ARTPOLE.LU # wiosna# wojna#sztuka – Artystyczne projekty na wschodniej Ukrainie – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

ARTPOLE.LU # wiosna# wojna#sztuka – Artystyczne projekty na wschodniej Ukrainie

6 kwietnia 2016
ARTPOLE.LU # wiosna# wojna#sztuka – Artystyczne projekty na wschodniej Ukrainie

Fundacja Nasz Wybór zaprasza na spotkanie z przedstawicielkami kijowskiej agencji artystycznej ArtPole Mirosławą Ganiuszkiną i Olgą Michajluk, które opowiedzą o swoich doświadczeniach w realizacj projektów artystycznych w przyfrontowych strefach wschodniej Ukrainy.

Spotkanie zatytułowane “ARTPOLE.LU #wiosna #wojna #sztuka – Artystyczne projekty na wschodniej Ukrainie” odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 18:00 w Ukrainskim Domu przy ul. Zamenhofa 1.

W roku 2014 podstawą ARTPOLE.LU był projekt “Rozdilovi”, który miał na celu połączyć teksty Siergieja Żadana, muzykę Alexisa Vorsoby/Vlada Krejmera i taniec Andrea Maria Handler. Jedna z prób “Rozdilovi” odbywała się podczas konfliktu zbrojnego, który właśnie się rozpoczął i to z pewnością wpłynąło na zmiany i kształt projektu – pojawiła się nowa muzyka i obrazy, nawet słowa zaczęły brzmieć inaczej…

To skłoniło organizatorki do zaproszenia przyjaciół ze wschodu na ARTPOLE.IF w zachodniej Ukrainie, gdzie odbywały się dyskusje, występy i performensy związane z sytuacją w kraju.

“Między Wschodem a Zachodem, pokojem i wojną … między latem i jesienią” – to był temat kolejnego spotkania artystycznego „Just-in-between”, które 31 sierpnia2014 odbyło się w Tarnopolu.

W 2015 roku, przez trzy miesiące autorki pracowały w Berdiansku (100 km od linii frontu), zapraszając do współpracy artystów z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Mińska, Stambułu, Monachium tworząc projekt ArtPole:VHIDnaSHID (tłum. Wejscie na Wschód)

To nie przypadek, że trasa nowej wersji „Rozdilovi” włączająca już wizualizacje Olgi Mihaliuk, rozpoczęła się właśnie od Berdianska. Następnie projekt ruszył dalej na wschód – pokazano go w Mariupolu, Slavyansku, Kramatorsku, Bakhmucie i Sewerodonecku – zakończył się pokazem w Planetarium w Kijowie.

ARTPOLE.LU – to międzynarodowe twórcze laboratorium, które odbyło się w dniach 2-8 maja 2014 roku w majątku Mstsyhovskoho w Alczewsku (region Ługańska). Wzięło w nim udział wiele artystów, poetów i muzyków z Ukrainy, Białorusi, Polski i Austrii. Opuszczony wtedy dwór odżył, pojawiali się ludzie gotowi wypełnić tę pustą przestrzeń nowymi, świeżymi pomysłami. Założono od początku, że ARTPOLE.LU będzie się w przyszłości rozwijać jako międzynarodowy projekt artystyczny. Po wydarzeniach, które rozpoczęły się we wschodniej Ukrainie wiosną 2014, promocja i rozgłos były prawie niemożliwe, ale wszyscy zaproszeni artyści przybyli, podobnie jak publiczność z Doniecka, Ługańska i innych miast w regionie.

Autorki podkreślają: “Jesteśmy w kontakcie z tymi, którzy tam zostali i dbają o dwór i marzymy o powrocie”.

Rozmowa odbędzie się w języku polskim i ukrainskim.

Wydarzenie na facebook.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu “Nasz Wybir – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.