Charków: dwa lata po Majdanie. Krajobraz Społeczeństwa Obywatelskiego – prezentacja badań i dyskusja – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Charków: dwa lata po Majdanie. Krajobraz Społeczeństwa Obywatelskiego – prezentacja badań i dyskusja

16 marca 2016
Charków: dwa lata po Majdanie. Krajobraz Społeczeństwa Obywatelskiego – prezentacja badań i dyskusja

Laboratory of Critical Urbanism i Ukraiński Dom w Warszawie  zapraszają 21 marca o 18.00 na spotkanie z Ingą Freimane p.t. “Charków: dwa lata po Majdanie. Krajobraz Społeczeństwa Obywatelskiego – prezentacja badań i dyskusja”.

Niektórzy komentatorzy ukraińskiej rewolucji 2013-2014 uważają, że Euromajdan urodził społeczeństwo obywatelskie, co pokazują piękne zdjęcia z Majdanu Niepodległości w Kijowie zalanego tysiącami demonstrantów. Ale to stwierdzenie pomija dwa ważne aspekty rewolucji. Po pierwsze: Euromajdan odbywał się nie tylko w stolicy; po drugie: pominięto indywidualny, ludzki wymiar rewolucji. Pierwszy aspekt jest bardzo ważny w kontekście dalszego rozwoju w tym kraju, który przesunął centrum uwagi z Kijowa na wschód kraju. Dlatego, zadając pytanie, co dzieje się ze społeczeństwem obywatelskim, które w mękach powstało na Majdanie, należy zwrócić uwagę na indywidualne historie, nie tylko protestujących w Kijowie. W związku z czym rozmowa poświęcona będzie rozwojowi krajobrazu społeczeństwa obywatelskiego, obserwowanego przez Inge Freiman w ciągu trzech miesięcy etnograficznych badan terenowych w sektorze publicznym w Charkowie.

Inga Freimane jest absolwentką geografii społecznej Uniwersytetu Northumbrii i bada “Emocjonalną geografię protestu i aktywizmu we współczesnej Ukrainie.” Inga przybyła na Ukrainę pod koniec kwietnia 2015 roku i od tego czasu zbiera materiały etnograficzne dotyczące protestów na Ukrainie. Niniejsza praca koncentruje się na wyświetleniu myśli / uczuć /emocji ludzi, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach, a także na aspekcie geograficznym różnych emocji związanych z protestami i wolontariatem. Obecnie Inga mieszka w Charkowie i pracuje jako wolontariuszka w kilku organizacjach pozarządowych.

Moderator spotkania: Dr. Felix Ackermann – niemiecki kulturoznawca i historyk, pracownik Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, autor książki “Palimpsest Grodno”. W Laboratory of Critical Urbanism odpowiedzialny za historyczną antropologię miejską. Od 2011 r. do stycznia 2016 r. byl wizytujacym profesorem DAAD na bialorskiej uczelni na uchodźstwie w Wilnie European Humanities University.

Facebook.