Wiadomości z Ukrainy - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Wiadomości z Ukrainy

0

Ilmiego Umerowa wypuszczono ze szpitala psychiatrycznego

7 września wiceprzewodniczący Medżlisu

Tatarów Krymskich Ilmi Umerow, którego okupacyjne władze Krymu przez trzy tygodnie przetrzymywały na przymusowych badaniach psychiatrycznych, wypuszczono ze szpitala psychiatrycznego w Symferopolu.

Jednak postępowanie karne wobec niego nadal trwa. Przypomnijmy, że 12 sierpnia podporządkowana Moskwie prokuratura Krymu oskarżyła zastępcę Medżlisu o publiczne nawoływanie do naruszenia integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej, a 18 sierpnia, niezgodnie z prawem, zamknięto go w szpitalu psychiatrycznym. Uwolnienia Illi Umerowa żądali, między innymi, Medżlis Tatarów Krymskich, prezydent Ukrainy, administracja USA oraz międzynarodowa organizacja „Amnesty International”.

W maju 2017 roku Kijów zostanie stolicą europejskiej piosenki, a w maju 2018 roku – piłki nożnej!

9 maja komitet organizacyjny Eurowizji 2017 ogłosił, że prawo do przeprowadzenia konkursu piosenki przyznano Kijowowi. Oferta tego miasta była bardziej przekonująca niż konkurentów – Dnipra i Odessy. Władze stolicy Ukrainy liczą, że na Eurowizję może przyjechać około 20 tysięcy zagranicznych turystów. Kijów gościł już uczestników konkursu europejskiej piosenki – było to w 2005 roku, po zwycięstwie Rusłany na konkursie Eurowizja 2004.

Natomiast 15 września na Kongresie UEFA w Atenach podjęto decyzję o tym, że finał Ligi Mistrzów w 2018 roku, po raz pierwszy w historii zostanie rozegrany w Kijowie na Narodowym Kompleksie Sportowym „Olimpijski”.

Europejscy dyplomaci zapowiedzieli wprowadzenie „reżimu ciszy” na Donbasie oraz … zmianę Konstytucji Ukrainy

14 kwietnia minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, po spotkaniu w Kijowie ze swym ukraińskim oraz francuskim odpowiednikami, oświadczył, że od następnego dnia na wschodzie Ukrainy zacznie obowiązywać  zawieszenie ognia. Szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault powiedział, że po ustanowieniu reżimu ciszy Kijów powinien przegłosować ustawę o wyborach lokalnych władz na Donbasie oraz o specjalnym statusie tego regionu, a także zmienić Konstytucję Ukrainy i uchwalić amnestię.

Mistrzowski występ ukraińskich paraolimpijczyków w Rio de Janeiro

Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro  ukraińscy zawodnicy zdobyli 117 medali (41 złotych, 37 srebrnych i 9 39 brązowych), a w klasyfikacji generalnej reprezentacja Ukrainy zajęła trzecie miejsce – po Chinach i Wielkiej Brytanii. Jedną z najbardziej oczekiwanych złotych nagród przyniosła „niebiesko – żółtym” drużyna piłkarska, która w finale Paraolimpiady zwyciężyła Iran i zdobyła złoto. Należy podkreślić, że reprezentacja Ukrainy w Rio de Janeiro poprawiła swój poprzedni wynik – 84 medali na Paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku.

Śledczy – Rosja ma udział w zestrzeleniu malezyjskiego Boeinga nad Donbasem

Kreml pojawia się w ustaleniach międzynarodowej grupy śledczej do sprawy wyjaśnienia katastrofy Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych nad Donbasem  w dniu 17 lipca 2014 roku. Grupa opublikowała wstępny raport. Zgodnie z jego ustaleniami, lot MH17 został trafiony rosyjską rakietą, którą odpalono z systemu „Buk”, który trafił tu z terytorium Federacji Rosyjskiej. 28 września członkowie wspólnej grupy śledczej, do której weszli przedstawiciele Malezji, Ukrainy, Holandii, Belgii i Australii, przedstawili dowody na to, że rakieta, która doprowadziła do śmierci 298 przebywających na pokładzie samolotu osób została wystrzelona z terytorium, które w lipcu 2014 roku była pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Na Kremlu wyniki śledztwa określono jako „umotywowane politycznie” i po raz kolejny zaprzeczono jakoby rosyjscy żołnierze mieli związek z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu.

Opracował Anatolij Zymnin na podstawie informacji gazety „Zerkało Tyżnia”, TSN, portali „Ukraińska Prawda” (szczególnie champion.com.ua) oraz „Liwyj Bereh”, agencji UKRINFORM

Share.