Wiadomości z Ukrainy. Maj – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Wiadomości z Ukrainy. Maj

2 czerwca 2016
Wiadomości z Ukrainy. Maj

Balcerowicz będzie pomagał w reformowaniu Ukrainy

21 kwietnia Petro Poroszenko powołał autora polskich liberalnych reform, byłego wicepremiera polskiego rządu Leszka Balcerowicza na przedstawiciela prezydenta Ukrainy w rządzie, a także na współprzewodniczącego Grupy Strategicznych Doradców. Drugim współprzewodniczącym został były minister finansów  Słowacji Ivan Miklos.

Zdaniem Leszka Balcerowicza, pierwszoplanowym zadaniem stojącym przed ukraińskim rządem jest „przeprowadzenie reform w celu zwiększenia stabilności finansów, budżetu oraz gospodarki, dalszego rozwoju gospodarczego, walki z korupcją i decentralizacja”, a także „ polepszenie warunków do prowadzenia biznesu, wzrost konkurencyjności, deregulacja i prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych”.   Z kolei Ivan Miklos dodał, że bardzo ważnym dla  Ukrainy jest  „przeprowadzenie reformy sądownictwa i reformy prokuratury, zwalczanie korupcji oraz zapoczątkowanie prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw”.

Zdaniem części ekspertów, powołanie Leszka Balcerowicza to udane posunięcie Petra Poroszenki, które ma na celu polepszenie wizerunku ukraińskich władz w oczach zachodnich partnerów. Analitycy zaznaczają także, że jeśli Leszek Balcerowicz rzeczywiście będzie miał wpływ na proces reformowania Ukrainy, jej mieszkańcy muszą przygotować się na zmniejszenie poziomu socjalnego zabezpieczenia. W samej Polsce postać byłego wicepremiera budzi kontrowersje. Z jednej strony „terapia szokowa”, której w 1989 roku Balcerowicz był autorem, była nieodzowna i umożliwiła szybkie przejście polskiej gospodarki z komunistycznych trybów na kapitalizm. Z drugiej strony, liberalne reformy bardzo boleśnie uderzyły w najsłabsze socjalnie grupy.

Należy dodać, że do Grupy Strategicznych Doradców do Wsparcia Reform w Ukrainie weszło jeszcze dwóch Polaków – były minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller oraz publicysta, były poseł na Sejm Mirosław Czech.

Rosja uderza w krymskich Tatarów

26 kwietnia okupacyjny Sąd Najwyższy Krymu uznał Medżlis Krymskotatarskiego Narodu za „organizację ekstremistyczną” i zakazał jego działalności w Rosji.

Zdaniem tzw. rosyjskiej prokurator Krymu Natalii Pokłońskiej, Medżlis prowadzi antyrosyjską działalność na rzecz Zachodu, a jego „całe postepowanie, jak i ideologia są skierowane  na walkę z Rosją”.

Lider krymskich Tatarów Refat Czubarow oświadczył, że po decyzji okupacyjnego sądu Medżlis przechodzi w nadzwyczajny reżim działalności, a zastępca przewodniczącego Nariman Dżelal zapewnił, że organizacja będzie kontynuować działalność poza granicami anektowanego półwyspu. Zakaz działalności Medżlisu wywołał krytykę i zaniepokojenie, między innymi, ONZ, Unii Europejskiej, USA, Turcji i Ukrainy.

Ceny za ogrzewanie wzrosły o 80%, a minimalna pensja i emerytura o 6%

Od 1 maja w Ukrainie wzrosła cena za gaz dla gospodarstw domowych i zakładów energetyki cieplnej, co było konsekwencją decyzji rządu o ustanowieniu wspólnej ceny na gaz dla ludności. Zgodnie z nią, cena na błękitne paliwo wynosi 6 879 hrywien za tysiąc metrów sześciennych.  

Ta podwyżka, doprowadzi, z kolei, do wzrostu cen na ogrzewanie i ciepłą wodę dla mieszkańców Ukrainy o prawie 80%.

Z drugiej strony, od 1 maja rząd podwyższył o 6% minimalną pensję, minimalną emeryturę oraz minimum socjalne. Nowa minimalna pensja wynosi obecnie 1450 hrywien, emerytura 1130, a minimum socjalne 1339 hrywien.

Ukraina ma nowego Prokuratora Generalnego

Przewodniczący Frakcji Blok Petra Poroszenki w Radzie Najwyższej Jurij Łucenko został nowym Prokuratorem Generalnym Ukrainy.

Wśród priorytetów działalności nowy szef Prokuratury Generalnej wymienił zakończenie do początku jesieni sprawy rozstrzelania Euromajdanu. Jurij Łucenko oświadczył nawet, że zamierza osobiście przedstawić akt oskarżenia w sądzie wobec byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Przypomnijmy, że Ukraina pozostawała bez Prokuratora Generalnego od 29 marca, gdy Rada Najwyższa zdjęła z tego stanowiska Wiktora Szokina.

Opracował Andrij Szeremet na podstawie informacji portali „Ukrainska Pravda”, „LIGA”, „Ukrinform” UNIAN, gazety „Dzerkalo Tyżnia” oraz TSN.