksploruje dziedzictwo muzyki tradycyjnej, korzystając jednocześnie ze współczesnego brzmienia. Usłyszymy również Karolinę Cichą, która w swojej twórczości przypomina, redefiniuje i ożywia kulturę dawnego Podlasia, w utworach z projektów Wieloma Językami i Pozdrowienia z Jidyszlandu.

Błonia pod Zamkiem tradycyjnie już zamienią się w plac gier i zabaw, przestrzeń dla dzieci, rodziców i dziadków. Ponownie rozstawiona zostanie tam Yurta Nomadów Kultury, w której odnajdziecie historie, melodie i opowieści z różnych stron świata. Zapraszamy m. in. na spektakl muzyczny Muzykanci Tralalanci oparty o utwory Witolda Lutosławskiego oraz wiersze Juliana Tuwima i Janiny Porazińskiej.

Podczas Jarmarku uliczki Starego Miasta już po raz ósmy zapełnią się straganami, na których swoje wyroby zaprezentują artyści i rzemieślnicy z Polski, Ukrainy, Słowacji, Białorusi i Litwy. A wszystkich, którzy pragną jeszcze lepiej poznać tradycję, zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach rzemiosła, śpiewu i tańca.

Program festiwalu znajdziecie na www.jarmarkjagiellonski.pl.