Spotkanie z Katarzyną Kwiatkowską-Moskalewicz, autorką książki “Zabić Smoka. Ukraińskie rewolucje” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Spotkanie z Katarzyną Kwiatkowską-Moskalewicz, autorką książki “Zabić Smoka. Ukraińskie rewolucje”

23 października 2016
Spotkanie z Katarzyną Kwiatkowską-Moskalewicz, autorką książki “Zabić Smoka. Ukraińskie rewolucje”

Fundacja Nasz Wybór ma przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z Katarzyną Kwiatkowską-Moskalewicz, autorką książki “Zabić Smoka. Ukraińskie rewolucje“, które odbędzie się 26 pażdziernika o 18:30 w Ukrainskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1).

Spotkanie poprowadzi dziennikarka  Olena Babakowa.

Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz (ur. 1983) od ponad dekady podróżuje i pisze o Rosji, Białorusi i Ukrainie. Jest autorką reportaży, wywiadów i analiz prasowych, blogerką “Polityki”, okazjonalnie tłumaczy z białoruskiego i rosyjskiego. Studiowała w Poznaniu, Warszawie, Mińsku, Charkowie i Moskwie. Uhonorowano ją nagrodą Amnesty International “Pióro Nadziei” (2011)

Książka Katarzyny Kwiatkowskiej – Moskalewicz “Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje” (Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, “Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje”, wyd. Czarne 2016) przypomina znane polskiemu czytelnikowi i telewidzowi wydarzenia – Pomarańczową Rewolucję, dojście do władzy Janukowycza, Euromajdan. Jednak tym razem o zmianach w ukraińskiej polityce opowiadają nie deputowani czy eksperci, lecz są one opisane przez pryzmat życiorysów zwykłych obywateli.

Lektura książki może być dla Ukraińców dobrym przyczynkiem do tego, aby przyjrzeli się w swoistym zwierciadle. Oblanie testu na wypełnienie swych obowiązków może doprowadzić do upadku rząd, ale i społeczeństwo. Do czasu, gdy na Majdanie zginęła Niebiańska Sotnia, w Ukrainie złamano życie tysięcy osób, a odpowiedzią obywateli nie było oburzenie przeradzające się w czyn, a konformistyczne milczenie, aby nie ściągnąć na siebie biedy. Co ciekawe, w książce brak kwestii językowej, nie ma podziału na Ukrainę prorosyjską i proeuropejską, nie ma “nas” i “ich”. Jest społeczeństwo ukraińskie, które cierpi z powodu skorumpowanej władzy i braku wzajemnego zaufania, zarówno na wschodzie, jak i zachodzie kraju. I sugestia – Ukraińców powinna połączyć walka o sprawiedliwość, bez której nie ma wolności, a nie partyjne barwy. Smok musi umrzeć na zawsze. Ale na początek każdy musi go zabić w sobie.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu “Nasz Wybir – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wsparcie UE “Bezpieczna Przystań”