19 marca: Być migrantką w Polsce. Debata o społecznej i ekonomicznej sytuacji cudzoziemek oraz polska premiera dokumentu pt. „This is my home now” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

19 marca: Być migrantką w Polsce. Debata o społecznej i ekonomicznej sytuacji cudzoziemek oraz polska premiera dokumentu pt. „This is my home now”

15 marca 2015
19 marca: Być migrantką w Polsce. Debata o społecznej i ekonomicznej sytuacji cudzoziemek oraz polska premiera dokumentu pt. „This is my home now”

– Co Ty robisz w Polsce? – spytał Lubę w sklepie stojący obok niej w kolejce mężczyzna. Zanim zdążyła przemyśleć odpowiedź, inny mężczyzna z kolejki szybko zripostował: – Dokładnie to samo co Ty w Anglii, trochę szacunku. 

Instytut Spraw Publicznych zaprasza serdecznie na debatę poświęconą sytuacji migrantek w Polsce połączoną z polską premierą przełamującego stereotypy belgijskiego filmu dokumentalnego pt. “This is my home now” w reż. Saddie Choua.

Czy my Polacy jesteśmy świadomi co to znaczy być migrantem/ką w Polsce? Ile migrantek pracuje w naszym kraju i jak wygląda ich życie? Na ile nasze doświadczenia migracyjne wpłynęły na nasze postrzeganie cudzoziemców w Polsce i wrażliwość na ich problemy? Jakimi jesteśmy pracodawcami? Co zrobić, aby migrantki nie były postrzegane jako tania siła robocza? 

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wspólnie podczas debaty, która odbędzie się 19 marca 2015 r. (czwartek) w siedzibie Gazety Wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie (wejście od ul. Czerniakowskiej) o godz. 18.30. 

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Zrinka Bralo, pochodząca z Bośni brytyjska aktywistka działająca na rzecz migrantów i migrantek, szefowa brytyjskiej organizacji Migrant and Refugee Communities Forum. 

O sytuacji migrantek w Polsce i o tym w jaki sposób można skutecznie wspierać tę grupę dyskutować także będą: Patrycja Dołowy, Myroslava Keryk, Magdalena Sweklej, Marta Siciarek oraz Oyungerel Tangad. Komentarz do dyskusji wygłosi Aleksandra Chrzanowska. Debatę poprowadzi Jacek Hołub, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Po debacie odbędzie się premiera belgijskiego filmu dokumentalnego „This is my home now” w reżyserii Saddie Choua (trailer dostępny jest pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=DEbzJZH_h3c) prezentującego historie trzech migrantek: Anny z Rosji, Dil ze Sri Lanki i Sophie z Tunezji dla których Europa stała się drugim domem. Film pozwala nam wejrzeć w życie tych kobiet, które, podobnie jak wiele innych kobiet migrujących, wzbogacają przyjmujące je społeczności i łamią stereotypy często związane z postrzeganiem migrantów.

W czasie wydarzenia zapewniamy tłumaczenie polsko-angielskie i angielsko-polskie.

Debata oraz pokaz filmu to wydarzenie inaugurujące kampanię społeczną Instytutu Spraw Publicznych pod hasłem „Zobacz Niewidzialne”. Celem planowanej kampanii społecznej jest zwrócenie uwagi polskiej opinii publicznej na sytuację migrantek w Polsce, które w szczególny sposób narażone są na dyskryminację zarówno na rynku pracy, jak i w sferze kulturowej oraz społecznej.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Gazeta Wyborcza.