W 2018 roku na polsko – ukraińskiej granicy powstanie nowe przejście – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

W 2018 roku na polsko – ukraińskiej granicy powstanie nowe przejście

11 października 2016
W 2018 roku na polsko – ukraińskiej granicy powstanie nowe przejście

W 2018 roku na ukraińsko – polskiej granicy rozpocznie się budowa nowego przejścia Malhowice – Niżankowice (w pobliżu Przemyśla). Poinformował o tym portal Vsetutpl.com.

Jak podaje źródło, w budżecie województwa podkarpackiego na 2017 rok zaplanowano środki na dokumentację projektową budowy nowego przejścia na polsko – ukraińskiej granicy. W następnym roku pojawi się projekt i zostanie wydane zezwolenie na budowę, która rozpocznie się w 2018 roku. Zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hajder poinformował, że w Ministerstwie Finansów już zarezerwowano środki na realizację tych etapów budowy nowego przejścia granicznego.

Przejście zlokalizowane w Malhowicach po polskiej stronie granicy znajduje się na przedwojennej drodze z Przemyśla, prowadzącej przez ukraińskie Niżankowice w kierunku miasta Dobromil, w rejonie Stary Sambor. Z nowego przejścia będą mogli korzystać nie tylko kierowcy ciężarówek do  3,5 tony, ale także piesi. Powstanie nowego punktu odciąży przejście w Szeginiach, gdzie także istnieje możliwość pieszego przekraczania granicy. Przewiduje się także, że otwarcie nowego przejścia w obwodzie lwowskim wpłynie na zmniejszenie kolejek na tak popularnych przejściach jak Krakowiec – Korczowa, Szeginie – Medyka oraz Smolnica – Krościenko.

Na początku września premierzy rządów Ukrainy i Polski Wołodymyr Hrojsman i Beata Szydło porozumieli się w sprawie polepszenia warunków przekraczania ukraińsko – polskiej granicy. Umowa w tej sprawie została zawarta na Forum Ekonomicznym w Krynicy.