Krym — dwa lata okupacji i co dalej? – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Krym — dwa lata okupacji i co dalej?

19 lutego 2016
Krym — dwa lata okupacji i co dalej?

W tym roku na Ukrainie 26 lutego będzie obchodzony Dzień Oporu Tatarów krymskich przeciwko rosyjskiej okupacji. Z tej okazji zapraszamy 26 lutego o 18.00 do Ukraińskiego domu w Warszawie na dyskusję o sytuacji na Krymie oraz wystawę poświęconą legendarnemu dysydentowi i przywódcy ruchu krymskotatarskiego Mustafie Dżemilewowi.

Dlaczego 26 lutego?
Tego dnia przed dwoma laty w Symferopolu odbyła się pokojowa wielotysięczna demonstracja Tatarów Krymskich, wsparta przez grupę aktywistów krymskiego Euromajdanu. Manifestanci udaremnili sesję parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu, na której separatyści planowali rozpisanie referendum ws. odłączenia od Ukrainy. Niezależne media podają, że demonstrantów było 4-5 tys. Przeciwko nim ok 600 pro-rosyjskich kontr-demonstrantów. Tatarom udało się zablokować sesję parlamentu, którą przeniesiono na następny dzień. W reakcji na sukces tej pokojowej demonstracji Putin zdecydował o użyciu siły i wyprowadzeniu z koszar wojsk rosyjskich. Dodatkowo następnego dnia rano pojawiły się na Krymie tzw. zielone ludziki, czyli umundurowani i uzbrojeni żołnierze bez dystynkcji.
16 marca 2014 w trybie przyspieszonym odbyło się tzw. referendum. Krymscy Tatarzy zbojkotowali wydarzenie nie biorąc w nim udziału.
Po tzw. referendum miały miejsce kolejne demonstracje, Rosjanie zajęli też ukraińskie bazy wojskowe. W wyniku konfliktu zginęło ok. 6 osób, kilkadziesiąt zostało rannych i kilkoro zostało skazanych przez rosyjskie sądy pod zarzutem działań terrorystycznych.
27 marca 2014 zgromadzenie ogolne ONZ przyjelo rezolucje o nieuznaniu referendum.
Luty 2016 – okupacja nadal trwa.

O sile pokojowego protestu, o tym dlaczego Putinowi udało się anektować Krym dopiero przy użyciu siły oraz o sytuacji praw człowieka na Krymie rozmawiać będą:

  • Krzysztof Stanowski z Solidarity Fund PL
  • Lenur Kerymov z Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  • Pavel Kazarin – znany ukraiński dziennikarz i publicysta, prezenter telewizyjny. Jego teksty ukazują się w najbardziej opiniotwórczych czasopismach w językach ukraińskimi, rosyjskim i angielskim.Zapraszamy!Wydarzenie na facebook.

    —-
    Spotkanie współorganizują: Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą,Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Solidarity Fund PL, Związek Ukraińców w Polsce Об’єднання Українців у Польщі, Fundacja Nasz Wybór.
    Współpraca: Ukraiński Dom W Warszawie.