Tydzień Ukraiński w Gdańsku   – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Tydzień Ukraiński w Gdańsku  

18 listopada 2016
Tydzień Ukraiński w Gdańsku   

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Teatry Europy – tym razem przed nami Tydzień Ukraiński, na którego bogaty program złożą się spektakle, koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Spotkania z kulturą Ukrainy potrwają do 24 listopada.

Gdański Teatr Szekspirowski otwarty został zaledwie dwa lata temu, a już odbyło się w nim blisko 350 spektakli, 80 koncertów, 500 wydarzeń edukacyjnych oraz wiele wystaw i projekcji filmów. Stałym elementem programu GTS jest cykl Teatry Europy, w ramach którego w Gdańsku odbyły się już spotkania z kulturą Wielkiej Brytanii, Flandrii, Gruzji, Rumunii i Niemiec. Kolejnym festiwalem będzie Tydzień Ukraiński, który odbędzie się w dniach 19 – 24 listopada 2016.

Spektakle i opera

Przegląd kultury ukraińskiej rozpocznie się dwoma spektaklami z Akademickiego Narodowego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie – „Eryk XIV” oraz “Dzienniki Majdanu”. „Eryk XIV” w reżyserii Stanisława Mojsiejewa to pierwsza inscenizacja sztuki szwedzkiego dramaturga Augusta Strindberga na ukraińskiej scenie. Napisana w 1899 roku jest zaskakująco aktualna – szczególnie dziś. Jej podstawą jest epizod z okresu rządów szwedzkiego króla Eryka XIV, który przenosi widza w symboliczne miejsce poza czasem i przestrzenią. Osadzoną w szesnastowiecznej Szwecji akcję uwspółcześniają scenografia, kostiumy oraz zaczerpnięta z filmów Jima Jarmuscha muzyka. Kolejna propozycja, „Dzienniki Majdanu” w reżyserii Andrija Maj, to poruszający spektakl dokumentalny; ważny artystyczny głos w sprawie nieustającego konfliktu na Ukrainie. Autorka „Zapisków z Majdanu” tak mówi o tekście: „Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie. Rozmawiali ze studentami bitymi w czasie pierwszej próby tłumienia manifestacji, Kozakami, tworzącymi służbę ochrony Majdanu, z chłopcami rzucającymi w Berkut koktajlami Mołotowa, z ich dziewczynami, które podawały im butelki z łatwopalną mieszanką, z przyjaciółmi poległych. Rozmawiali także z ludźmi, którzy nienawidzą Majdanu i uczestników rewolucji nazywają majdanutymi. Słuchali wreszcie siebie nawzajem. Jedyną wadą autorów projektu jest, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość”.

Ciekawą ze względu na formę wyrazu propozycją będzie spektakl „Red” Teatru Beautiful Flowers z Charkowa. Sam teatr, instytucja pozarządowa, od momentu swojego powstania nie przestaje eksperymentować, co zaowocowało ich własnym rodzajem wypowiedzi scenicznej, pozbawionej słów, nazywanej przez jej twórców Funk Futurism. Spektakl „Red” porusza jeden z ponadczasowych tematów – miłość – opowiadany przez pryzmat historii trzech mężczyzn zniewolonych kobiecą siłą i pięknem. Podczas Tygodnia Ukraińskiego zaprezentowana zostanie również komedia “Stalkers” autorstwa Pavlo Arie, wyreżyserowana przez Stasa Jirkova, w której terytorium Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia staje się metaforą Ukrainy, której mieszkańcy marzą o Unii Europejskiej i NATO równie mocno, jak jeden z bohaterów marzy o McDonaldzie. Spektakl powstał jako koprodukcja Golden Gate Theatre oraz Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego Widza.

Niecodzienną propozycją na pograniczu muzyki i teatru będzie opera requiem „IYOV” w reżyserii Vlada Troitsky’ego, będąca częścią muzycznego tryptyku : “Art of war. Art of peace. Art of love”. Muzykę skomponowali Roman Grygoriv, Illia Razumeiko. Libretto opery jest współczesną interpretacją Księgi Hioba, jednak główną rolę zdaje się grać niezwykły fortepian, nieoczekiwanie zamieniający się w całą orkiestrę. Muzyka opery stanowi intrygujące połączenie wielu gatunków, m.in.: baroku, ukraińskiego folku i hip hopu.

Koncerty, wystawy, wykłady

Bogaty program Tygodnia Ukraińskiego zamknie koncert zespołu ONUKA – popularny na Ukrainie projekt muzyczny artystów Eugena Filatova, KOOQLA i Naty Zhizhchenko, będący połączeniem muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami, jak m.in. flety, waltornia czy puzon. Spotkanie z kulturą Ukrainy, to także prezentacja współczesnych sztuk wizualnych. Jej bohaterami będą artyści młodego pokolenia, którzy korzystają z różnorodnych form przekazu: Sergiy Petluk, grupa Zhuzzhalka, Yuri Vovkogon, Oleksiy Konoshenko, Vladislav Krasnocshok, Konstantin Chernichkin, Vitaliy Fomenko, Andriy Lomakin oraz Olena Subach. Wystawa podejmuje próbę pokazania młodej sztuki ukraińskiej osadzonej w kontekście kryzysu, który wypełnia życie Ukraińców.

Program Tygodnia dopełnią: prezentacja współczesnego kina ukraińskiego oraz spotkania i wykłady w ramach „Kalejdoskopu Ukraińskiego”, którego gośćmi będą m.in.: Taras Woźniak, dr Iryna Starovojt i dr Oleksandr Bojczenko.

Honorowy Patronat nad Tygodniem Ukraińskim objęli:  Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

tyd-ukr-program