Forum ukraińskojęzycznych media w Polsce - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Forum ukraińskojęzycznych media w Polsce

0

Ukraińskojęzyczne media w Polsce powinny być bardziej aktywne w Internecie, szczególnie w sieciach społecznościowych. To jedna z najważniejszych konkluzji Pierwszego Forum Ukraińskojęzycznych Mediów. 

W Forum, które odbyło się 7 kwietnia w Ukraińskim Domu w Warszawie, wzięli udział dziennikarze, blogerzy, eksperci do spraw mediów oraz korespondenci ukraińskich mediów w Polsce. Dziennikarze i wydawcy, nie tylko analizowali swą aktualną sytuację, ale omawiali także nowe kierunki współpracy. Z kolei zaproszeni eksperci do spraw  mediów podpowiadali, co trzeba byłoby ulepszyć w pracy redakcji.

– Podstawa to Internet. W tej kwestii media mają wiele do zrobienia – mówiła profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Magdalena Ratajczak, która zajmuje się badaniem kulturowego pluralizmu w  środkach masowego przekazu.

forum 1

Jak pokazała prezentacja poszczególnych mediów, obecnie wszystkie ukraińskojęzyczne gazety, audycje radiowe i telewizyjne mają swe strony internetowe. Ale ich wspólny problem to autopromocja w Internecie.

– Nie może być tak, że nie ma was w sieciach społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook – powiedział Michał Gwiazdowski, redaktor naczelny metrocafe.pl oraz dyrektor programowy czasopism internetowych w Agora S.A.. – Obecnie w Polsce z Facebooka korzysta do 19 mln osób. Dlatego ukraińskie czasopisma, audycje radiowe i telewizyjne muszą być stale aktywne na stronach.

Umożliwiłoby to, nie tylko zdobywanie nowych czytelników, słuchaczy i widzów wśród ukraińskiej społeczności. Polski widz nie jest być może zainteresowany oglądaniem każdego ukraińskojęzycznego programu, ale, jak wyjaśniła Magdalena Ratajczak, Polacy muszą być świadomi tego, że takie programy istnieją.

– W ten sposób rozpowszechniana jest informacja o samych Ukraińcach – mówiła ekspert.   Jej zdaniem, obecnie polski widz buduje swój wizerunek Ukraińców na podstawie seriali takich jak, na przykład, „Dziewczyny ze Lwowa”.

– Niestety, takie seriale w wielu przypadkach pogłębiają stereotypy o Ukraińcach i nie są źródłem wiedzy o ukraińskiej społeczności w Polsce – podkreśliła Magdalena Ratajczak.

Jak pokazało spotkanie, nawet sami Ukraińcy, szczególnie młode pokolenie, mało wiedzą o istnieniu takich mediów.

– O niektórych mediach, które były prezentowane na forum, wcześniej nie słyszałam. Myślę, że nawet nie zważając na to, że wiele można teraz znaleźć w Internecie, młodzi ludzie nie wiedzą o takich wydawnictwach czy audycjach. Aby rozpowszechniać o nas informacje, można byłoby uruchomić w Internecie wspólne forum medialne, na którym będą umieszczane wiadomości ze wszystkich ukraińskojęzycznych stron, które działają w Polsce – powiedziała Mila Pyrz, która prowadzi blog o modzie, kulturze i dizajnie – makelifelemko.blogspot.com.

forum2

Na forum prezentowano czasopisma, audycje radiowe i programy telewizyjne, które zajmują się kwestią ukraińskiej mniejszości w Polsce; polsko – ukraińską współpracą oraz tematyką migrantów. Fakt, że takie produkty medialne są tworzone w Polsce, nie zawsze oznacza, że ich odbiorcy są wyłącznie tutaj. Okazuje się, że obecnie 75% odwiedzających stronę „Nasze Wybór” to osoby, które mieszkają na Ukrainie. Ten miesięcznik jest najbardziej aktywnym w Internecie ze wszystkich ukraińskich czasopism w Polsce. Aby dotrzeć z informacją także do Polaków, niektóre artykuły na stronie tłumaczone są na język polski.

Taką ideę wspiera także Marianna Kril, prowadząca audycje „Przyszłość Ukrainy” na antenie Radia Lublin.

– Moim zdaniem to dobry pomysł, aby opowiedzieć Polakom o życiu Ukraińców w Polsce – podkreśliła dziennikarka.

Podczas Forum dyskutowano także o filmie „Wołyń”, który na ekranach ma pojawić się jesienią, a prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma przybliżył historię ukraińskojęzycznych czasopism i audycji w Polsce.

W tym roku mija 60 lat od pojawienia się pierwszego numeru czasopisma w języku ukraińskim w Polsce – tygodnika „Nasze Słowo”, który po raz pierwszy wyszedł z druku w czerwcu 1956 roku. Później, w latach 80-tych, zaczęły pojawiać się studenckie wydawnictwa oraz ukraińskie audycje w Olsztynie, Rzeszowie, Koszalinie i Szczecinie. Już po roku 1990 przyszła fala powstawania programów telewizyjnych w Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu oraz programu „Telenowyny”, który jest obecnie nadawane na cały kraj.

***

Organizatorami Forum był Związek Ukraińców w Polsce oraz Fundacja „Nasz Wybór”.

Paweł ŁOZA

Na foto: Uczestnicy Forum.
Foto: autora artykułu

Share.