Jak obchodzono 25 rocznicę Niepodległości Ukrainy w Polsce? - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Jak obchodzono 25 rocznicę Niepodległości Ukrainy w Polsce?

0

W ramach 25 rocznicy Niepodległości odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń, które wpisały się w obchody tego święta. Niektóre z nich odbędą się także we wrześniu i październiku. Ukraińców, z okazji ich święta, pozdrawiali także Polacy.

Pamiętali o bohaterach

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, na prawosławnych cmentarzach w Warszawie i Lublinie, Ukraińcy i Polacy  porządkowali mogiły żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej. Inicjator akcji sprzątania kozackich mogił w Warszawie, były prezes Związku Ukraińców w Polsce – Jerzy Rejt powiedział, że taki sposób uszanowania pamięci bojowników o wolną Ukrainę mógłby być stałym elementem obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.

pamiat-unr-nezaleznist

24 sierpnia, we wspomnianych miastach, a także w Krakowie, z inicjatywy placówek dyplomatycznych Ukrainy zapalono znicze i złożono wieńce na mogiłach tzw. petlurowców.

W tym dniu, a także 27 sierpnia, w wielu grekokatolickich i prawosławnych świątyniach w Polsce odbyły się nabożeństwa – Boskie Liturgie, molebnie oraz panachidy w intencji wszystkich, którzy oddali życie za niepodległość ukraińskiego państwa.

Dyskusja, piknik i koncert

Ukraińcy oraz ich polscy przyjaciele obchodzili Dzień Niepodległości nie tylko w gronie rodziny i znajomych. W ramach obchodów Niepodległości Ukrainy zaplanowano szereg różnych wydarzeń.

24 sierpnia, w Bazylice Ojców Jezuitów w  Krakowie, w ramach międzynarodowego festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, odbył się koncert kameralny  „Muzyka Trzech Mozartów”, w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Kameralnej „Wirtuozi Lwowa”. A 25 sierpnia, na Rynku Głównym w Krakowie – koncert „Dzień Ukrainy”. Swe wyroby prezentowali tu także twórcy ludowego rękodzieła z różnych regionów Ukrainy.

Szczególnie nasycony był program obchodów w Warszawie, gdzie z okazji 25 rocznicy Niepodległości Ukrainy zorganizowano rozgrywki piłki nożnej, piknik i spotkanie.

dyskuija-25

W Ukraińskim Domu w Warszawie odbył się przegląd filmów, po którym odbyła się dyskusja, między innymi o tym, jaką cenę musiała zapłacić Ukraina za 25 lat niepodległości. Organizatorzy przeglądu – Związek Ukraińców Podlasia i Fundacja „Nasz Wybór” przygotowali filmy, które ukazują przełomowe momenty w historii współczesnej Ukrainy: Studencką Rewolucję na  Granicie w 1990 roku i Pomarańczową Rewolucję 2004 roku. Po projekcji widzowie dzielili się refleksjami na temat tych wydarzeń.

Dla wielu Ukraińców, którzy obecnie mieszkają w Warszawie Pomarańczowa Rewolucja była właśnie tym momentem, od którego zaczęła się ich społeczna aktywność w Polsce.

Finałem obchodów w stolicy Polski był koncert ukraińskich zespołów „ONUKA”, „Dakh Daughters”, „Kozak System” i polskiej śpiewaczki Anny Wyszkoni. Organizatorami koncertu były miasto Warszawa i Ambasada Ukrainy w Polsce.

W Warszawie i Gdańsku odbyły się także koncerty „Polsko – Ukraińskie Muzyczne Dialogi”  z udziałem orkiestry kameralnej „Kijowscy soliści”. Koncert zorganizowała Fundacja „Pro Musica Viva”, której prezes Roman Rewakowycz dyrygował orkiestrą podczas występów w Polsce.

Warto wspomnieć także o prezentowanej w kilku miastach wystawie fotograficznej, która ukazuje osiągnięcia i drogę, którą przeszła Ukraina w ciągu ostatnich 25 lat. Jej autorką jest Izabela Chruślińska, kierownik programowy w  Fundacji Solidarności Międzynarodowej, a rozmowę z nią można przeczytać w tym numerze „Naszego Wyboru”.

ukraina25.pl

Do wydarzeń w ramach obchodów 25 rocznicy Niepodległości przyłączyło się nie tylko wielu Ukraińców, ale także Polaków. To właśnie polscy przyjaciele Ukrainy często składali Ukraińcom gratulacje i życzenia z okazji ich święta. Szczególnie była w tym pomocna inicjatywa prezesa Fundacji  Solidarności Międzynarodowej Krzysztofa Stanowskiego odnośnie utworzenia strony internetowej ukraina25.pl. Pojawiła się ona kilka tygodni przed oficjalnymi obchodami Dnia Niepodległości.

Na stronie można było nie tylko pogratulować Ukrainie z okazji jej święta, ale także napisać swe życzenia Ukraińcom. Na tej stronie oraz na Facebooku są także umieszczane artykuły, które dotyczą, między innymi, tematów związanych z polsko – ukraińskimi relacjami; informacje o wydarzeniach związanych z obchodem rocznicy; ciekawostki o turystycznych miejscach Ukrainy oraz apel ukraińskich i polskich organizacji pozarządowych do społeczeństw obu krajów. Podkreśla się w nim, że to właśnie organizacje pozarządowe powinny konsekwentnie budować infrastrukturę wzajemnych kontaktów, sprzyjać zachowaniu, a  poniekąd i odnowie zaufania pomiędzy naszymi krajami, tym bardziej w warunkach rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Warto wspomnieć, że w dniu ukraińskiego święta solidarność Polaków z Ukraińcami była zauważalna także w przestrzeni miasta. W Warszawie,  23 i 24 sierpnia – w Dniu Narodowej Flagi i Dniu Niepodległości Ukrainy, najwyższy budynek w polskiej stolicy – Pałac Kultury i Nauki był podświetlony w ukraińskich narodowych barwach. Także 24 sierpnia na telebimach rozmieszczonych na ulicach miasta można było przeczytać pozdrowienia Ukrainie z okazji święta jej niepodległości.

Natomiast polsko – ukraiński zespół „Karpatian” z Olsztyna nagrał piosenkę „Dla nadziei”. Muzycy dedykowali ją Dniu Niepodległości i dla pokoju w Ukrainie. Można było ją usłyszeć na antenach kilku polskich stacji radiowych.

 Paweł ŁOZA

Zdjęcia Pawła Łozy i Oksany Denysiuk

 

Share.