Donbas – jaki jest? – spotkanie z Andrijem Portnowem - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Donbas – jaki jest? – spotkanie z Andrijem Portnowem

0

Fundacja “Nasz Wybór” zaprasza na spotkanie z ukraińskim historykiem Andrijem Portnowem, który przedstawi swoją wizję tematu “Donbas – jaki jest? Przyczyny i charakter wojny na Donbasie”.  

Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godzinie 18.00 w Ukraińskim Domu na ulicy Zamenhofa 1 w Warszawie. Językiem spotkania będzie język polski.

Już drugi rok w części obwodów donieckiego i ługańskiego trwa wojna, a Kijów nie ma kontroli nad więcej niż 400 km. granicy z Rosją. Jaką jest przyczyna i jaki jest charakter wojny na Donbasie? Co wiemy o tak zwanej “donbaskiej tożsamości” i specyfice regionu? W Ukrainie przez dłuższy czas funkcjonował dyskurs “Donbas karmi Ukrainę”, co kryje się za tym i jaka jest teraz rzeczywistość społeczna i gospodarcza “DNR-ŁNR”? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Andrij Portnow, również postara się przedstawić możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji na Donbasie.

Andrij Portnow jest historykiem, współzałożycielem i współredaktorem portalu Historians.in.ua – Kijów, dyrektorem Berlinsko- Brandenburskiej Ukraińskiej Inicjatywy – Berlin. W pracy naukowo-badawczej zajmuje się historiografią ukraińską, najnowszą historią Ukrainy i Europy Środkowo-Wschodniej. Jest autorem wielu prac i publikacji poświęconych tematyce historycznej, jak również komentarzy dotyczących bieżącej sytuacji politycznej oraz stosunków ukraińsko-polskich. Prowadzi regularne blogi internetowe na stronach “Уроки истории” i “Ab Imperio”. Tłumacz kilku książek naukowych w języku angielskim.

* Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Nasz Wybir – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wsparcie UE „Bezpieczna Przystań”

Share.