15 kwietnia: Pokaz pierwszego krymskotatarskiego filmu o deportacji Tatarów krymskich w maju 1944r. “Chajtarma”. – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

15 kwietnia: Pokaz pierwszego krymskotatarskiego filmu o deportacji Tatarów krymskich w maju 1944r. “Chajtarma”.

10 kwietnia 2014
15 kwietnia: Pokaz pierwszego krymskotatarskiego filmu o deportacji Tatarów krymskich w maju 1944r. “Chajtarma”.

15 kwietnia 2014 о 19:00 ILUZJON FILMOTEKI NARODOWEJ

Narbutta 50 a, 02-541 Warsaw, Poland

Filmoteka Narodowa, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą oraz Związek Ukraińców w Polsce zapraszają na pokaz pierwszego krymskotatarskiego pełnometrażowego fabularny filmu o tragicznej dacie w historii Tatarów krymskich – stalinowskiej deportacji 18 maja 1944 roku. Bohaterem filmu jest Amethan Sułtan (postać realna) – pilot radzieckiego myśliwca, dwukrotnie odznaczony gwiazdą bohatera ZSRR (najwyższe odznaczenie). W maju 1944 roku, po wyzwoleniu Sewastopola od niemieckiej okupacji, Amethan przyjeżdża na kilka dni do rodzimej Ałupki. Na jego oczach rozpoczyna się deportacja Tatarów krymskich. Większość ról zagrali aktorzy niezawodowi (naturszczycy). W rolę głównego bohatera wcielił się sam reżyser filmu – Achtem Sejtablajew; w scenach masowych wzięli udział Tatarzy krymscy. Wielu spośród nich deportację przeżyło osobiście…

Premiera filmu miała miejsce 17 maja 2013 r. w Symferopolu w obecności przewodniczącego Medżlisu narodu krymskotatarskiego – Mustafy Dżemilewa oraz wnuczki Ameta-Chana Sułtana. Ówczesny Konsul Generalny Rosji w Symferopolu nie pozwolił uczniom Ameta-Chana Sułtana, lotnikom rosyjskim, wziąć udziału w premierze filmu, twierdząc, że film fałszuje historię II wojny światowej. Wspólnota tatarów krymskich oraz ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądały od rosyjskiego MSZ odwołania Konsula.

Achtem Sejtablajew – reżyser filmowy i teatralny, aktor. Pochodzi z rodziny deportowanych Tatarów krymskich. Urodził się w Uzbekistanie. Na ukraiński Krym powrócił razem z rodziną pod koniec lat 80. Pracował jako drugi reżyser przy filmie „Tatarski tryptyk” Ołeksandra Muratowa oraz „Mamaj” Olesia Sanina. Mieszka w Kijowie, związany jest z jednym z kijowskich teatrów.

bilety w cenie: 12 – 14 zł             

rezerwacja biletów: [email protected]