Prezes Fundacji Nasz Wybór – laureatką nagrody „Złote wachlarze” - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Prezes Fundacji Nasz Wybór – laureatką nagrody „Złote wachlarze”

0
Foto: Ngo Van Tuong

Foto: Ngo Van Tuong

18 grudnia, gdy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migranta odbyło się uroczyste wręczenie nagród konkursu  „Złote wachlarze 2015”. W tym roku w kategorii „Osoba”, za wkład w budowę dialogu między Polakami i społecznością ukraińską w Polsce oraz wspieranie integracji społecznej, statuetkę otrzymała prezes Fundacji „Nasz Wybór” Myrosława Keryk. 

– Pracujemy na rzecz wspierania ukraińskich migrantów od ponad 10 lat i jestem szczęśliwa, że nasza praca została zauważona i doceniona” – przyznaje Myrosława Keryk. Zarówno ona, jak i Fundacja Nasz Wybór już drugi rok z rzędu była nominowana do nagrody, ale dopiero w tym roku kapituła sędziowska konkursu postanowiła przyznać Myrosławie Keryk najwyższą nagrodę – statuetkę „Złotego wachlarza”.

– Pokazujemy przez cały czas, że ukraińscy obywatele, którzy są kulturowo bliscy Polakom, potrzebują wsparcia w procesie integracji – mówi Myrosława Keryk. – Polski język urzędowy jest bardzo trudny dla migrantów, w tym i dla Ukraińców, a system administracyjny i prawo różnią się od ukraińskiego. Tych rzeczy migranci muszą uczyć się od zera. Nagroda daje mi osobiście i mojej organizacji impuls do dalszej pracy na rzecz pomocy ludziom – podsumowuje Myrosława Keryk.

Inni tegoroczni laureaci to  Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów w Gdańsku w kategorii „Instytucja” oraz Angela Darbinian, która otrzymała Nagrodę Publiczności.

Konkurs „Złote wachlarze” jest organizowany od 2013 roku. Ma on na celu uhonorowanie osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania integracji migrantów w Polsce, stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje oraz tworzenia dobrych praktyk w sferze pracy z migrantami. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji IOM.

Decyzję o przyznaniu nagród podejmują kompetentni sędziowie tzw. Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą znaczący politycy, naukowcy oraz działacze społeczni. W tym roku w skład Kapituły weszli między innymi: prezes  Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, stały przedstawiciel RP przy biurze ONZ w Genewie oraz były wiceminister spraw wewnętrznych, współautor przepisów regulujących politykę migracyjną – Piotr Stachańczyk, dyrektor oddziału Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM Anna Rostocka.

Share.